835093-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af bygherrerådgiveraftale vedrørende daginstitutionerne HTC og Frøen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgiveraftale vedrørende daginstitutionerne HTC og Frøen
Beschreibung: Den udbudte aftale omhandler bygherrerådgivning vedrørende to daginstitutionsprojekter i Høje-Taastrup Kommune. Høje-Taastrup Kommune ønsker at indgå en bygherrerådgiveraftale vedrørende opførelsen af to nye daginstitutioner beliggende i kommunen. Daginstitutionerne er henholdsvis HTC og Frøen. Begge daginstitutioner opføres som integrerede daginstitutioner med en samlet kapacitet med tilhørende funktioner. Bygherrerådgiveren skal sikre processtyring, koordinering og beslutningsunderstøttelse i tæt samarbejde med Høje-Taastrup Kommune.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Opgaven udbydes samlet og vedrører bygherrerådgivning for begge projekter, idet hvert projekt dog skal behandles som enkeltstående opgave med egen projektøkonomi. Det er forventningen, at bygherrerådgiveren skaber synergier mellem de to projekter, da projekterne vil minde om hinanden og udføres successivt. Det er Høje-Taastrup Kommunes forventning, at det vil minimere de administrative omkostninger væsentligt og bidrage til optimerede på processer, tid og økonomi, til gavn for projektet, kommunens administration og den samlede udvikling af projekterne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Den udbudte aftale omhandler bygherrerådgivning vedrørende to daginstitutionsprojekter i Høje-Taastrup Kommune. Høje-Taastrup Kommune ønsker at indgå en bygherrerådgiveraftale vedrørende opførelsen af to nye daginstitutioner beliggende i kommunen. Daginstitutionerne er henholdsvis HTC og Frøen. Begge daginstitutioner opføres som integrerede daginstitutioner med en samlet kapacitet med tilhørende funktioner.