2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af trækkraftsydelser til tog
Beschreibung: Delaftale 1: Banedanmark ibrugtager ERTMS (nyt signalsystem) på strækningen Fredericia-Århus januar 2026 og strækningen Middelfart-Fredericia i 1. halvår af 2027. Samtidig har DSB et behov for at bringe IC4-togsæt, der ikke er ombygget til at køre på ERTMS-strækninger, fra Fredericia/Middelfart til værkstedet i Århus og tilbage igen fra start af 2026 og indtil IC4 udfases (forventet start 2028). Delaftale 2 og 3: Dieseldrevne tog udfases gradvist, hvilket kan skabe udfordringer med at flytte tog ved fejl eller manglende kørestrøm. DSB søger derfor en leverandør til et beredskab, der kan aktiveres ved driftsstop for både S-tog og Fjern- og Regionaltog. Se kravspecifikation for beskrivelse og krav for opgaven for henholdsvis delaftale 1 og delaftale 2/3. Det er muligt for tilbudsgivere at afgive tilbud på en enkelt delaftale, flere delaftaler eller samtlige delaftaler, alt efter hvad der vurderes mest hensigtsmæssigt i forhold til jeres kapacitet og interesse.
Interne Kennung: 00013985.0
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60200000 Schienentransport/-beförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 63711000 Hilfstätigkeiten für den Eisenbahnverkehr
5. Los
Los: LOT-0000