See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Håndværkerydelser - AlmenIndkøb
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på håndværksydelserne elektrikerarbejder, tømrerarbejder og vvs-arbejder til almene boligorganisationer/selskaber tilknyttet AlmenIndkøb. Hvor andet ikke fremgår, gælder nærværende udbudsbetingelser og øvrigt udbudsmateriale for både elektrikerarbejder, tømrerarbejder og vvs-arbejder. Det primære opgaveindhold for disse fagområder forventes at være følgende: Elektrikerarbejder (Delaftale 1-7): • Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer • Reparation af udendørsbelysning • Flytning af elinstallationer • Diverse tavlereparationer • Reparation og udskiftning af armatur o.l. • Etablering af nye installationer • Stikkontakter • Hovedtavler • Relæer • Belysning • Jording (etablering af bl.a. jordspyd) • Kabelføringer • Arbejde vil finde sted indendørs og udendørs • Akutte opgaver Tømrerarbejder (Delaftale 8-17): • Ind- og udvendig reparation og etablering • Plankeværk • Vindfang samt udskiftning af døre og vinduer (herunder termoruder) og glaslister • Blænde/genåbne dørhul • Udskiftning af stern, vindskeder og tagudhæng • Udskiftning af tagplader • Indbrudsskader • Udskiftning af bærende træsøjler • Træbeklædning • Fejlfinding, reparation og mindre udskiftninger af tagpap/-dug • Nye ovenlys i built-up tage • Nye tage med andre typer membraner end tagpap • Flytning af gipsvægge samt opsætning på skillerumsvægge • Gulvarbejder både reparation og udskiftning • Udskiftning/reparation af fodpaneler • Lofter • Indvendige døre (både nye og reparationer) • Ombygninger • Udskiftning og reparation af plastiktagrender • Skader efter hærværk • Akutte opgaver VVS-arbejder (Delaftale 18-26): • Vand: o Fejlfinding og reparation af lækager o Reparation efter frostskader o Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer o Reparationer og udskiftninger på afløb og faldstammer o Beregning samt indregulering af vandmængder • Varme: o Reparation og udskiftning af varmeinstallationer herunder rør, ventiler, pumper, motorer oa. o Indregulering af varmeanlæg o Reparation og udskiftning på radiatorer og andre varmeenheder o Reparation og udskiftning på gulvvarmeanlæg o Reparation og udskiftning på varmepumper • Generelt: o Teknisk isolering omkring VVS- installationer og ventilationsrør o Akutte opgaver Ventilationsarbejder er ikke en del af opgaveindholdet under VVS-arbejder. Udbuddet omfatter 26 delkontrakter. Kontrakterne vil blive indgået med AlmenIndkøb, som overordnede rammeaftaler (herefter "Rammeaftalen"). Rammeaftalerne for hver delkontrakt kan benyttes af de organisationer, herunder administrationsorganisationer, boligorganisationer/selskaber og afdelinger, der fremgår for hver delkontrakt af Bilag 1. Værdiestimat er for hver delkontrakt udtryk for Ordregivers bedste bud på det fremtidige forbrug baseret på det historiske forbrug hos kunderne, og Ordregiver garanterer derfor ikke for den kommende omsætning på Rammeaftalen. Rammeaftalerne vil blive tildelt efter "kaskademodellen", således at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv. Der vil for hver delkontrakt blive indgået en rammeaftale med de fire tilbudsgivere, som har leveret de tilbud, som afspejler "det bedste forhold mellem pris og kvalitet". Er der færre end fire tilbudsgivere, indgås der rammeaftale med det antal tilbudsgivere der er. Rammeaftalerne vil blive tildelt således at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv. Hvorledes tildeling under Rammeaftalerne sker, er nærmere beskrevet i Udkast til Rammeaftale. Ordregivers organisatoriske opbygning er som følger: Administrationsorganisation: Har til opgave at administrere en eller flere Bolig-organisationer/Selskaber eller Afdelinger. En administrationsorganisation kan tislutte sig AlmenIndkøb og de tilknyttede Boligorganisationer/Selskaber og Afdelinger kan få adgang til AlmenIndkøbs aftaler. Det tydeliggøres at DAB-Lejerbo ultimo 2025 er den største administrationsorganisation tilknyttet AlmenIndkøb. Der gøres dog opmærksom på at der kan være "eksterne" administrationsorganisationer tilknyttet AlmenIndkøb i det konkrete udbud. Boligorganisation/Selskaber: En almen boligorganisation/selskab består af en eller flere afdelinger, der igen består af et antal lejemål. En boligorganisation/selskab og dens underliggende afdeling(er), kan tilslutte sig AlmenIndkøb og få adgang til AlmenIndkøbs aftaler. De til AlmenIndkøb tilknyttede boligorganisationer/selskaber kan således anvende de udbudte aftaler inden for deres respektive geografiske områder. Samlet set er der ultimo 2025 ca. 95.000 mulige tilknyttede lejemål til AlmenIndkøb fordelt på forskellige boligformer.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet og afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver tilbudsgiver kan alene indgive ét tilbud. I forbindelse med tilbudsgivning skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i ESPD-funktionen. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene tilbudsgiver. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af Rammeaftalen. For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af tilbuddet skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for Rammeaftalens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Tilbudsgiver kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal tilbudsgiver i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal tilbudsgiver vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal tilbudsgiver udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være tilbudsgivers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår tilbudsgivers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet tilbudsgivers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Opmærksomheden henledes desuden på, at såfremt tilbudsgiver baserer sin tekniske og faglige formåen på andre enheders kapacitet, skal den/de pågældende enheder udføre den del af Rammeaftalen, som enhedens kapacitet relaterer sig til. For tilbudsgivere, som baserer sig på andre enheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at tilbudsgiver som en del af tilbuddet skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiveren. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte Rammeaftale.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen, 45341000 Errichtung von Geländern, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45422100 Holzarbeiten, 45432110 Bodenverlegearbeiten, 45432130 Bodenbelagsarbeiten, 45432210 Wandverkleidungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Lejerbo Faxe - Elektrikerydelser
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på elektrikerarbejder til almene boligorganisationer/selskaber tilknyttet AlmenIndkøb. Det primære opgaveindhold for dette fagområde forventes at være følgende: Elektrikerarbejder (Delaftale 1-7): • Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer • Reparation af udendørsbelysning • Flytning af elinstallationer • Diverse tavlereparationer • Reparation og udskiftning af armatur o.l. • Etablering af nye installationer • Stikkontakter • Hovedtavler • Relæer • Belysning • Jording (etablering af bl.a. jordspyd) • Kabelføringer • Arbejde vil finde sted indendørs og udendørs • Akutte opgaver Der vil for hver delkontrakt blive indgået en rammeaftale med de fire tilbudsgivere, som har leveret de tilbud, som afspejler "det bedste forhold mellem pris og kvalitet". Er der færre end fire tilbudsgivere, indgås der rammeaftale med det antal tilbudsgivere der er. Rammeaftalerne vil blive tildelt således at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv. Hvorledes tildeling under Rammeaftalerne sker, er nærmere beskrevet i Udkast til Rammeaftale.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Guldborgsund/Lolland/Vordingborg/Stubbekøbing - Elektrikerydelser
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Lejerbo Frederiksborg - Elektrikerydelser
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Lejerbo Rudersdal – Elektrikerydelser
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Lejerbo Aalborg - Elektrikerydelser
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Lejerbo Trekanten – Elektrikerydelser
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Lejerbo Horsens – Elektrikerydelser
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Lejerbo Næstved – Tømrerydelser
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på tømrerarbejder til almene boligorganisationer/selskaber tilknyttet AlmenIndkøb. Det primære opgaveindhold for disse fagområder forventes at være følgende: Tømrerarbejder (Delaftale 8-17): • Ind- og udvendig reparation og etablering • Plankeværk • Vindfang samt udskiftning af døre og vinduer (herunder termoruder) og glaslister • Blænde/genåbne dørhul • Udskiftning af stern, vindskeder og tagudhæng • Udskiftning af tagplader • Indbrudsskader • Udskiftning af bærende træsøjler • Træbeklædning • Fejlfinding, reparation og mindre udskiftninger af tagpap/-dug • Nye ovenlys i built-up tage • Nye tage med andre typer membraner end tagpap • Flytning af gipsvægge samt opsætning på skillerumsvægge • Gulvarbejder både reparation og udskiftning • Udskiftning/reparation af fodpaneler • Lofter • Indvendige døre (både nye og reparationer) • Ombygninger • Udskiftning og reparation af plastiktagrender • Skader efter hærværk • Akutte opgaver Der vil for hver delkontrakt blive indgået en rammeaftale med de fire tilbudsgive-re, som har leveret de tilbud, som afspejler "det bedste forhold mellem pris og kvalitet". Er der færre end fire tilbudsgivere, indgås der rammeaftale med det antal tilbudsgivere der er. Rammeaftalerne vil blive tildelt således at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv. Hvorledes tildeling under Rammeaftalerne sker, er nærmere beskrevet i Udkast til Rammeaftale.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45341000 Errichtung von Geländern, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45422100 Holzarbeiten, 45432110 Bodenverlegearbeiten, 45432130 Bodenbelagsarbeiten, 45432210 Wandverkleidungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9: Lejerbo Faxe - Tømrerydelser
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10: Haslev Boligforening – Tømrerydelser
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 11: Lejerbo Frederiksborg – Tømrerydelser
Los: LOT-0012
Titel: Delaftale 12: Lejerbo Rudersdal – Tømrerydelser
Los: LOT-0013
Titel: Delaftale 13: Lejerbo Holbæk - Tømrerydelser
Los: LOT-0014
Titel: Delaftale 14: Lejerbo Herning - Tømrerydelser
Los: LOT-0015
Titel: Delaftale 15: Lejerbo Holstebro – Tømrerydelser
Los: LOT-0016
Titel: Delaftale 16: Lejerbo Aalborg - Tømrerydelser
Los: LOT-0017
Titel: Delaftale 17: Lejerbo Horsens – Tømrerydelser
Los: LOT-0018
Titel: Delaftale 18: Lejerbo Næstved – VVS-ydelser
Beschreibung: Dette udbud vedrører indgåelse af fireårige rammeaftaler på VVS-arbejder til almene boligorganisationer/selskaber tilknyttet AlmenIndkøb. Det primære opgaveindhold for dette fagområde forventes at være følgende: VVS-arbejder: • Vand o Fejlfinding og reparation af lækager o Reparation efter frostskader o Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer o Reparationer og udskiftninger på afløb og faldstammer o Beregning samt indregulering af vandmængder • Varme o Reparation og udskiftning af varmeinstallationer herunder rør, ventiler, pumper, motorer oa. o Indregulering af varmeanlæg o Reparation og udskiftning på radiatorer og andre varmeenheder o Reparation og udskiftning på gulvvarmeanlæg o Reparation og udskiftning på varmepumper • Generelt o Teknisk isolering omkring VVS- installationer og ventilationsrør o Akutte opgaver Ventilationsarbejder er ikke en del af opgaveindholdet under VVS-arbejder. Der vil for hver delkontrakt blive indgået en rammeaftale med de fire tilbudsgivere, som har leveret de tilbud, som afspejler "det bedste forhold mellem pris og kvalitet". Er der færre end fire tilbudsgivere, indgås der rammeaftale med det antal tilbudsgivere, der er. Rammeaftalerne vil blive tildelt således, at det bedste tilbud bliver leverandør nr. 1, det næstbedste tilbud bliver leverandør nr. 2 osv. Hvorledes tildeling under Rammeaftalerne sker, er nærmere beskrevet i Udkast til Rammeaftale.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
Los: LOT-0019
Titel: Delaftale 19: Guldborgsund/Lolland/Vordingborg/Stubbekøbing - VVS-ydelser
Los: LOT-0020
Titel: Delaftale 20: Lejerbo Frederiksborg - VVS-ydelser
Los: LOT-0021
Titel: Delaftale 21: Lejerbo Rudersdal - VVS-ydelser
Los: LOT-0022
Titel: Delaftale 22: Lejerbo Holbæk - VVS-ydelser
Los: LOT-0023
Titel: Delaftale 23: Lejerbo Holstebro - VVS-ydelser
Los: LOT-0024
Titel: Delaftale 24: Lejerbo Aalborg - VVS-ydelser
Los: LOT-0025
Titel: Delaftale 25: Lejerbo Trekanten - VVS-ydelser
Los: LOT-0026
Titel: Delaftale 26: Lejerbo Horsens - VVS-ydelser