2. Verfahren
Verfahren
Titel: Origo – Ny velkomstbygning på DTU Lyngby Campus - totalrådgivning og totalentreprise i Integreret Byggeri
Beschreibung: DTU ønsker at invitere til orienteringsmøde om DTU’s kommende udbud Origo. Mødet henvender sig til totalentreprenører, arkitekt og ingeniørrådgivere. Tid: onsdag d. 7. januar 2026 kl. 13.00-14.00 Sted: I DTU’s hovedbygning 101, Anker Engelunds Vej 101, 2800 Kongens Lyngby, mødelokale S01 Parkering i alléen indkørsel fra Henrik Dams Allé via Nordvej. Kom i god tid, da der udføres vejarbejde i forbindelse med den kommende letbane. Tilmelding ikke nødvendig Om projektet: DTU forventer at udbyde opgaverne om totalrådgivning og totalentreprise for projektet Origo, der er en ny ankomstbygning på DTU Lyngby Campus. Projektet omfatter programmering, projektering og opførelse af en ny velkomstbygning på DTU (Origo), centralt placeret ved foden af det nye letbanestop og i hjertet af Campus. Hertil kommer projektering og udførelse af stiktunnel samt udførelse, men ikke projektering, af omkringliggende landskabsarbejder. Bygningen planlægges i tre etager og har et omfang på ca. 1.200 m² brutto. Der skal ske en tæt koordinering af de sideløbende projekteringer, hvilket Totalrådgiver og Totalentreprenør aktivt skal medvirke til. DTU indgår både en Totalrådgiveraftale og en Totalentrepriseaftale. Bl.a. fordi aftalen med Totalrådgiveren på et tidspunkt overdrages fra DTU til Totalentreprenøren, udbydes aftalerne som et samlet udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen