See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ærø Kommune- Forsikringsudbud
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: • Delaftale 1: Bygnings- løsøre- all risk genstande- og all risk Søby Havn-forsikringer • Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvars- og professionel ansvarsforsikring • Delaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring • Delaftale 4: Motorkøretøjsforsikring • Delaftale 5: Arbejdsskade, Katastrofedækning og Arbejdsskade, Voldskadedækning • Delaftale 6: Kollektive ulykkesforsikring • Delaftale 7: Kriminalitetsforsikring • Delaftale 8: Søfartøjsforsikring • Delaftale 9: Patientskadeforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung: 398917
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Bygnings- løsøre-, all risk genstande- og all risk Søby Havn-forsikringer
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Bygnings- løsøre-, all risk genstande og all risk Søby havn-forsikringer. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 1-6874e4a67037854dc7db0937
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvars- og Professionel ansvarsforsikringer
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvars- og professionel ansvarsforsikring. Der skal fremsendes tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 2-6874e4a67037854dc7db093a
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung: 3-6874e4a67037854dc7db093b
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Motorkøretøjsforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung: 4-6874e4a67037854dc7db093c
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Arbejdsskade, Katastrofedækning og Arbejdsskade, VoldskadedækningArbejdsskade voldskade
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskade, katastrofedækning og Arbejdsskade, Voldsskadedækning. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 5-6874e4a67037854dc7db093d
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftalen er en option jf. det samlede udbudsmateriale.
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Kollektiv ulykkesforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring.
Interne Kennung: 6-6874e4a67037854dc7db093e
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
Beschreibung der Optionen: Terrordækning
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Kriminalitetsforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor kriminalitetsforsikring.
Interne Kennung: 7-6874e4a67037854dc7db093f
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen
Beschreibung der Optionen: Netbank-forsikring.
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Søfartøjsforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Søfartøj forsikring.
Interne Kennung: 8-6874e4a67037854dc7db0940
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9: Patientskadeforsikring
Beschreibung: Ærø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Patientskadeforsikring.
Interne Kennung: 9-6874e4a67037854dc7db0941
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen