2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indendørsbeplantning på AAU
Beschreibung: Formålet med nærværende udbud er at sikre en fast leverandør til service af indendørsbeplantning samt levering af nyindkøbte planter og krukker. AAU ønsker samtidigt en samarbejdspartner, der har indblik i AAU’s behov og tendenser og som kan bidrage til en høj kvalitet for indendørsbeplantning på AAU.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne afsnit 11. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03121100 Lebende Pflanzen, Knollen, Wurzeln, Stecklinge und Pfropfreiser, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Service af indendørsbeplantning kan løbende tilpasses i takt med ændringer i behov på de enkelte adresser. Dette omfatter både tilvalg og fravalg af planter, herunder ændringer i plantetyper og antal. Sådanne ændringer skal meddeles skriftligt af AAU og træder i kraft efter skriftlig bekræftelse fra Leverandøren. Leverandøren skal herefter tilpasse den løbende serviceydelse, herunder vedligeholdelse og udskiftning, i overensstemmelse med de nye forhold. Endvidere kan nye adresser tilføjes til aftalen efter skriftlig aftale mellem parterne. Ved tilføjelse af en ny adresse skal der udarbejdes et nyt tilpasset bilag 4. Ændringer i serviceydelsen som følge af ovenstående kan medføre justeringer i den aftalte pris, som fastsættes efter nærmere aftale mellem parterne med og tilpasses i nyt bilag 4. Aftalen prisreguleres i henhold til aftalens afsnit 6.