See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Flytteydelser
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytteydelser som leveres af flyttefirmaer og flytterådgivningsvirksomheder, herunder nedpakning, transport og oppakning af møbler og inventar. Derudover ønsker Ordregiver at indhente tilbud på bortskaffelse af udsmidningsegnet inventar og møbler samt opmagasinering. Endelig ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytterådgivning og dertil knyttede delydelser.Ordregivers krav til rammeaftalevilkår fremgår af det relevante rammeaftaleudkast (bilag A1 eller A2), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den relevante tekniske specifikation (bilag 1.1 eller 1.2).Rammeaftalens anslåede værdi er 45.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 65.000.000,00 DKK.De anslåede værdier og maksimale værdier af de enkelte delaftaler er følgende:Delaftale 1’s anslåede værdi er 30.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 35.000.000,00 DKK.Delaftale 2’s anslåede værdi er 8.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 14.000.000,00 DKK.Delaftale 3’s anslåede værdi er 6.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 13.000.000,00 DKK.Delaftale 4’s anslåede værdi er 1.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 3.000.000,00 DKK.
Interne Kennung: 2024-0330417
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev gennemført som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit 2.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63100000 Frachtumschlag, Frachtlagerung und zugehörige Dienste, 63122000 Lagerhaltung, 63520000 Transportagenturdienste, 63712000 Hilfstätigkeiten für den Straßenverkehr, 98392000 Umzugsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 – Kontorflytninger
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytteydelser som leveres af flyttefirmaer herunder nedpakning, transport og oppakning af møbler og inventar. Derudover ønsker Ordregiver at indhente tilbud på bortskaffelse af udsmidningsegnet inventar og møbler samt opmagasinering.Ordregivers krav til rammeaftalevilkår fremgår af det relevante rammeaftaleudkast (bilag A1), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den relevante tekniske specifikation (bilag 1.1).Delaftale 1’s anslåede værdi er 30.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 35.000.000,00 DKK.Delaftale 1 – KontorflytningerAnvendes ved køb af flytteydelser som omfatter flytning af kontorer, herunder administrative arbejdspladser, kantinefacilliter, samt øvrigt inventar og møblement.
Interne Kennung: 2024-0331417-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 – Skole- og idrætsflytninger
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytteydelser som leveres af flyttefirmaer herunder nedpakning, transport og oppakning af møbler og inventar. Derudover ønsker Ordregiver at indhente tilbud på bortskaffelse af udsmidningsegnet inventar og møbler samt opmagasinering.Ordregivers krav til rammeaftalevilkår fremgår af det relevante rammeaftaleudkast (bilag A1), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den relevante tekniske specifikation (bilag 1.1).Delaftale 2’s anslåede værdi er 8.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 14.000.000,00 DKK.Delaftale 2 – Skole- og idrætsflytningerAnvendes ved køb af flytteydelser som omfatter flytning af skoler, børnehaver, fritidstilbud og idrætsfaciliteter, herunder eksempelvis undervisnings- og faglokaler, samt svømmehaller, idrætshaller og øvrige lokaler.
Interne Kennung: 2024-0331417-2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 – Plejehjems- og botilbudsflytninger
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytteydelser som leveres af flyttefirmaer herunder nedpakning, transport og oppakning af møbler og inventar. Derudover ønsker Ordregiver at indhente tilbud på bortskaffelse af udsmidningsegnet inventar og møbler samt opmagasinering. Ordregivers krav til rammeaftalevilkår fremgår af det relevante rammeaftaleudkast (bilag A1), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den relevante tekniske specifikation (bilag 1.1).Delaftale 3’s anslåede værdi er 6.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 13.000.000,00 DKK.Delaftale 3 – Plejehjems- og botilbudsflytningerAnvendes ved køb af flytteydelser som omfatter flytning af plejehjem og botilbud, herunder beboernes egne værelser, fællesrum og køkkenfaciliteter, samt øvrige lokaler.
Interne Kennung: 2024-0331417-3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 - Flytterådgivning
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytteydelser som leveres af flytterådgivningsvirksomheder. Endelig ønsker Ordregiver at indhente tilbud på flytterådgivning og dertil knyttede delydelser.Ordregivers krav til rammeaftalevilkår fremgår af det relevante rammeaftaleudkast (bilag A2), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den relevante tekniske specifikation (bilag 1.2).Delaftale 4’s anslåede værdi er 1.000.000,00 DKK, mens dens maksimale værdi er 3.000.000,00 DKK.Delaftale 4 - FlytterådgivningAnvendes ved køb af flytterådgivning som omfatter alle former for rådgivningsydelser som leveres af flytterådgiveren, herunder rådgivning, projektledelse af flytteprocessen, inventar- og IT-registrering, samt bistand til gennemførelse af miniudbud og flyttetilsyn.
Interne Kennung: 2024-0331417-4
Haupteinstufung (cpv): 98392000 Umzugsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63712000 Hilfstätigkeiten für den Straßenverkehr