See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fraflytningsydelser - AlmenIndkøb
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på fraflytningsarbejder til almene boligorganisationer/selskaber tilknyttet AlmenIndkøb. Det primære opgaveindhold vedr. fraflytningsarbejder i boliger under A-ordning, herunder tilsvarende løbende arbejder i boliger med løbende vedligehold, under B-ordning. Opgaveindholdet forventes konkret at være følgende: • Alle typer malerarbejder, herunder behandling med spærregrund, stop-grund og spærrende maling • Gulvarbejder med slibning, lakering og polering • Rengøring, herunder afkalkningsopgaver • Div. reparationer/udskiftninger, herunder tømrer, murer og vvs-arbejde • Endvidere henvises til tilbudslisten Udbuddet omfatter 28 delkontrakter, jf. bilag 1. Kontrakterne vil blive indgået med AlmenIndkøb, som overordnede rammeaftaler (herefter ”Rammeaftalen”). Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Værdiestimat for hver delkontrakt er udtryk for Ordregivers bedste bud på det fremtidige forbrug baseret på det historiske forbrug hos kunderne, og Ordregiver garanterer derfor ikke for den kommende omsætning på Rammeaftalen. De maksimale rammeaftaleværdier, anført under hver delkontrakt, består af den anslåede værdi for nærværende rammeaftale + 50% (værdien fremgår under beskrivelse for hver enkelt delaftale). Hvorledes tildeling under Rammeaftalerne sker, er nærmere beskrevet i Udkast til Rammeaftale. Ordregivers organisatoriske opbygning er som følger: Administrationsorganisation: Har til opgave at administrere en eller flere Bolig-organisationer/ Selskaber eller Afdelinger. En administrations-organisation kan tilslutte sig AlmenIndkøb og de tilknyttede Boligorganisationer/Selskaber og Afdelinger kan få adgang til AlmenIndkøbs aftaler. Det tydeliggøres, at DAB-Lejerbo ultimo 2025 er den største administrationsorganisation tilknyttet AlmenIndkøb. Der gøres dog opmærksom på, at der kan være "eksterne" administrationsorganisationer tilknyttet AlmenIndkøb i det konkrete udbud. Boligorganisation/Selskaber: En almen boligorganisation/selskab består af en eller flere afdelinger, der igen består af et antal lejemål. En boligorganisation/selskab og dens underliggende afdeling(er), kan tilslutte sig AlmenIndkøb og få adgang til AlmenIndkøbs aftaler. De til AlmenIndkøb tilknyttede Boligorganisa-tioner/Selskaber kan således anvende de udbudte aftaler inden for deres respektive geografiske områder. Samlet set er der ultimo 2025 ca. 95.000 mulige tilknyttede lejemål til AlmenIndkøb fordelt på forskellige boligformer, herunder boliger under A og B ordning. Der vil således for hver delkontrakt blive indgået en rammeaftale med de fire tilbudsgivere, som har leveret de tilbud, som afspejler "bedste forhold mellem pris og kvalitet". Rammeaftalerne vil blive tildelt efter "kaskademodellen", således at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. I forbindelse med tilbudsgivning skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i ESPD-funktionen. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene tilbudsgiver. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af Rammeaftalen. For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af tilbuddet skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for Rammeaftalens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Tilbudsgiver kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal tilbudsgiver i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal tilbudsgiver vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal tilbudsgiver udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være tilbudsgivers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår tilbudsgivers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet tilbudsgivers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Opmærksomheden henledes desuden på, at såfremt tilbudsgiver baserer sin tekniske og faglige formåen på andre enheders kapacitet, skal den/de pågældende enheder udføre den del af Rammeaftalen, som enhedens kapacitet relaterer sig til. For tilbudsgivere, som baserer sig på andre enheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at tilbudsgiver som en del af tilbuddet skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiveren. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte Rammeaftale.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45410000 Putzarbeiten, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45432000 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, Wandverkleidungs- und Tapezierarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten, 45442300 Mit Oberflächenschutz verbundene Arbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Lejerbo Næstved - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 1, S373 Næstved. Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45410000 Putzarbeiten, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45432000 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, Wandverkleidungs- und Tapezierarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten, 45442300 Mit Oberflächenschutz verbundene Arbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Lejerbo Faxe - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 2, S313 Lejerbo Faxe. Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Haslev Boligforening - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 3, S314 Haslev Boligforening Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Guldborgsund/Lolland/Vordingborg/Stubbekøbing - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 4, S369/S367/S397/S376/ Guldborgsund/Lolland/Vordingborg/Stubbekøbing Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Lejerbo Frederiksværk – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 5, S211 Lejerbo Frederiksværk Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Lejerbo Frederiksborg – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 6, S219 Lejerbo Frederiksborg Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Lejerbo Rudersdal – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 7, S181 Lejerbo Rudersdal Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Lejerbo Lyngby – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 8, S173 Lejerbo Lyngby Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9: Lejerbo Holbæk – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 9, S315 Lejerbo Holbæk Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10: Lejerbo Kalundborg Kommune – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 10, S323 Lejerbo Kalundborg Kommune Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 11: Lejerbo Høje Taastrup – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 11, S169 Lejerbo Høje Taastrup Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0012
Titel: Delaftale 12: Lejerbo Trehøje – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 12, S677 Lejerbo Trehøje Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0013
Titel: Delaftale 13: Lejerbo Herning – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 13, S657 Lejerbo Herning Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0014
Titel: Delaftale 14: Lejerbo Brande – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 14, S653 Lejerbo Brande Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0015
Titel: Delaftale 15: Lejerbo Skjern – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 15, S669 Lejerbo Skjern Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0016
Titel: Delaftale 16: Lejerbo Struer og Lemvig – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 16, S671 Lejerbo Struer og Lemvig Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0017
Titel: Delaftale 17: Lejerbo Holstebro – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 17, S661 Lejerbo Holstebro Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0018
Titel: Delaftale 18: Lejerbo Aalborg – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 18, S851 Lejerbo Aalborg Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0019
Titel: Delaftale 19: Lejerbo Aalborg (Jammerbugt) – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 19, S851 Lejerbo Aalborg (Jammerbugt) Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0020
Titel: Delaftale 20: Lejerbo Hadsund – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 20, S815 Lejerbo Hadsund (Mariagerfjord) Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0021
Titel: Delaftale 21: Lejerbo Odder og Lejerbo Århus – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 21, S727 Lejerbo Odder og S751 Lejerbo Århus Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0022
Titel: Delaftale 22: Lejerbo Randers (ekskl. Møldrup) – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 22, S731 Lejerbo Randers (ekskl. Møldrup) Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0023
Titel: Delaftale 23: Lejerbo Trekanten – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 23, S631 Lejerbo Trekanten Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0024
Titel: Delaftale 24: Lejerbo Horsens – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 24, S615 Lejerbo Horsens Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0025
Titel: Delaftale 25: Lejerbo Brøndby – Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 25, S153 Lejerbo Brøndby Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0026
Titel: Delaftale 26: Lejerbo Fyn (Lejerbo Nyborg) - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 26, S449 Lejerbo Fyn (Lejerbo Nyborg) Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0027
Titel: Delaftale 27: Lejerbo Køge Bugt - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 27, S259 Lejerbo Køge Bugt Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.
Los: LOT-0028
Titel: Delaftale 28: Østjysk Bolig - Fraflytningsydelser
Beschreibung: Delaftale 28, S755 Østjysk Bolig Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Opgavens omfang fremgår af pkt. "Beskrivelse" (BT-24-Procedure) for aftalens genstand.