829777-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen – Genudbud af opsætning og drift af lynladere på offentlig vej, Teknik og Miljøforvaltningen, Københavns Kommune, 2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud af opsætning og drift af lynladere på offentlig vej, Teknik og Miljøforvaltningen, Københavns Kommune, 2025
BeschreibungVed nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på opsætning, drift og vedligehold af Ladestandere på offentlig vej i henhold til AFI-loven (Lov 2022-04-04 nr. 412 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport). Ladestanderne skal være lynladere (min. 300 kW).Aftalerne løber 12 år.Ordregiver har i dette udbud opdelt opgaven i 4 særskilte delaftaler. Delaftalerne er nærmere beskrevet i bilag 2a (Delaftaler). En tilbudsgiver kan som udgangspunkt højest tildeles 2 delaftaler.Tildelingen af kontrakterne vil ske på baggrund af det bedste forhold mellem pris og kvalitet, hvor Ordregiver samlet højest kan give 1.000 point, med underkriterierne "Pris" (250 point), "Ad hoc-priser" (300 point), "Grønne køretøjer" (150 point) og "Grønne entreprenørmaskiner" (300 point). Se udbudsbetingelserne for uddybelse.
Interne Kennung2025-0395196
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i overensstemmelse med Direktiv 2014/23/EU om tildeling af koncessionskontrakter (Koncessionsdirektivet) som implementeret ved BEK nr. 1080 af 29/06/2022. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Yderligere procedure for nærværende udbud er beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1
BeschreibungSe Bilag 2a - Delaftaler.
Interne Kennung272349638-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2
Interne Kennung272349718-1
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3
Interne Kennung272349785-2
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4
Interne Kennung272349888-3