819543-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af kontrakt vedr. energirenovering af boligbebyggelsen Kløvermarken
OJ S 238/2025 10/12/2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungBoligselskabet Nordkysten
E-Mailskl@domus.dk
Rechtsform des ErwerbersEinrichtung des öffentlichen Rechts
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersWohnungswesen und kommunale Einrichtungen
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedr. energirenovering af boligbebyggelsen Kløvermarken
BeschreibungProjektet omfatter en energirenovering af fem blokke i den almene boligbebyggelse Kløvermarken afd. 32. Projektet udbydes i hovedentreprise.
Kennung des Verfahrensb7d252d7-fbf2-480f-90fc-fefb0d5c2dfe
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase.  Kun prækvalificerede ansøgere vil kunne afgive tilbud på opgaven. Ønsker man at blive prækvalificeret, skal man sende en ansøgning herom. Boligselskabet Nordkysten agter at prækvalificere 5 ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud på den udbudte opgave. Såfremt Boligselskabet Nordkysten modtager ansøgning fra flere end 5 egnede ansøgere, vil Boligselskabet Nordkysten foretage en udvælgelse af de 5 bedst egnede ansøgere, idet denne udvælgelse vil ske ud fra de objektive kriterier. Prækvalifikationsbetingelserne indeholder oplysninger om vilkårene for afgivelse og vurdering af prækvalifikationsansøgninger. Tilbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere og senere de udvalgte tilbudsgivere sætter sig grundigt ind i både prækvalifikationsbetingelserne og tilbudsbetingelserne (2 separate dokumenter).
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
2.1.2.
Erfüllungsort
Land, Gliederung (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenDen udbudte aftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da bygherre har vurderet at den erfaring som en hovedentreprenør oparbejder ved at udføre alle 5 blokke, vil gå spildt ved at lade sagen opdele i f.eks. entrepriser. Boligselskabet Nordkysten udbetaler ikke tilbudsvederlag. Tilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i 3 måneder fra fristen for aflevering af tilbuddet.
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenVerifikation af oplysninger afgivet i ESPD'et: Før Boligselskabet Nordkysten træffer beslutning om tildeling af kontrakten, skal den tilbudsgiver, hvis tilbud er identificeret som det økonomisk mest fordelagtige, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et. Boligselskabet Nordkysten vil derfor anmode denne tilbudsgiver om at fremlægge dokumentation i henhold til udbudslovens §§ 153 og 154 (dvs. serviceattest og evt. regnskabsoplysninger i det omfang, regnskaberne ikke er offentligt tilgængelige). Boligselskabet Nordkysten vil af hensyn til tidsplanen gerne – uden at dette skal forstås som et krav – opfordre de enkelte tilbudsgivere til at have dokumentationen klar. Serviceattesten må ikke være ældre end 6 måneder gammel regnet fra datoen for tilbudsfristen. En ansøger, der er omfattet af en udelukkelsesgrund, er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre ansøger fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. Boligselskabet Nordkysten skal endvidere udelukke ansøgere/tilbudsgivere, som er omfattet af EU’s sanktioner i henhold til EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer, artikel 5k.
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)Auftragsunterlagen
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42), jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1.
KorruptionBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2.
BetrugBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21), jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15), jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, hvis denne ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1), jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6.
Gründe im Zusammenhang mit einer strafrechtlichen VerurteilungBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, når en person, der er dømt ved endelig dom eller vedtaget bødeforlæg for de handlinger, som er nævnt i stk. 1, er medlem af ansøgerens bestyrelse, direktion eller tilsynsråd. Boligselskabet Nordkysten skal ligeledes udelukke en ansøger, hvis den dømte person har beføjelse til at repræsentere, kontrollere eller træffe beslutninger i ansøgerens bestyrelse, direktion eller tilsynsråd, jf. udbudslovens § 135, stk. 2.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 3.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 3.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, når Boligselskabet Nordkysten kan påvise, at en interessekonflikt, jf. § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 1.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger, når Boligselskabet Nordkysten kan påvise en konkurrencefordrejning som omhandlet i § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 2.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Boligselskabet Nordkysten kan påvise, at ansøgeren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 3.
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenBoligselskabet Nordkysten skal udelukke en ansøger fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Boligselskabet Nordkysten kan påvise, at ansøgeren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens integritet, jf. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 4.
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Einstellung der gewerblichen TätigkeitAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
Gründe im Zusammenhang mit Insolvenz, Interessenkonflikten oder beruflichem FehlverhaltenAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
ZahlungsunfähigkeitAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
KonkursAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
VergleichsverfahrenAnsøger vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2.
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
TitelUdbud af kontrakt vedr. energirenovering af boligbebyggelsen Kløvermarken
BeschreibungProjektet omfatter en energirenovering af fem blokke i den almene boligbebyggelse Kløvermarken afd. 32. Kløvermarken er opført i 1954/1957 og bebyggelsen består af i alt fem boligblokke. Kløvermarken bestod inden renoveringen af fem blokke med 90 energiutidssvarende boliger. Efter renoveringen af alle fem blokke vil afdelingen i fremtiden bestå af 90 energioptimerede lejligheder. Alle gavle mod nord efterisoleres og med ny skalmur i teglsten. Taget forlænges og vinduerne udskiftes delvis, der udskiftes stigstrenge og afløbsinstallation, og endelig skal alle lejligheder opgraderes med ny kontrol udsugning. Byggeriet er nærmere beskrevet i byggesagsbeskrivelsen og i det øvrige udbudsmateriale. Projektet udbydes i hovedentreprise.
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftKløvermarken 5-15 og Kløvermarken 17-33  
StadtEspergærde
Postleitzahl3060
Land, Gliederung (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenTilbudsgiverne skal være opmærksomme på, at ejendommen er beboet under renoveringen, hvorfor der skal tage hensyn til beboerne.
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit16 Monate
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.49 600 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)Auftragsunterlagen
KriteriumAndere wirtschaftliche oder finanzielle Anforderungen
Beschreibung des EignungskriteriumsMindstekrav til ansøgerens økonomiske og finansielle formåen: For at sikre, at ansøger har de nødvendige økonomiske og finansielle forudsætninger for aftalen, er det et mindstekrav, at ansøgeren som minimum lever op til nedenstående fire krav i to ud af de seneste tre regnskabsår: 1. Positivt resultat. 2. Nettoomsætning på minimum 99 mio. kr. 3. Likviditetsgrad på minimum 120 %. 4. Soliditetsgrad på minimum 20 %. For at kunne blive prækvalificeret, skal ansøgeren opfylde mindstekravene til økonomisk og finansiel formåen. Ansøgeren behøver ikke at oplyse nøgletallene i ansøgningen, idet ansøgeren i stedet i ESPD, del IV, litra α) erklærer, at ansøgeren lever op til mindstekravene. Hvis ansøger ikke opfylder et eller flere af de stillede krav, henledes opmærksomheden på muligheden for efter udbudslovens § 144 at støtte ansøgningen på den økonomiske og finansielle formåen hos andre enheder.

KriteriumReferenzen zu bestimmten Arbeiten
Beschreibung des EignungskriteriumsMindstekrav til ansøgerens tekniske formåen: For at sikre, at ansøger besidder den nødvendige faglige kompetence, er det et mindstekrav, at ansøger har minimum én reference inden for hver af nedenstående tre kategorier (kumulativt): 1. Renovering af almen boligbebyggelse i flere etager: Mindst ét referenceprojekt, der dokumenterer, at ansøger har erfaring som hovedentreprenør med renovering af almene boliger i en ejendom med flere etager med en samlet entreprisesum på min. 50 mio. DKK ekskl. moms. 2. Erfaring med beboerhåndtering: Mindst ét referenceprojekt, der dokumenterer, at ansøger har erfaring med beboerhåndtering i forbindelse med renovering i beboet lejligheder. 3. Erfaring med efterisoleret facade og betonrenovering af altaner: Mindst ét referenceprojekt, der dokumenterer, at ansøger har erfaring med ½-stens formur af tegl på facadeisolering samt betonrenovering af altandæk. Referencen skal min. indeholde 100 m2 facadeisolering, kontinuerligt udført på samme bygning samt 30 altaner der er betonrenoveret. Et referenceprojekt må gerne understøtte flere af kategorierne angivet ovenfor. Referencer til opfyldelse af mindstekrav skal være afsluttede på ansøgningstidspunktet, dvs. at byggeriet skal være afleveret på ansøgningstidspunktet. Med afsluttet menes at udførelsen er afsluttet. Samme reference kan omfatte et eller flere af ovenstående forhold (hvis fx ansøgeren og dennes underentreprenører tidligere har samarbejdet som et hold), men alle forhold skal være dækket via de 2 referencer, som opfylder mindstekravene. Ansøgeren skal ved at sætte kryds i ”Ja” i pkt. α i ESPD afsnit IV bekræfte, at ansøgeren (eller en underleverandør) lever op til de nævnte krav til teknisk og faglig formåen. Efter afkrydsning i ”Ja” får ansøgeren mulighed for at oplyse referencerne. (Ansøgeren bedes være opmærksom på, at den elektroniske skabelon til ESPD'et eventuelt kan være forudfyldt med ”Nej”, hvorved ansøgeren aktivt skal ændre til ”Ja” for at få mulighed for at oplyse referencerne.). Ansøgeren kan højst oplyse i alt 3 referencer inkl. de referencer, der dokumenterer opfyldelse af mindstekrav. Det vil sige, at hvis ansøgeren har oplyst 2 referencer, som dokumenterer opfyldelse af mindstekravene, kan ansøgeren aflevere/oplyse yderligere 1 reference til brug for udvælgelsen. Ansøgeren kan også vedlægge referencerne i et selvstændigt dokument. I dette tilfælde må hver reference maksimalt fylde to A4-sider. Hvis referencerne fylder mere end to A4-sider, vil Boligselskabet Nordkysten alene se på de første to sider. I overensstemmelse med udbudslovens § 151, stk. 2, vil Boligselskabet Nordkysten umiddelbart efter bedømmelsen af ansøgningerne om prækvalifikation indhente dokumentation for, at de anførte referencer fra de fem ansøgere, som Boligselskabet Nordkysten forventer at prækvalificere til opgaven, medmindre dokumentationen fremgår af ansøgningen. Hvis ansøger ikke opfylder et eller flere af de stillede krav, henledes opmærksomheden på muligheden for efter udbudslovens § 144 at støtte ansøgningen på den tekniske og faglige formåen hos andre enheder.

KriteriumReferenzen zu bestimmten Arbeiten
Beschreibung des EignungskriteriumsHvis Boligselskabet Nordkysten modtager mere end 5 egnede ansøgninger om prækvalifikation, vil Boligselskabet Nordkysten udvælge 5 ansøgere til at afgive tilbud. Udvælgelsen af prækvalificerede vil ske på baggrund af en samlet vurdering af ansøgernes referencer i forhold til den udbudte opgave. Ved vurderingen vil Boligselskabet Nordkysten lægge vægt på referencernes relevans i forhold til den udbudte opgave. Hermed menes: a) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med udførelse af renoveringsopgaver i hovedentreprise, b) I hvor høj grad referencerne minder om den udbudte opgave i forhold til entreprisesum, omfang, karakter og afleveringsprocedure, c) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med alment boligbyggeri, d) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med renovering i beboet lejemål. Kriterierne a-d vægter lige, og bedømmelsen foretages samlet. Ansøger opfordres til tydeligt at beskrive ovenstående elementer i sine referencer. Hvis ansøger ikke har beskrevet sine referencer tydeligt, vil det kunne få negativ indflydelse på evalueringen, da Boligselskabet Nordkysten kun vil lægge vægt på det, som klart kan udledes fra referencebeskrivelserne. For referencer, hvor opgaven ikke er afsluttet (dvs. hvor byggeriet ikke er afleveret på ansøgningstidspunktet) kan det få betydning for vurderingen, at erfaringerne fra projektet ikke fuldt ud er tilgået ansøger. Boligselskabet Nordkysten forbeholder sig ret til at indhente udtalelser om de enkelte referencer hos bygherren for referencen. Sådanne udtalelser kan således også blive tillagt vægt ved udvælgelsen. Det tillægges positiv værdi, hvis ansøger selv kan vedlægge en positiv anbefaling fra bygherre til de konkrete referencer, heri lægges især vægt på samarbejdet mellem bygherre og ansøger. Jo flere af ovenstående kriterier, som en reference lever op til, jo mere vægter det positivt. Ansøgeren skal ved afkrydsning i ”Ja” bekræfte, at ansøger har referencer, der belyser ansøgers egnethed til at udføre opgaven. Efter afkrydsning i ”Ja” får ansøgeren mulighed for at oplyse referencerne. (Ansøgeren bedes være opmærksom på, at den elektroniske skabelon til ESPD eventuelt kan være forudfyldt med ”Nej”, hvorved ansøgeren aktivt skal ændre til ”Ja” for at få mulighed for at oplyse referencerne.) Ansøgeren kan højst oplyse 3 referencer inkl. de referencer, der dokumenterer opfyldelse af mindstekrav. Det vil sige, at hvis ansøgeren har oplyst 2 referencer, som dokumenterer opfyldelse af mindstekrav, kan ansøgeren aflevere/oplyse yderligere 1 reference til udvælgelsesprocessen. Hvis ansøgeren oplyser mere end 3 referencer eller andre referencer end oplyst under mindstekrav, vil Boligselskabet Nordkysten alene se på de første 3 referencer. Følgende oplysninger bør angives for hver reference (manglende oplysninger vil kunne blive vurderet negativt): 1) Navn på bygherre og kontaktoplysninger, 2) Udførelsestidspunkt, herunder påbegyndelsestidspunkt, og om opgaven er afsluttet, eller hvornår den forventes afsluttet, 3) Entreprisesum og entrepriseform, 4) Kort projektbeskrivelse og sammenlignelighed med dette projekt, 5) Ansøgerens rolle og ansvar i projektet, 6) Eventuel skitse og/eller fotos. Referenceprojekter må maksimalt være 5 år på ansøgningstidspunktet, hvilket vil sige, at opgaven ikke må være afsluttet (afleveringsdato for byggeriet) for mere end 5 år siden. Referencer til opfyldelse af mindstekravene skal være afsluttede, det vil sige byggeriet skal være afleveret på ansøgningstidspunktet. Referencer til opfyldelse af udvælgelseskriterierne må gerne vedrøre igangværende opgaver. Hvis referencen vedrører en igangværende opgave, vil en del af bedømmelsen af referencen være, hvor langt i udførelsen opgaven er. Ansøgeren kan også vedlægge referencerne i et selvstændigt dokument. I dette tilfælde må hver reference maksimalt fylde to A4-sider. Hvis referencen fylder mere end to A4-sider, vil Boligselskabet Nordkysten alene se på de første to sider.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen
Informationen über die zweite Phase eines zweiphasigen Verfahrens
Mindestzahl der zur zweiten Phase des Verfahrens einzuladenden Bewerber5
Höchstzahl der zur zweiten Phase des Verfahrens einzuladenden Bewerber5
Das Verfahren wird in mehreren aufeinanderfolgenden Phasen durchgeführt. In jeder Phase können einige Teilnehmer ausgeschlossen werden
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPRIS
BeschreibungTilbudslisten skal afleveres, udfyldes og underskrives af tilbudsgiver. Tilbudslisten vil danne grundlag for vurderingen af underkriteriet ”Pris”. Ved vurderingen af underkriteriet ”Pris” vil Boligselskabet Nordkysten lægge vægt på følgende: a) at hovedentreprenørens samlede tilbud, som fremgår af tilbudslisten, er så lavt som muligt. Boligselskabet Nordkysten tildeler point på baggrund af en lineær model. Modellen indebærer, at det tilbud, der indeholder den laveste samlede sum, tildeles 10 point, mens det tilbud, der indeholder den højeste samlede sum, tildeles 0 point. Resten af tilbuddene inddeles lineært, mellem de to yderpunkter.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl75
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungRISIKO-, TIDS- OG PROCESSTYRING, HERUNDER BEBOERKOMMUNIKATION
BeschreibungDenne del af tilbuddet skal indeholde tilbudsgivers forslag til, hvordan byggeriet bedst plan lægges og udføres. Denne del af tilbuddet skal indeholde fem elementer: a) Beskrivelse af processen omkring hvordan og hvornår Boligselskabet Nordkysten informeres om generende arbejde, således at Boligselskabet Nordkysten kan informere beboerne. b) Beskrivelse af hvorledes tilbudsgiver vil sikre, at boligbebyggelsen forbliver et sikkert sted at færdes også under renoveringens udførelse. Besvarelsen skal jf. byggepladsbeskrivelsen/byggesagsbeskrivelsen suppleres med byggepladsplaner for alle etaper. Endvidere må der gerne være en beskrivelse af hvorledes tilbudsgiver tænker at afvikle opgaven – her tænkes på om der bruges stillads eller arbejdsplatform til at udføre facadeisolering, vinduesudskiftning, taggennemføringer og altanrenovering. c) En beskrivelse af, hvordan tilbudsgiver vil sikre tidsstyringen under projektet herunder, hvordan tilbudsgiver løbende vil følge op på tidsstyringen, så den samlede tidsplan overholdes. Løsningen må ikke underminere krav fra byggesagsbeskrivelsen Tilbudsgiver bedes desuden beskrive, hvordan en eventuel forsinkelse af projektet håndteres, både i forhold til situationer, hvor tilbudsgiver bærer ansvaret for forsinkelsen og situationer, hvor Boligselskabet Nordkysten bærer ansvaret for forsinkelsen med henblik på alligevel at nå i mål til den aftalte afleveringsdato. d) En beskrivelse af, hvordan tilbudsgiver vil foretage risikostyring af projektet, og hvilke værktøjer han forventer at anvende til det, eksempelvis til udarbejdelse af risikoanalyse samt løbende opdatering og vedligeholdelse. Den samlede beskrivelse af punkterne a)-d) bør ikke fylde mere end i alt to A4-sider samt fem tegninger. Fylder beskrivelsen mere end to A4-sider og fem tegninger, medtages alene de første to A4-sider og fem tegninger ved vurderingen af tilbuddet. Besvarelsen danner grundlag for vurderingen af underkriteriet ” Risiko-, tids- og processtyring herunder beboerkommunikation". Ved vurderingen af underkriteriet ”Risiko-, tids- og processtyring, herunder beboerkommunikation”, vil Boligselskabet Nordkysten lægge vægt på følgende: a. I hvor høj grad entreprenørens beskrivelse adresserer og løser de identificerede udfordringer i projektet, herunder særligt i hvor høj grad redegørelsen tager højde for og løser de særlige udfordringer forbundet med beboede lejligheder. b. I hvor høj grad entreprenørens forslag til byggepladsplan adresserer og løser de særlige logistiske udfordringer i projektet og samtidig tager højde for sikkerheden i forhold til beboerne/servicefolk/gæster i bebyggelsen under udførelsen. c. I hvor høj grad beskrivelsen på overbevisende måde beskriver, hvordan tilbudsgiveren vil sikre tidsstyringen under projektet, og hvordan tilbudsgiver vil tilgå projektets forskel- lige etaper. d. I hvor høj grad tilbudsgiver på overbevisende måde beskriver, hvordan tilbudsgiver vil håndtere en eventuel forsinkelse af projektet med henblik på alligevel at kunne nå i mål til den aftalte afleveringsdato. Bedømmelsen af ”Risiko-, tids- og processtyring, herunder beboerkommunikation” foretages samlet. Boligselskabet Nordkysten tildeler point på en skala fra 0 til 10 med udgangspunkt i tilbudsgiverens opfyldelse af kriterierne nævnt ovenfor.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungORGANISATIONSPLAN OG CV’ER
BeschreibungDenne del af tilbuddet skal indeholde to elementer: a. Organisationsbeskrivelse, der tydeligt beskriver, hvem der er ansvarlig for dialogen med Boligselskabet Nordkysten, hvem der er ansvarlig for dialog med rådgivere samt hvem der er ansvarlig for information og varsling af beboerne. Samme person må gerne varetage flere roller. Det bør desuden fremgå, hvem der vil være ansvarlig for registrering af eksisterende forhold, hvem der er den dagligt ansvarlige byggeleder på pladsen, samt hvem der vil være arbejdsmiljøkoordinator (B). Desuden bedes det beskrevet, hvordan der vil være fokus på IKT i forhold til as-built tegning så kommende drift og vedligehold kan tage afsæt i retvisende tegningsmateriale. Teksten bør indeholde en beskrivelse af hvordan back-up håndteres ved forfald og hvordan viden om projektet i så fald overdrages. b. CV’er for nøglepersoner i entreprenørens organisation: Projektleder, byggeleder/entre- priseleder og AMK-leder. Samme person må gerne varetage flere roller. Organisationsbeskrivelsen bør ikke fylde mere end i alt to A4-sider. Fylder beskrivelsen mere end to A4-sider, medtages alene de første to A4-sider ved vurderingen af tilbuddet. Hvert af de vedlagte CV’er bør ikke fylde mere end én A4-side. Fylder beskrivelsen mere end én A4-side, medtages alene den første A4-side ved vurderingen af tilbuddet. Beskrivelserne danner grundlag for vurderingen af underkriteriet ”Organisation og CV’er”, Ved vurderingen af underkriteriet ”Organisationsplan og CV’er”, vil Boligselskabet Nordkysten lægge vægt på følgende: a. I hvor høj grad den tilbudte organisation fremstår robust og velegnet til at kunne levere en kontinuerlig arbejdsindsats under hele udførelsen. b. I hvor høj grad organisationsplanen nyttiggør de tilbudte nøglepersoners personlige egenskaber og erfaringer for at skabe en stabil fremdrift. c. I hvor høj grad, det er beskrevet, at der vil være fokus på IKT i forhold til as-built tegning så kommende drift og vedligehold kan tage afsæt i retvisende tegningsmateriale. d. I hvor høj grad beskrivelsen indeholder en plan for hvordan back-up håndteres ved for- fald og hvordan viden om projektet i så fald overdrages. e. I hvor høj grad, de tilbudte nøglepersoner har erfaring med og kompetencer til at løse de opgaver, der påhviler dem som følge af deres placering i den tilbudte organisation. Bedømmelsen af ”Organisationsplan og CV’er” foretages samlet. Ordregiver tildeler point på en skala fra 0 til 10 med udgangspunkt i tilbudsgiverens opfyldelse af kriterierne nævnt ovenfor
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl15
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2109-124-032-E_Kloevermarken_ny_klimaskaerm
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2109-124-032-E_Kloevermarken_ny_klimaskaerm
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Beschreibung der finanziellen SicherheitEntreprenøren skal stille sikkerhed. Der henvises til Byggesagsbeskrivelsens afsnit 3.1.2.
Frist für den Eingang der Teilnahmeanträge13/01/2026 13:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsTilbudsgiver er forpligtet til at overholde Boligselskabet Nordkystens CSR-krav, som fremgår af Byggesagsbeskrivelsens afsnit 1.7. Kravene omfatter bl.a. arbejdsklausuler, anvendelse af personer under oplæring og udenlandsk arbejdskraft. Tilbudsgiver skal sikre, at eventuelle underleverandører efterlever tilsvarende krav.
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtBoligselskabet Nordkysten
Organisation, die Angebote bearbeitetBoligselskabet Nordkysten
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungBoligselskabet Nordkysten
Registrierungsnummer18443481
PostanschriftC/O Boligkontoret Danmark Havneholmen 21
StadtKøbenhavn V
Postleitzahl1561
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
KontaktpersonSøren Kümmel, DOMUS Arkitekter
E-Mailskl@domus.dk
Telefon+45 29400427
Profil des Erwerbershttps://www.bolignordkysten.dk/
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/klagenaevnet-for-udbud/
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0000
Offizielle BezeichnungPublications Office of the European Union
RegistrierungsnummerPUBL
StadtLuxembourg
Postleitzahl2417
Land, Gliederung (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxemburg
E-Mailted@publications.europa.eu
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Rollen dieser Organisation
TED eSender
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachungf7c71c6e-7736-4435-84f0-b24a66ccebb3  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung08/12/2025 14:21:35 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung819543-2025
ABl. S – Nummer der Ausgabe238/2025
Datum der Veröffentlichung10/12/2025