825860-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Brennstoffe auf Holzbasis – EU-udbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedrørende køb af grov biomasse til Nordværk Affaldsenergi
BeschreibungNordværk Affaldsenergi har løbende behov for at indkøbe grov biomasse, som Nordværk Affaldsenergi anvender som brændsel til sine energianlæg i Aalborg og Hjørring. Nordværk Affaldsenergi udbyder derfor en kontrakt vedrørende køb af grov biomasse (herefter benævnt ”Kontrakten”). Kontrakten træder i kraft ved dennes underskrift, dog tidligst den 1. april 2026. Kontrakten løber herefter som udgangspunkt i fire år. Nordværk Affaldsenergi har dog mulighed for at forlænge Kontrakten med to år á to omgange. Nordværk Affaldsenergi forpligter sig i henhold til Kontrakten til at aftage 10.000 ton grov biomasse om året. Den vindende tilbudsgiver er dog forpligtet til at kunne levere minimum 20.000 ton grov biomasse om året. Nordværk Affaldsenergi forventer, at der hovedsageligt skal leveres grov biomasse til sit energianlæg i Aalborg (på adressen Troensevej 2, 9220 Aalborg Øst), idet Nordværk Affaldsenergi i henhold til Kontrakten også kan købe grov biomasse til levering til sit energianlæg i Hjørring (Miljøvej 7, 9800 Hjørring) samt til midlertidig oplag på sit miljøanlæg i Rønnovsdal (Rønnovsholmsvej 154, 9800 Hjørring). Leveringsplan-, leveringstidspunkter mv. skal løbende aftales mellem Nordværk Affaldsenergi og den vindende tilbudsgiver. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17EF (herefter benævnt ”Forsyningsvirksomhedsdirektivet”).
Interne Kennung622149
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09111400 Brennstoffe auf Holzbasis
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03413000 Brennholz, 03417000 Holzschnitzel
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOption om forlængelse: Nordværk Affaldsenergi kan inden udløb af Kontrakten forlænge denne af to omgange á hver to års varighed. Option om yderligere køb: Nordværk Affaldsenergi forpligter sig til at aftage minimum 10.000 ton. Nordværk Affaldsenergi har dog ret til at købe op til 20.000 ton, som leverandøren er forpligtet til at levere. Såfremt Nordværk Affaldsenergi ønsker at indkøbe en højere mængde end 20.000 ton, har leverandøren ret til at levere dette.