831766-2025 - Ergebnis
Dänemark – Labordienste – Indkøb af laboratorieydelser
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af laboratorieydelser
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om drikke- og spildevandsanalyser for Lyngby-Taarbæk Vand A/S, Lyngby-Taarbæk Spildevand A/S og Mølleåværket A/S. Lyngby-Taarbæk Forsyning har ansvaret for at levere rent drikkevand og håndtere spildevand og affald for borgerne i Lyngby-Taarbæk Kommune. Og så driver vi Mølleåværket – et renseanlæg, der modtager spildevand fra Gentofte Kommune, Gladsaxe Kommune, Lyngby-Taarbæk Kommune og Rudersdal Kommune. Lyngby-Taarbæk Forsyning A/S er et serviceselskab, der varetager drift og administration for søsterselskaberne Lyngby-Taarbæk Affald A/S, Lyngby-Taarbæk Spildevand A/S, Lyngby-Taarbæk Vand A/S og Mølleåværket A/S. Laboratorieydelserne omfatter udtagning af grundvands-, drikkevands-, spildevands-, aske og slamprøver, samt analyse heraf i henhold til de til enhver tid gældende kvalitetskrav herfor. Samtidig skal leverandøren af laboratorieydelser kunne indberette grundvands- og drikkevandsanalyser til GEUS (Jupiter-databasen), samt spildevandsprøver til PULS.
Interne Kennung: Udbud af rammeaftale
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 41110000 Trinkwasser, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit, 73111000 Forschungslabordienste, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
Los: LOT-0000