822515-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Zahnärztliches Verbrauchsmaterial – EU-udbud af dentalmaterialer til Jysk Fællesindkøb 2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af dentalmaterialer til Jysk Fællesindkøb 2025
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af dentalmaterialer (forbrugsartikler og materialer til tandbehandling) til følgende kommuner under Jysk Fællesindkøb: Favrskov, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Skanderborg, Skive, Syddjurs og Viborg Kommuner. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud. Efter udbuddets afslutning handler de i udbuddet deltagende kommuner med den valgte leverandør som individuelle juridiske parter. Aftalen forventes at træde i kraft 1. marts 2026 og har en løbetid på 2 år. Aftalen kan forlænges med 2 x 12 måneder. Skanderborg Kommune er tovholder på udbuddet. For nærmere beskrivelse af den udbudte ydelse, henvises til udbudsmaterialet inkl. bilag, herunder blandt andet Udbudsbilag A - Ordregivers historiske forbrug, udkast til rammeaftale, Bilag 2 - Kravspecifikation, Bilag 3 - Leverandørens tilbudsliste og varekurv.
Interne Kennung604607
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33141800 Zahnärztliches Verbrauchsmaterial
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte, 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33141810 Zahnfüllstoffe, 33137000 Material für Zahnprophylaxe
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge aftalen med 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Aftalen er uopsigelig for begge parter i forlængelsesperioden. Udnyttelse af optioner varsles med 3 måneder.