2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lægemidler
Beschreibung: Rammeaftale om indkøb af Lægemidler der dækker alt fra almindelige lægemidler til specialiteter. Leverandøren skal ligeledes kunne håndtere pakning og samt transport. Der forventes en årlig omsætning på ca 2 mio dkk i en periode på 4 år, men grundet forsvarets opnummering de kommende år kan den samlede omsætning blive op til 24 mio dkk i løbet af 4 år. FMI anvender lægemidler i en række opgaver - alt fra ekspeditioner i Grønland og Færøerne, evakueringer i krigsområder af både civilt befolkning og egne eller allieredes soldater rundt om i verden, til de værnepligtige på de danske fregatter og kassernerne i hele Danmark – både til dyr og mennesker. Opgaverne er mangfoldige og mangeartede, men fælles for dem alle er at lægemidlerne skal leve op til vores mantra om at FMI har Rette lægemiddel, i rette tid, i rette kvalitet
Vorherige Bekanntmachung: 520809-2025
Interne Kennung: 2024/024091
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33600000 Arzneimittel
5. Los
Los: LOT-0000