See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ændring af rådgiveraftale vedrørende Rådgivning ved udførelse af afværgeforanstaltninger
Beschreibung: Region Hovedstaden vil gennemføre en termisk oprensning af forureningen ved Sct. Jacobsvej 5-7 og del af Hold-An Vej i Ballerup Kommune. Region Hovedstaden har derfor ved udbud 2022/S 189-534703 udbudt en rådgiveraftale for projektet, som Niras A/S (”Rådgiveren”) vandt. Region Hovedstaden har herefter indgået aftale. Rådgiverens opgave omfatter rådgivning i forbindelse med forundersøgelse af forurening, planlægning og udførelse af afværgeforanstaltninger herunder udarbejdelse af udbudsmateriale, udbud af entreprisearbejder samt efterfølgende tilsyn og kontrol i forbindelse med gennemførelse af selve afværgeforanstaltningerne og reetablering af området samt ét års monitering af grundvandet efter endt oprensning. Rådgiveraftalens værdi er skønnet til rammebeløbet på kr. 6.495.610,00 ekskl. moms, som det fremgår af bekendtgørelse om indgåede kontrakter 2023/S 028-080468. I udbudsbekendtgørelsen 2022/S 189-534703 var den anslåede samlede værdi kr. 7.000.000,00 ekskl. moms. I forbindelse med Rådgiverens indledende arbejde har det vist sig, at det er nødvendigt at ændre oprensningsmetoden for at kunne udføre oprensningen. Region Hovedstaden ønsker derfor at ændre oprensningsmetoden i rådgiveraftalen. Ændringen i rådgiveraftalens værdi beløber sig til kr. 3.668.945 ekskl. moms.
Vorherige Bekanntmachung: 534703-2022
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90732400 Beratung in Sachen Bodenverschmutzung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90732400 Beratung in Sachen Bodenverschmutzung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se punkt 2.1 og 6.