2. Verfahren
Verfahren
Titel: 7025 - Østbyen, Helhedsplan
Beschreibung: Udførsels af helhedsplan for MNV Bolig lokal afd. 7025 i Kalundborg
Interne Kennung: 7025 - Østbyen
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser, 45211310 Bau von Badezimmern, 45400000 Baufertigstellung, 45262500 Maurerarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45211350 Bau von Mehrzweckgebäuden, 45213100 Bauarbeiten für Geschäftsbauten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 7025 - Østbyen Helhedsplan
Beschreibung: Udførsels af helhedsplan for MNV Bolig lokal afd. 7025 i Kalundborg: Projektomfang fremgår af udbudsmaterialet. Nedenfor fremgår, i grove træk, hvad der indgår i projektet. Nedenstående liste er derfor ej udtømmende og det er til enhver tid omfang af øvrigt udbudsmateriale der er gældende. - Facadepartier, Alle blokke: Eksisterende facadepartier herunder vinduer, vinduespartier, opgangsdøre og terrassedøre udskiftes til nye inkl. følgearbejder som f.eks. lysninger, sålbænke, fugetætninger mv. - Udvendige trapper, Nørre Allé: Der etableres nye dørhuller til terrassedør, og opsættes nye ståltrapper, med repos og værn til terræn i alle stueetage boliger på Nørre Allé. Inkl. hultagning til terrassedør, funderering til trappe - Indvendige overflader i boliger, Alle Boliger: Option på udskiftning af trægulvbelægninger og fodlister mv. Udskiftning af inventar som f.eks. skabe i entré ifm. ventilation. Malerarbejde af vægge, lofter og paneler/indfatninger mv. - Installationer, Alle blokke: Nye installationer for både vand, ventilation og varme inkl. nye radiatorer. Desuden udføres afløb, drænledninger, div arbejder ifm. fjernvarme mv. Der udføres rørkasser ved synlige rørføringer samt tilhørende inspektionslem-me. El installationer i og ifm. boliger skiftes. - Badeværelser, Alle boliger: Eksisterende badeværelser renoveres med nye forsatsvægge, gulvopbygning, overflader, vådrumsmembran, klinke- og flisebelægninger, malerbehandling, sanitet og installationer mv. - Køkkener, Alle boliger: Der skal udføres nye installationsarbejder i boligkøkkenerne og i den forbindelse skal eksisterende køkkeninventar fra bordpladehøjde og ned mod gulv samt højskabe som er placeret ved installationsarbejder nedtages, opbevares og genetableres. Det er entreprenørens ansvar, forsvarligt at nedtage eksisterende køkkener, i det omfang som er nødvendigt for renoveringsarbejderne, så de kan genmonteres. Hvis det vurderes at et køkken, er i en så ringe stand at det ikke kan nedtages forsvarligt, uden at beskadige elementerne, skal byggeledel-sen tilkaldes inden nedtagning startes, og i så god tid, at der kan findes en løs-ning, uden at dette påvirker tidsplan og fremdriften på projektet. Hvis Køkkener nedtages og beskadiges, uden foregående aftale med bygherre, vil reetablering af køkkener og omkostninger forbundet med dette, udelukken-de afholdes af hovedentreprenøren og dennes underentreprenører. - Opgange, Holbækvej 4-10: Der udføres dørtelefonanlæg til de 4 opgange. - Friarealer: Ændringer af friarealer, parkeringsarealer og vejforhold udføres som angivet i projektmaterialet. - Konstruktioner: Her henvises til konstruktions notater.
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau