See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af skolemadsordning til Vordingborg Kommune
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter tre kontrakter til levering af skolemad på de folkeskoler hos Ordregiver, der er blevet udvalgt af Børne- og Undervisningsministeriet til deltagelse i en 3-årig national forsøgsordning for skolemad . I Vordingborg Kommune er der fire (4) skoler, der er udtaget til forsøgsordningen, og som derfor er omfattet af udbuddet. De fire (4) skoler er: • Kulsbjerg Skole, Nyråd • Kulsbjerg Skole, Stensved • Møn Skole, Hjertebjerg • Møn Skole, Stege Skolernes kommende skolemadsordning udbydes på tre (3) kontrakter (delaftaler), og I kan derfor vælge, om I ønsker af afgive tilbud på en af delaftalerne, flere eller alle delaftaler. Delaftale 1: Møn Skole, afd. Hjertebjerg (indskoling) med ca. 64 elever, uden egenbetaling og Møn Skole, afd. Stege (mellemtrin) med ca. 105 elever, uden egenbetaling Delaftale 2: Kulsbjerg Skole, Nyråd (mellemtrin) med ca. 99 elever, uden egenbetaling Delaftale 3: Kulsbjerg Skole, Stensved (udskolingen) med ca. 205 elever, med egenbetaling på 15 DKK
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver foretager indledningsvist en vurdering af alle modtagne tilbud og beslutter, om man ønsker at tildele på baggrund af de indledende tilbud. Hvis Ordregiver overgår til forhandling, foretages vurderingen alene på baggrund af tilbudsgivernes besvarelse af konkurrenceparametrene KP nr. 3, KP nr. 4 og KP nr. 5 i Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation. Det vil sige, at de tilbudsgivere, som Ordregiver vurderer, har afgivet de bedste tilbud i relation til KP nr. 3, KP nr. 4 og KP nr. 5, inviteres til at deltage i forhandlingen og aflevere endelige tilbud. Ordregiver udvælger fire (4) tilbudsgivere pr. delaftale
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Møn Skole, afd. Stege og afd. Hjertebjerg
Beschreibung: Møn Skole, afd. Stege (mellemtrin) med ca. 105 elever, uden egenbetaling og Møn Skole, afd. Hjertebjerg (indskoling) med ca. 64 elever, uden egenbetaling
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Kulsbjerg Skole, afd. Nyråd (mellemtrin)
Beschreibung: Kulsbjerg Skole, afd. Nyråd (mellemtrin) med ca. 99 elever, uden egenbetaling
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Kulsbjerg Skole, Stensved (udskolingen)
Beschreibung: Kulsbjerg Skole, Stensved (udskolingen) med ca. 205 elever, med egenbetaling på 15 DKK