819543-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af kontrakt vedr. energirenovering af boligbebyggelsen Kløvermarken
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedr. energirenovering af boligbebyggelsen Kløvermarken
BeschreibungProjektet omfatter en energirenovering af fem blokke i den almene boligbebyggelse Kløvermarken afd. 32. Projektet udbydes i hovedentreprise.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase.  Kun prækvalificerede ansøgere vil kunne afgive tilbud på opgaven. Ønsker man at blive prækvalificeret, skal man sende en ansøgning herom. Boligselskabet Nordkysten agter at prækvalificere 5 ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud på den udbudte opgave. Såfremt Boligselskabet Nordkysten modtager ansøgning fra flere end 5 egnede ansøgere, vil Boligselskabet Nordkysten foretage en udvælgelse af de 5 bedst egnede ansøgere, idet denne udvælgelse vil ske ud fra de objektive kriterier. Prækvalifikationsbetingelserne indeholder oplysninger om vilkårene for afgivelse og vurdering af prækvalifikationsansøgninger. Tilbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere og senere de udvalgte tilbudsgivere sætter sig grundigt ind i både prækvalifikationsbetingelserne og tilbudsbetingelserne (2 separate dokumenter).
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungProjektet omfatter en energirenovering af fem blokke i den almene boligbebyggelse Kløvermarken afd. 32. Kløvermarken er opført i 1954/1957 og bebyggelsen består af i alt fem boligblokke. Kløvermarken bestod inden renoveringen af fem blokke med 90 energiutidssvarende boliger. Efter renoveringen af alle fem blokke vil afdelingen i fremtiden bestå af 90 energioptimerede lejligheder. Alle gavle mod nord efterisoleres og med ny skalmur i teglsten. Taget forlænges og vinduerne udskiftes delvis, der udskiftes stigstrenge og afløbsinstallation, og endelig skal alle lejligheder opgraderes med ny kontrol udsugning. Byggeriet er nærmere beskrevet i byggesagsbeskrivelsen og i det øvrige udbudsmateriale. Projektet udbydes i hovedentreprise.