2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelsen vedr. videoredigering og mediamanagement
Beschreibung: DR har vurderet, at kontrakten er omfattet af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, og at kontrakten derfor kan indgås efter udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse. Baggrunden herfor er, at det alene er Avid, der udbyder en samlet pakke af video redigering samt mediamanagement der opfylder DR's behov indenfor en større del af DR’s programproduktion hvor der gennem tiden er udarbejdet integrationer, workflows samt kompetencer med henblik på størst mulige kvalitet og effektivitet. Der er således ikke andre aktører end Avid, der kan levere en software-pakke, der opfylder DR's behov. Aftalen omfatter en direkte support fra Avid, der i samarbejde med DR’s interne tekniske kompetencer er vigtig for at opfylde særlige tekniske krav i forbindelse med DR's produktionsform og øvrige systemer. Det er endvidere af afgørende vigtighed for DR at opnå den bedst mulige pris.
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000