843510-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Udbud vedr. genanvendelse af flyveaske og nyttiggørelse af røggasaffald og sand (ansøgningsfase)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud vedr. genanvendelse af flyveaske og nyttiggørelse af røggasaffald og sand (ansøgningsfase)
BeschreibungBIOFOS udbyder tre delaftaler.Delaftale 1 vedrører afhentning af den løbende produktion af flyveaske, som skal genanvendes.Afhentning af den løbende produktion af flyveaske fra Renseanlæg Lynetten omfatter ca. 5.000 tons pr. år (tør flyveaske). Maksimal mængde pr. år vil være 6.000 tons.Afhentning af den løbende produktion af flyveaske fra Renseanlæg Avedøre omfatter ca. 2.500 tons pr. år (tør flyveaske). Maksimal mængde pr. år vil være 3.500 tons.Delaftale 2 vedrører afhentning af den løbende produktion af røggasaffald, som skal nyttiggøres.Afhentning af den løbende produktion af røggasaffald fra Renseanlæg Lynetten omfatter ca. 1.800 tons pr. år. Maksimal mængde pr. år vil være 2.000 tons.Afhentning af den løbende produktion af røggasaffald fra Renseanlæg Avedøre omfatter ca. 25-30 tons pr. år. Maksimal mængde pr. år vil være 40 tons.Delaftale 3 vedrører afhentning af den løbende produktion af sand, som skal nyttiggøres.Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Lynetten udgør ca. 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton), og ovnsand udgør ca. 50 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 60 ton).Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Damhusåen udgør ca. 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton).Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Avedøre udgør 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton), og ovnsand udgør ca. 50-100 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 200 ton)
Interne Kennung266093846
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens § 58 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter.Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"), se pkt. 6.På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificeres 5 virksomheder, se pkt. 6.4.4.Alene prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde").Efter tilbudsfristens udløb tildeler Ordregiver Rammeaftalerne til de tilbudsgivere, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 Flyveaske
BeschreibungDelaftale 1 vedrører afhentning af den løbende produktion af flyveaske, som skal genanvendes. Afhentning af den løbende produktion af flyveaske fra Renseanlæg Lynetten omfatter ca. 5.000 tons pr. år (tør flyveaske). Maksimal mængde pr. år vil være 6.000 tons. Afhentning af den løbende produktion af flyveaske fra Renseanlæg Avedøre omfatter ca. 2.500 tons pr. år (tør flyveaske). Maksimal mængde pr. år vil være 3.500 tons.
Haupteinstufung (cpv): 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 Røggasaffald
BeschreibungDelaftale 2 vedrører afhentning af den løbende produktion af røggasaffald, som skal nyttiggøres. Afhentning af den løbende produktion af røggasaffald fra Renseanlæg Lynetten omfatter ca. 1.800 tons pr. år. Maksimal mængde pr. år vil være 2.000 tons. Afhentning af den løbende produktion af røggasaffald fra Renseanlæg Avedøre omfatter ca. 25-30 tons pr. år. Maksimal mængde pr. år vil være 40 tons.
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 Sand
BeschreibungDelaftale 3 vedrører afhentning af den løbende produktion af sand, som skal nyttiggøres. Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Lynetten udgør ca. 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton), og ovnsand udgør ca. 50 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 60 ton). Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Damhusåen udgør ca. 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton). Afhentning af den løbende produktion af sand fra sand- og fedtfang fra Renseanlæg Avedøre udgør 300-500 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 600 ton), og ovnsand udgør ca. 50-100 ton pr. år (maksimal mængde pr. år vil være 200 ton)