See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acquisition of Man-Portable Remotely Operated Underwater Vehicles
Beschreibung: FMI har behov for hurtigst muligt at anskaffe en mængde mindre Man-Portable Remotely Operated Underwater Vehicle systemer(MP-ROV). Systemet indeholder følgende dele, som alle er kritiske for dens funktion: - ROV - Tether - Batterier - Controller - Software - Sonar - Camera - Transit Case - Manipulatorarm - Disruptor Dertil er der behov for køb af undervisning, service og spares knyttet til de anskaffede systemer. Denne kapacitet vil sikre, at der kan opretholdes et minimum af beredskab, ligesom kapaciteten kan understøtte nye typer af opgaver, som den eksisterende kapacitet ikke kan understøtte. Det er derfor afgørende, at MP-ROV bl.a. kan foretage clearing af havne, inspektion af skibsskrog, periodisk overvågning af bassiner samt sømine- og ammunitionsrydning (EOD). Generelt skal MP-ROV'en sikre en hurtig og mobil udrykningskapacitet, som kan bidrage med inspektion af kritisk infrastruktur og andre opgaver relateret til "Subsurface and Seabed Warfare".
Interne Kennung: 2025/010686
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35512400 Unbemannte Unterwasserfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000