832279-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Svanemøllens skybrudsprojekt - SST55_RIA - Tidlige arbejder for byggepladsetablering
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSvanemøllens skybrudsprojekt - SST55_RIA - Tidlige arbejder for byggepladsetablering
BeschreibungDenne entreprise omfatter en række forberedende arbejder, som skal skabe grundlaget for en efterfølgende større entreprise. Projektet er placeret i Ryparken, hvor området vil fungere som en skaktarbejdsplads for den entreprenør, der overtager den efterfølgende fase. Den primære aktivitet i denne entreprise er omlægning af to eksisterende gravitationsledninger, henholdsvis Ø1600 og Ø2000 betonrør, over en strækning på cirka 80 meter. Arbejdet omfatter opgravning og bortskaffelse af de to eksisterende rør på en strækning på cirka 60 meter. Rørene er placeret i en dybde på op til 5,5 meter, hvilket kan medføre potentielle udfordringer, såsom grundvandstilstrømning under åben udgravning. Opgaven inkluderer desuden afstivning af udgravninger samt en blivende indfatningsvæg, som overdrages til den næste entreprenør. Derudover omfatter entreprisen en række andre nødvendige aktiviteter for at sikre en funktionel og sikker arbejdsplads for den efterfølgende entreprenør. Dette inkluderer etablering af støjhegn for at minimere støjgener, opførelse af adgangsveje og porte, samt terrænregulering. Der vil også blive udlagt gruspuder (SG) for at skabe et stabilt fundament til tunge maskiner og udstyr. Ydermere vil der blive opsat forsyningsledninger, som skal bruges til senere formål. Entreprenøren skal udføre projektering som beskrevet i SAB02, SAB03 og SAB05.
Interne Kennung24.02-09082
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven (LBK nr. 116 af 3. februar 2025 med eventuelle senere ændringer). Kontrakten, som er beskrevet overordnet i pkt. 1.1, udbydes som Offentlig udbud, jf. udbudslovens § 56.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45113000 Baustelleneinrichtung, 45221220 Durchlässe, 45223810 Fertigkonstruktionen, 45231111 Heben und Neuverlegen von Rohrleitungen, 45231112 Installation von Rohrleitungsnetzen, 45232411 Bau von Schmutzwasserleitungen, 45342000 Errichtung von Zäunen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenIngen