2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt vedrørende levering af Motorbåd til Skoleskibet DANMARK
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb og levering af ny motorbåd til Skoleskibet DANMARK. Skoleskibet Danmark ønsker at udskifte sin nuværende motorbåd/arbejdsfartøj til en ny, samtidig med, at udsætningsarrangementet (davit-systemet) renoveres. Det eksisterende udsætningsarrangement er begrænset til at løfte 3000 kg. Det er op til leverandøren at sikre at den nye båd passer til skibets nuværende udsætningsarrangement. Den nye motorbåd skal fungere som jolle til at sejle op til 25 personer til og fra skoleskibet når dette ligger for anker, samt til brug ved havnemanøvre, hvor motorbåden skal fungere som slæber og skubber. Motorbåden skal derfor udføres solidt og stabil i sin konstruktion, design og facon. Motorbåden skal leveres til Skoleskibet DANMARK i dansk havn. Levering skal ske i henhold til "protokol for levering og accept" i kontraktens afsnit 10. Leverandøren forestår eventuelle forsikringer i forbindelse med transporten til det aftalte leveringssted. For nærmere beskrivelse af den udbudte motorbåd, herunder de krav motorbåden skal opfylde, henvises til kravspecifikation (Bilag 1 OXDK 2025 Teknisk Specifikation Motorbåd ) og tilbudslisten (Bilag 8 OXDK 2025 Tilbudsliste Motorbåd). MARTEC har af markedsmæssige og økonomiske årsager besluttet at udbyde Motorbåd til Skoleskibet DANMARK’ som et komplet projekt for at sikre den mest optimale løsning. Ordregiver har base i Frederikshavn, Danmark. Motorbåden skal leveres til skoleskibet DANMARK i en dansk havn. Tilbudsgiver er ansvarlig for leveringen af Motorbåden, inklusive forsikring.
Interne Kennung: Kontrakt vedrørende levering af Motorbåd til Skoleskibet DANMARK
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34500000 Schiffe und Boote
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34512000 Schiffe und ähnliche Wasserfahrzeuge für die Personen- oder Güterbeförderung, 34522300 Kleinboote, 34520000 Boote
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34520000 Boote