2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawy pn. Modernizacja mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Stegnie w zakresie poprawy efektywności energetycznej i wydajności urządzeń
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zakup, dostawa, montaż i uruchomienie na mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Stegnie, w zakresie:. Zadanie 1: Wymiana istniejących 4 dmuchaw na 4 turbodmuchawy z łożyskami powietrznymi. Zadanie 2: Wymiana układu odwadniania osadów na bazie prasy taśmowej na układ odwadniania osadów na bazie prasy ślimakowej. Oczyszczalnia obsługuje tereny gminy Stegna i Sztutowo. Tereny gmin to obszar pasa nadmorskiego od ujścia Wisły do Skowronek na Mierzei Wiślanej oraz obszar Żuław Wiślanych. Oczyszczalnia posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne wydane przez Dyrektora Zarządu Zlewni w Elblągu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie znak: GE.ZUZ.4210.143.2025.KM z dnia 08.08.2025 r. na odprowadzanie ścieków do kanału „C”, łączącego się Wisła Królewiecką a następnie z Zalewem Wiślanym. Planowane zadania nie wymagają zezwoleń z uwagi na wymianę urządzeń i montaż w istniejących obiektach i nie wiążą się z pracami budowlanymi. Przed realizacją dostaw z montażem należy zapoznać się szczegółowo z wymaganiami opisanymi w OPZ. W zakres zamówienia wchodzi kompletna realizacja dostaw i montażu urządzeń wraz z ich rozruchem i włączeniem w istniejący system sterowania urządzeniami oczyszczalni. Do zadań Wykonawcy należy także przeszkolenie pracowników w zakresie użytkowania urządzeń, wykonanie dokumentacji powykonawczej, przeprowadzenie prób i sprawdzeń w tym pomiarów elektrycznych oraz wykonanie wszystkich innych prac koniecznych do użytkowania dostarczonych urządzeń. Uznaje się, iż złożenie oferty oznacza, że Wykonawca zapoznał się z OPZ i pozostałymi dokumentami SWZ, a także ze wszelkimi odpowiednimi ustawami, w szczególności: Prawo budowlane, Prawo ochrony środowiska, ustawa Prawo wodne, ustawa o odpadach, ustawa o badaniach i certyfikacji i innymi przepisami prawnymi obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na, lub dotyczyć działań i czynności objętych ofertą i wynikającą z niej Umową. W przypadku, gdy Zamawiający użył w opisie przedmiotu zamówienia normy, aprobaty, specyfikacje techniczne i systemy odniesienia należy je rozumieć jako przykładowe. Zamawiający dopuszcza w każdym przypadku zastosowanie rozwiązań równoważnych opisywanych w SWZ. Każdorazowo, gdy wskazana jest w niniejszej SWZ lub załącznikach do SWZ norma, należy przyjąć, że w odniesieniu do niej użyto sformułowania „lub równoważna”. W przypadku, gdy w SWZ zostały wskazane znaki towarowe, patenty lub pochodzenie materiałów i urządzeń, przyjmuje się, że nie są wiążące, a Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów i urządzeń równoważnych. Równoważność to zastosowanie materiałów, maszyn urządzeń i rozwiązań technicznych lub technologicznych gwarantujących uzyskanie parametrów technicznych materiałowych, wydajnościowych i eksploatacyjnych równych lub lepszych od założonych w OPZ. Wszystkie wymagania określone w dokumentach wskazanych powyżej stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych będzie skutkować odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Zadania są współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach programu „Szlamnik”.
Interne Kennung: Znak: 2/Dostawy/2025_2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39350000 Abwasserreinigungsanlage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42996900 Schlammbehandlungsanlage
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zadanie 1: Wymiana istniejących 4 dmuchaw na 4 turbodmuchawy z łożyskami powietrznymi.
Beschreibung: Zadanie 1: Wymiana (demontaż, dostawa, montaż, uruchomienie) istniejących 4 dmuchaw na 4 turbodmuchawy z łożyskami powietrznymi. W ramach zadania Wykonawca dokona wymiany 4 dmuchaw ROBUSCHI typu ROBOX ES86/3P-SNT wyprodukowanych w 2015 r. o mocy silnika 49,7 kW każda. Dmuchawy dostarczają powietrze do procesu oczyszczania na potrzeby napowietrzania komór tlenowych, recyrkulacji ścieków w komorze nitryfikacji oraz mieszania ścieków w kanale odpływowym z komory nitryfikacji. Dmuchawy z uwagi na swój wiek i okres eksploatacji wymagają bardzo częstych kosztownych napraw serwisowych, obecne dmuchawy są energochłonne. Dmuchawy poza sezonem letnim pracują przeważnie parami, systemem naprzemiennym, w celu ich równomiernej eksploatacji oraz w zależności od zapotrzebowania tlenu, co wynika z wyłączenia części reaktora biologicznego z uwagi na zmniejszenie ilości napływających ścieków. Natomiast w sezonie letnim w czasie pracy całego reaktora (trzech ciągów) z uwagi na duży napływu ścieków pracują wszystkie cztery dmuchawy. W sezonie letnim z uwagi na postępującą rozbudowę obiektów noclegowych z roku na rok zauważalna jest coraz większa ilość dostarczanych ścieków. Obecnie żeby uzyskać odpowiednie zapotrzebowaniu tlenu wszystkie cztery zainstalowane dmuchawy muszą pracować na maksymalnej wydajności. Wymiana dmuchaw nie może zakłócać eksploatacji oczyszczalni. Wykonawca uzgodni z Zamawiającym harmonogram działań i organizację dostaw, demontażu i montażu. Zdemontowane dmuchawy oraz okablowanie należy przekazać Zamawiającemu. Wymiana dmuchaw ma na celu poprawienie parametrów napowietrzania w procesie technologicznym przy zmniejszeniu energochłonności dmuchaw (większa ilość powietrza przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej niż dotychczas). Zużycie energii elektrycznej na technologię oczyszczania ścieków w roku 2024 wyniosło – 886 984 kWh. Ilość ścieków oczyszczonych w 2024 r. – 915 303 m3 (średniodobowo – 2507,6 m3/d). Zapotrzebowanie energii elektrycznej na oczyszczenie 1 m3 ścieków – 0,969 kWh/m3. W wyniku dostawy i montażu turbodmuchaw planuje się obniżenie o min. 50 000 kWh zużycia energii elektrycznej na cele technologiczne oczyszczania ścieków, czyli o ok 5,6 %. Zapotrzebowanie energii elektrycznej na oczyszczenie 1 m3 ścieków po modernizacji – 0,91 kWh/m3. Zużycie energii elektrycznej jest wartością krytyczną (efekt ekologiczny) będzie sprawdzane na etapie rozruchu dmuchaw z użyciem licznika zużycia energii. Zdemontowane urządzenia należy przekazać Zamawiającemu.
Interne Kennung: część 1 - dmuchawy
Menge: 4 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający przewiduje udzielenie zamówień na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp/zamówienia polegającego na dodatkowych dostawach w zakresie urządzeń do oczyszczalni ścieków komunalnych. Zamawiający uwzględnił całkowitą wartość tego zamówienia przy szacowaniu wartości niniejszego zamówienia publicznego.
Los: LOT-0002
Titel: Zadanie 2: Wymiana układu odwadniania osadów na bazie prasy taśmowej na układ odwadniania osadów na bazie prasy ślimakowej.
Beschreibung: Zadanie 2: Wymiana (demontaż, dostawa, montaż, uruchomienie) układu odwadniania osadów na bazie prasy taśmowej na układ odwadniania osadów na bazie prasy ślimakowej. W ramach zadania Wykonawca dokona wymiany układu odwadniania osadów ściekowych opartym na prasie taśmowej ANDRITZ S.A.S. typu Powerpress PPE-2000-B wyprodukowana w 2015 r. o mocy silnika 1,1 kW, służąca do odwadniania osadu nadmiernego wytworzonego w procesie oczyszczania ścieków. Do pracy prasy wykorzystywana jest woda płucząca w ilości 7,6 m3/h oraz flokulant ułatwiający łączenie się cząstek stałych i oddzielenie wody. Czas pracy prasy taśmowej w okresie letnim wynosi ok. 12 h dziennie przez 5 dni w tygodniu, poza sezonem ok. 6 h dziennie 3-4 dni w tygodniu. Osad po prasie osiąga odwodnienie na poziomie ok 10-12% suchej masy. Celem wymiany istniejącego układu odwadniania osadów jest poprawa wydajności odwodnienia osadów i zmniejszenie zużycia wody do płukania taśmy. Obecnie zużycie wody na cele technologiczne (odwadnianie osadu) w 2024 r. – 17524 m3 (średniodobowo – 48m3/d). Ilość wytworzonych komunalnych osadów ściekowych w 2024 r. – 2250 Mg. Zapotrzebowanie wody do odwodnienia 1 Mg komunalnych osadów ściekowych – 7,79 m3/Mg W wyniku dostawy i montażu nowego układu odwadniania osadów szacuje się obniżenie zużycia wody na cele technologiczne o min. 25% do poziomu nie większego niż 5,84 m3 na 1Mg komunalnych osadów ściekowych. Zużycie wody jest wartością krytyczną (efekt ekologiczny) będzie sprawdzane na etapie rozruchu układu odwadniania osadów z użyciem wodomierza na instalacji poboru wody. Wymiany układu odwadniania osadów należy wykonać poza sezonem letnim. Sezon letni liczymy od 1 czerwca 2026 do 15 września 2026. Wymiana układu odwadniania osadów nie może zakłócać eksploatacji oczyszczalni, powinna być tak zorganizowana by praca prasy nie została zatrzymana na okres dłuższy 6 tygodni. Wykonawca uzgodni z Zamawiającym harmonogram działań i organizację dostaw, demontażu i montażu. Zdemontowane urządzenia należy przekazać Zamawiającemu.
Interne Kennung: część 2 - dmuchawy
Haupteinstufung (cpv): 42996900 Schlammbehandlungsanlage
Menge: 1 Stück