837836-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af totalentrepriseaftale vedr. renovering og tilbygning af Halgård Skole
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af totalentrepriseaftale vedr. renovering og tilbygning af Halgård Skole
BeschreibungHolstebro Kommune ønsker at udbyde en totalentrepriseaftale i Integreret Byggeri vedrørende renovering og tilbygning af Halgård Skole. Projektet omfatter udbygning af Halgård Skole 0.–6. klasse 4 spor. Etape 1 er en udvidelse af skolens klassetrin fra 0.-6. klasse, fra eksisterende tre spor til fire spor inkl. renovering, ombygning og udvidelse af personalefaciliteter og faglokaler mm. Holstebro Kommune forventer at indkøbe yderligere opgaver hos den vindende tilbudsgiver ved gennemførelse af udbud uden forhandling og uden forudgående bekendtgørelse efter udbudslovens § 83 for et efterfølgende tilsvarende renoveringsprojekt på Halgård Skole. Denne etape 2 er en udvidelse af skolen med en ny overbygning i fire spor til 7.-9. klasse.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Den udbudte aftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da det er Holstebro Kommunes vurdering, at realiseringen af opgaven sker mest hensigtsmæssigt i én samlet aftale med henblik på at minimere omkostninger til grænseflader og forenkle koordinerings- og ansvarsforhold.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001