2. Verfahren
Verfahren
Titel: Scientific Multibeam Sonar
Beschreibung: Til DTU Aquas nye havforskningsskib, Dana V, ønsker DTU at købe en videnskabelig multibeam-sonar. Transduceren skal placeres på siden af skibet dropkøl. Multibeam-sonaren skal levere moderne 3D målinger af fisk og zooplankton, i stimer, i vandsøjlen væk fra skibets sejlretning, tæt på overfladelaget og i andre ekkolodders blinde vinkler. Systemet skal anvendes til estimater af mængder i stimer og lag, primært i åbent vand. I isen skal multibeam-sonaren anvendes til at studere dyreadfærd og forekomster under isen, når skibet ligger stille.
Interne Kennung: 10242
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Dette udbud gennemføres efter reglerne i udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015) med senere ændringer. Det er et offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38292000 Hydrografische Instrumente
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser), 38100000 Navigationsinstrumente und meteorologische Instrumente, 38110000 Navigationsinstrumente, 38113000 Sonargeräte, 38200000 Geologische und geophysikalische Instrumente, 38290000 Vermessungstechnische, hydrografische, ozeanografische und hydrologische Instrumente und Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende optioner, som skal tilbydes af leverandøren, og som DTU kan vælge at benytte: - Installation og Setting to Work (STW) - Harbour Acceptance Test (HAT) - Sea Acceptance Test (SAT). Optionerne kan også ses i udbudsmaterialets Bilag 1 - Kravspecifikation og Bilag 2 - Priser.