8351-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Offentligt udbud af kontrakt vedr. etablering og drift af eksternt driftsmiljø til Brugerklubben SBSYS
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af kontrakt vedr. etablering og drift af eksternt driftsmiljø til Brugerklubben SBSYS
Beschreibung: Aftalen omfatter hhv. etablering og drift af eksternt driftsmiljø til brug for fremtidig driftsafvikling af hhv. SBSYS- og SBSIP-systemet og omfatter følgende delydelser: 1. Leverancen, jf. Kontraktbilag 03 – Leverancebeskrivelse som indeholder leverandørens ydelser relateret til etablering af driftsmiljøet, og som udmunder i, at Brugerklubbens udviklingsleverandører kan tage driftsmiljøet i brug. 2. Efterfølgende driftsafvikling af driftsmiljøet og vedligeholdelse af dette, således der sikres stabil driftsafvikling. 3. Skaleringsydelser som, når Brugerklubben får behov for at udvide med antal af servere, eller udvidelse af allerede etablerede serveres kapacitet, kan leveres ved bestilling. 4. Samarbejde med Brugerklubbens øvrige leverandører, herunder særligt med SBSYS- og SBSIP-leverandøren i tilfælde af driftsforstyrrelser. De udbudte ydelser er nærmere beskrevet i det samlede udbudsmateriale. Formålet med aftalen er at give Brugerklubben det aftalemæssige fundament ift. at fortsætte udviklingen af de to applikationer SBSYS og SBSIP i henhold til Brugerklubbens vedtagne strategi for udvikling i de kommende år, således der skabes et driftsmæssigt fundament for fremtidig mulighed for, at SBSYS og SBSIP kan driftsafvikles uafhængigt af Brugerklubbens medlemmers lokale driftsmiljøer. Den udbudte Kontrakt indeholder rammeaftalelignende elementer ift. Brugerklubbens forventede behov for skalering. Ordregiver har ikke et bindende estimat for anvendelsen af disse skaleringsydelser, hvorfor Kontrakten udbydes som en rammeaftale. Kontraktens varighed er således begrænset til 48 måneder. Kontraktens forventede totale volumen er estimeret til mellem 8 - 10 mio. DKK ekskl. moms. Den forventede volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på estimater baseret på en as-is analyse af Brugerklubbens medlemmers eksisterende 43 driftsmiljøer, hvorfor den ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse.
Interne Kennung: Offentligt udbud af kontrakt vedr. etablering og drift af eksternt driftsmiljø til Brugerklubben SBSYS
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72251000 Wiederherstellung nach Software-Versagen, 72252000 Datenarchivierung, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72311000 Computertabellierung, 72315200 Verwaltung von Datennetzen, 72317000 Datenspeicherung, 72320000 Datenbankdienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72700000 Computernetze, 72900000 Computer-Backup-Dienste und Katalogkonvertierung, 72910000 Computer-Backup-Dienste
5. Los
Los: LOT-0000