2. Verfahren
Verfahren
Titel: AFD24 - Rosenhaven
Beschreibung: Rosenhaven er en bebyggelse med 13 blokke der alle er opført i 3 plan med kælder. Opførelsesperioden er 1950 – 1955 og der er i alt opført 224 boliger. Omfang af arbejder opdeles i renoveringsblokke (A, B, C, D, E, N, M, G, F, L, K) samt TG-blokke (H, I). I helt overordnede træk skal der ved renoveringsblokke udføres: Klimaskærm og altaner; Etablering af nye og større altaner til alle boliger; Tagrenovering og efterisolering af tagrum; Installationer i boligen; Udskiftning af indvendige afløb, herunder faldstammer; Udskiftning af varmeanlæg; Udskiftning af vandinstallationer; Udskiftning af elinstallationer i berørte rum; Etablering af mekanisk ventilation, Installationer i opgang og kælder (Udskiftning af lyskilde i kælder og opgange); Anlæg (Kloakseparering); Miljø (Miljøundersøgelse). Øvrigt: Nyt badeværelse (Toiletrum og baderum bliver lagt sammen til et mere tidssvarende badeværelse med bruseniche, vask og toilet), Plads til vaskesøjle i entre, Lydadskillende vægge ved boligskel mellem 2 soveværelser, Nye lofter hvor strålevarme demonteres. Sammenlægning af boliger: Der foretages sammenlægning af boliger i bygning A, B, C, D og E. 1-værelses boliger er i dag uden bad muligheder. Disse boliger nedlægges og kvadratmeterne tillægges naboboligerne. Opgangene er markeret med gult på nedenstående oversigt, og er beliggende: Ørebrovej 2, st. mf. og 1. mf. Ørebrovej 6, st. mf. og 1. mf. Ørebrovej 10, st. mf. og 1. mf. Ørebrovej 16, st. mf. og 1. mf. Ørebrovej 18, st. mf. og 1. mf. Tilgængelighedsboliger: I Blok H og I etableres der tilgængelighedsboliger (Ørebrovej 22, 24, 26 og 28). I alt etableres der 24 TG-boliger. Eksisterende mf. boliger nedlægges. Det forventes at der etableres parkeringsarealer i nærområdet for tilgang til de tilgængelige boliger. Særligt gældende kun for TG-boliger: Adgang til boligen via elevator i opgang (ny indv. elevator); Ny indretning af boligen; Nyt badeværelse med bruseniche, vask, toilet og plads til vaskesøjle; Nyt køkken; Nye gulve, lofter og overflader på vægge;Nye tekniske installationer –herunder vand, varme og el; Installering af ventilationsanlæg; Ny stor altan –ligeledes med plads til at vende med en kørestol; Tagrenovering og efterisolering af tagrum; Kloakseparering
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45211341 Bau von Wohnungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Afdeling 24, Rosenhaven
Beschreibung: Projektet gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden og med Kolding Kommunes godkendelse.