816914-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Sortering af storskrald og afsætning af affaldsfraktioner - KLAR Forsyning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSortering af storskrald og afsætning af affaldsfraktioner - KLAR Forsyning
BeschreibungUdbuddet omfatter afsætning/behandling af affaldsfraktioner fra MiljøCenter Greve.Opgaven er opdelt i følgende delaftaler, der alle inkluderer behandling, afsætning og afrapportering: Delaftale 1 Sortering af storskrald. Delaftale 2 Byggeaffald. Delaftale 3 Bøger. Delaftale 4 Gips. Delaftale 5 Glas med ramme, Planglas og vinduesglas. Delaftale 6 Trykimprægneret træ. Delaftale 7 Jord. Delaftale 8 Rent træ. Delaftale 9 Sanitet og glaserede klinker samt Fiberbeton. Delaftale 11 Ikke brændbart til sortering.
Interne KennungA299136
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud iht. udbudsloven.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 Sortering af storskrald
BeschreibungDelaftalen omfatter storskrald fra indsamling ved boligforeninger i Greve og Solrød. Affaldet består primært af møbler og andet indbo. Mængden af storskrald til sortering forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 1.500 ton/år.
Interne KennungA2991361-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 Byggeaffald
BeschreibungDelaftalen omfatter Beton, Mursten og tegl samt Blandet byggeaffald. Affaldsfraktionen kommer fra MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Byggeaffald forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 4.600 ton/år, hvoraf Beton udgør ca. 2.600 ton/år, Mursten og tegl ca. 1.000 ton/år og Blandet byggeaffald ca. 1.000 ton/år.
Interne KennungA2991362-1
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 Bøger
BeschreibungDelaftalen omfatter bøger. Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af bøger forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 100 ton/år.
Interne Kennung2991363-2
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4 Gips
BeschreibungDelaftalen omfatter gips og gipsplader. Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Gips forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 300 ton/år.
Interne Kennung2991364-3
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5 Glas med ramme samt Planglas og vinduesglas
BeschreibungDelaftalen omfatter de to affaldsfraktioner ”Glas med ramme” samt ”Planglas og vinduesglas”. Affaldsfraktionerne bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 200 ton/år glas med ramme og ca. 100 ton/år blandet planglas og vinduesglas.
Interne Kennung2991365-4
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6 Trykimprægneret træ
BeschreibungDelaftalen omfatter Trykimprægneret træ / A4 træ som bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af A4 træ forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 700 ton/år.
Interne Kennung2991366-5
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7 Jord
BeschreibungDelaftalen omfatter Jord, der bliver indleveret på MiljøCenter Greve. Affaldsfraktionen vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Jord forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 3.300 ton/år.
Interne Kennung2991367-6
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8 Rent træ
BeschreibungDelaftalen omfatter usorteret træ af A2-kvalitet (rent træ). Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af A2-træ forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 2.800 ton/år.Delaftalen indeholder en option på mængder af træ fra storskraldsindsamlingen ved villaer i Greve og Solrød. Mængden af A2-træ ifm. optionen forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 400 ton/år.
Interne Kennung2991368-7
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder en option på mængder af træ fra storskraldsindsamlingen ved villaer i Greve og Solrød. Mængden af A2-træ ifm. optionen forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 285 ton/år.
LosLOT-0009
TitelDelaftale 9 Sanitet og glaserede klinker samt fiberbeton
BeschreibungDelaftalen omfatter sanitet og glaserede klinker samt Fiberbeton (fibergips/fibercement). Affaldsfraktionerne kommer fra MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af sanitet og glaserede klinker forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 300 ton/år. Mængden af Fiberbeton forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 50 ton/år.
Interne Kennung2991369-8
LosLOT-0010
TitelDelaftale 10 Dæk
BeschreibungAnnulleret.
Interne Kennung29913610-9
LosLOT-0011
TitelDelaftale 11 Ikke brændbart affald
BeschreibungDelaftalen omfatter ”ikke brændbart affald” til sortering. ”Ikke brændbart affald” omfatter materialer, der ikke kan eller bør forbrændes på grund af deres kemiske sammensætning eller miljøpåvirkning. Mængden af Ikke Brændbart affald forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 400 ton/år.
Interne Kennung29913611-10