See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 50.99 Genbrugshjælpemidler pulje 2 (2026) - genudbud
Beschreibung: SKI er en indkøbscentral og udbyder på vegne af SKI’s kunder en rammeaftale vedrørende indkøb af hjælpemidler benævnt ”50.99 Genbrugshjælpemidler". Udbuddet angår anskaffelse af fabriksnye hjælpemidler, der forventes genbrugt af forskellige borgere. Rammeaftalen er opdelt i 13 delaftaler: Delaftale 1: Trykaflastende skumpude - lav risiko for vævsskade. Delaftale 2: Trykaflastende pude - middel risiko for vævsskade. Delaftale 3: Trykaflastende pude - høj risiko for vævsskade. Delaftale 4: Statisk luftpude - høj risiko for vævsskade. Delaftale 5: Trykaflastende pude til positionering. Delaftale 6: Hjælpermanøvrerede kørestole med manuel tilt og el-tilt. Delaftale 7: Manuel kørestol, sideværts sammenklappelige. Delaftale 8: Forflytningsplatforme med støttesæde. Delaftale 9: Forflytningsplatforme uden støttesæde. Delaftale 10: Vendesystem (madrascover med glidefelt samt træklagener). Delaftale 11: Glidelagen. Delaftale 12: Motoriseret vendehjælpemiddel med el-justerbare ruller. Delaftale 13: Motoriseret vendehjælpemiddel med fodpedal. Hver delaftale indgås mellem SKI og leverandøren. Nærmere oplysninger om Kunderne og udstrækningen af deres aftageforpligtelse fremgår af udbudsmaterialet.
Vorherige Bekanntmachung: 183897-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Beskrivelse af proceduren fremgår i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33190000 Verschiedene medizinische Geräte und Produkte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Trykaflastende skumpude - lav risiko for vævsskade
Beschreibung: Trykaflastende skumpude, syntetisk (PUR). Puden bestående af PUR-skum (polyuretanskum), herunder viscoelastisk PUR-skum. Puden skal være målrettet Borger med lav risiko for vævsskader. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Haupteinstufung (cpv): 33193221 Kissen für Rollstühle
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33193220 Teile und Zubehör für Rollstühle, 33193223 Sitze für Rollstühle
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Trykaflastende pude - middel risiko for vævsskade
Beschreibung: Trykaflastende pude. Puden skal være målrettet Borger med middel risiko for vævsskader. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 Trykaflastende pude - høj risiko for vævsskade
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 Statisk luftpude - høj risiko for vævsskade
Beschreibung: Tykaflastende luftpude. Puden skal være målrettet Borger med høj risiko for vævsskader. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 Trykaflastende pude til positionering - høj risiko for vævsskade
Beschreibung: Trykaflastende pude til positionering. Puden skal være målrettet Borger med høj risiko for vævsskader. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 Hjælpermanøvrerede kørestole med manuel tilt og el-tilt
Beschreibung: Komfortkørestole med sædetilt og rygfældning, som primært manøvreres af en Hjælper. Tilbudsgiver skal tilbyde 2 produktserier med kørestole, én produktserie med manuelt sædetilt og manuel rygfældning samt en produktserie med el-tilt og elektrisk rygtilt. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Haupteinstufung (cpv): 33193000 Behindertenfahrzeuge, Rollstühle und dazugehörige Ausrüstung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33193120 Rollstühle, 33193220 Teile und Zubehör für Rollstühle, 33193222 Gestelle für Rollstühle, 33193223 Sitze für Rollstühle, 33193224 Räder für Rollstühle, 33193225 Rollstuhlreifen
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7 Manuel kørestol, sideværts sammenklappelige
Beschreibung: Manuelle kørestole med stel konstrueret, så kørestolen kan klappes sammen sideværts. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedprodukt samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33193120 Rollstühle, 33193121 Motorbetriebene Rollstühle, 33193220 Teile und Zubehör für Rollstühle, 33193222 Gestelle für Rollstühle, 33193223 Sitze für Rollstühle, 33193225 Rollstuhlreifen
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8 Forflytningsplatforme med støttesæde
Beschreibung: Forflytningsplatform med støttesæde til at flytte en stående person over en kort, horisontal distance. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør
Haupteinstufung (cpv): 33192600 Hebevorrichtungen für den Sektor der Gesundheitsfürsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9 Forflytningsplatforme uden støttesæde
Beschreibung: Forflytningsplatform uden støttesæde til at flytte en stående person over en kort, horisontal distance. Sortimentet på delaftalen omfatter følgende hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10 Vendesystem (madrascover med glidefelt samt træklagener)
Beschreibung: Vendesystem bestående af henholdsvis madrascover med glidefelt samt vatterede træklagner med og uden inkontinensfunktion, der kan anvendes både til skum- og vekseltrykmadrasser. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33192300 Möbel für ärztliche Zwecke, außer Betten und Tischen, 33196100 Hilfsmittel für ältere Leute, 33196200 Hilfsmittel für Behinderte
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 11 Glidelagen
Beschreibung: Glide- og træklagen i eftergivelige materialer med lave friktionsegenskaber, med og uden stropper, der kan anvendes både til skum- og vekseltrykmadrasser. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0012
Titel: Delaftale 12 Motoriseret vendehjælpemiddel med el-justerbare ruller
Beschreibung: Glide- og vendeprodukt med motoriseret bevægemekanisme af typen med el-justerbare ruller, der anvendes på senge med motoriseret 4 delt liggeflade, hvor glidelagen og træklagen anbringes oven på madrassen. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.
Los: LOT-0013
Titel: Delaftale 13 Motoriseret vendehjælpemiddel med fodpedal
Beschreibung: Glide- og vendeprodukt med motoriseret bevægemekanisme af typen med fodpedal, der anvendes på senge med motoriseret 4 delt liggeflade, hvor glidelagen og træklagen anbringes oven på madrassen. Sortimentet på delaftalen omfatter hovedproduktet samt tilhørende reservedele og tilbehør.