2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud for projektering og opførelse af 72 almene ungdomsboliger, samt fælles funktioner
Beschreibung: Projektet skal udføres i totalentreprise og omfatter fasedelt projektering og opførelse af 72 nøglefærdige almene ungdomsboliger med tilhørende fælleslokaler, depot-, cykel-, teknik- og renovationsrum mm., foruden udenomsarealer. Det skal udføres iht. lokalplan 629 og Københavns Kommunes vilkår for alment nybyggeri. Selve bygningen er placeret på et begrænset grundareal. Der skal etableres jordvolde der sammen med disses afgrænsninger skal integreres med kommunens omlægning af Toftegårds Plads. Forud byggearbejders påbegyndelse, skal den registrerede jord-forurening håndteres iht. vilkår for §8 tilladelse. Bygningen er disponeret med fælles funktioner og boliger i stueetagen, samt indvendig trappe, der giver adgang til alle etager. På de øvrige 3 ens etager, forefindes de fleste boliger, hvortil der gives adgang via altangange. På taget er der tagterrasse, teknik bygninger samt boligdepoter. Bygningen er på samlet ca. 2980 m², herudover depoter, teknik mm og udearealer. Sagen udbydes baseret på program og byggesagsbeskrivelse, rumbeskrivelser og tilhørende skitse tegninger. Totalentreprenør kan frit vælge konstruktions- og installationssystem. Tidsplanen er berammet til ca. 10 mdr. prækvalifikation, udbud og kontrahering, 13 mrd. projektering under totalentreprenør, og en samlet byggeperiode på ca. 2 år med opstart august 2026. Udbudsmaterialet er frit, direkte og fuldt elektronisk tilgængeligt på udbudsportalen Dalux via følgende link: https://field.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-35882
Interne Kennung: Toften
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Totalentrepriseudbuddet gennemføres som udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation. Projektet udbydes i totalentreprise mellem prækvalificerede totalentreprenørteams, bestående af totalentreprenør og tilknyttede rådgivere. Tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Forhandlingsprocedure iht. Udbudsbetingelser. Der udbetales vederlag iht. Udbudsbetingelser. Projektet budbydes i totalentreprise med en tagetpris på: Kr. 57.000.000, eks. moms. Indgåelsen af Totalentreprisen er betinget af, at Bygherren opnår endeligt støttetilsagn på baggrund af godkendt Skema B ansøgning, da totalentreprisen omhandler støttet byggeri.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45214700 Bauarbeiten für Studentenwohnheime
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Projektet skal udføres i totalentreprise og omfatter fasedelt projektering og opførelse af 72 nøglefærdige almene ungdomsboliger med tilhørende fælleslokaler, depot-, cykel-, teknik- og renovationsrum mm., foruden udenomsarealer. Det skal udføres iht. lokalplan 629 og Københavns Kommunes vilkår for alment nybyggeri. Selve bygningen er placeret på et begrænset grundareal. Der skal etableres jordvolde der sammen med disses afgrænsninger skal integreres med kommunens omlægning af Toftegårds Plads. Forud byggearbejders påbegyndelse, skal den registrerede jord-forurening håndteres iht. vilkår for §8 tilladelse. Bygningen er disponeret med fælles funktioner og boliger i stueetagen, samt indvendig trappe, der giver adgang til alle etager. På de øvrige 3 ens etager, forefindes de fleste boliger, hvortil der gives adgang via altangange. På taget er der tagterrasse, teknik bygninger samt boligdepoter. Bygningen er på samlet ca. 2980 m², herudover depoter, teknik mm og udearealer. Sagen udbydes baseret på program og byggesagsbeskrivelse, rumbeskrivelser og tilhørende skitse tegninger. Totalentreprenør kan frit vælge konstruktions- og installationssystem.