2. Verfahren
Verfahren
Titel: 50.96 Bleer - Genudbud 2
Beschreibung: SKI udbyder en rammeaftale vedr. bleer benævnt 50.96. Udbuddet er andet genudbud af aftalen. Rammeaftalen er en fælleskommunal aftale, der er forpligtende for de kommuner, der er abonnent hos SKI, og som har tilsluttet sig rammeaftalen. Tilsluttede kommuners selvejende institutioner er omfattet af kommunens tiltrædelse af rammeaftalen, men ikke omfattet af kommunens aftageforpligtelse. Det fremgår af bilag A og A.1 hvilke kunder, der kan anvende rammeaftalen. Udbuddet er opdelt i 2 delområder: Delområde 1 Bleer med bevilling (delaftale 1) og delområde 2 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (delaftale 2-6). Delaftale 2-6 udgør 5 regionsopdelte rammeaftaler, der alene adskiller sig ved kundernes geografiske placering. En tilbudsgiver kan afgive tilbud på samtlige af delaftalerne 2-6.
Vorherige Bekanntmachung: 723195-2025
Vorherige Bekanntmachung: 158034-2025
Vorherige Bekanntmachung: 737848-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18312000 Unterhosen, 33700000 Körperpflegeprodukte, 33751000 Einwegwindeln, 33770000 Hygienepapier, 33771100 Damenbinden oder Tampons, 33771200 Windeleinlagen aus Papier, 33772000 Einweg-Papierartikel, 79632000 Personalschulung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Bleer med bevilling
Beschreibung: Delaftalen omfatter bevillingsbleer, jf. servicelovens § 112 og barnets lov § 86, og være landsdækkende. Produkterne er opdelt i følgende underproduktgrupper: • Indlæg/bind til kvinder • Herrebind • Buksebleer • Bæltebleer • Tapebleer • Åbne bleer • Fikseringstrusser • Underlag/stiklagner • Bleer til børn Delaftalen omfatter levering af ovenstående produkter til borgere med bevilling i henhold til servicelovens bestemmelser, herunder borgere med bevilling, der bor i egen privat bolig, og borgere med bevilling, der har adresse på plejehjem, institutioner eller bosteder, og hvor kunden på vegne af bevillingshaverne køber ind til centralt depot. Tilbudsgiver skal derfor afgive pris på produkter leveret dels til borgere med bevilling i eget hjem samt levering til depot. Sortimentet er opdelt i et obligatorisk sortiment, et supplerende sortiment og et frivilligt sortiment, som er beskrevet nærmere under i udbudsbetingelsernes 4.1.1-4.1.3. Tilbudsgiverne skal tilbyde alle varelinjer i det obligatoriske sortiment, mens det er valgfrit om tilbudsgiver tilbyder varelinjerne i det supplerende og frivillige sortiment. Udover levering af produkter omfatter udbuddet en række ydelser rettet både mod kunden og kundens borgere med bevilling, som tilbudsgivere skal opfylde og indregne i produktpriserne, herunder bl.a. krav til: • Bistand til konvertering i forbindelse med implementering • Konsulentbistand på daglig basis • Opfølgning på forbrug • Sparring i forbindelse med udredning (metoder) på brugerniveau • Opfølgning og statistik • Løbende kurser for kontinenspersonale • Afholdelse af temadage Endelig indeholder sortimentet mulighed for tilkøb af konsulentydelser. Der er tale om følgende: • Undervisning/konsulentbistand udover den undervisning/konsulentbistand, som tilbudsgiver skal indregne i produktpriserne. SKI tildeler delaftale 1 til op til tre leverandører. Hver kunde tildeler sin leveringskontrakt ved at bruge den af følgende to tildelingsmodeller, som kunden har tilsluttet sig i forbindelse med udbuddet af rammeaftalen: Model A – Direkte tildeling, Model B – Tildeling på baggrund af kvalitetstest i nedsat faggruppe, jf. udbudsmaterialet bilag D. Kundens valg af tildelingsmodel ses i bilag A.1.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18312000 Unterhosen, 33751000 Einwegwindeln, 33771100 Damenbinden oder Tampons, 33771200 Windeleinlagen aus Papier, 33772000 Einweg-Papierartikel, 79632000 Personalschulung
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (Region Hovedstaden)
Beschreibung: Sortimentet angår produktgruppen børnebleer, der har følgende underproduktgrupper: - Tapebleer (åbne bleer, som lukkes med mekanisme (velcro/tape)) - Buksebleer Det gælder for delaftale 2-6, at der udelukkende er et obligatorisk sortiment. Hver underproduktgruppe i sortimentet består af et antal definerede varelinjer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33700000 Körperpflegeprodukte, 33751000 Einwegwindeln, 33770000 Hygienepapier, 33772000 Einweg-Papierartikel
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (Region Sjælland)
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (Region Syddanmark)
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (Region Midtjylland)
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 Bleer til børneinstitutioner og dagplejere (Region Nordjylland)