2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud vedr. Boligkontoret Århus afd. 82, NYE
Beschreibung: Boligkontoret Århus (herefter ”Bygherre”) udbyder hermed en totalentreprisekonkurrence vedrørende projektering og udførelse af ca. 65 almenboliger. Boligerne skal opføres på fire byggefelter beliggende i NYE ved Elstedvej, 8200 Aarhus N. Projektet omfatter opførelse af op til 6.000 m2 almene familieboliger i totalentreprise, i varierende bygningshøjder op til 4 etager med tilhørende cykelskure og depoter. Det er konkurrencens formål at frembringe forslag til opførelsen af boligerne, så byggeriet frem-står med en klar arkitektonisk identitet, en visuel fremhævning af en bæredygtige profil og et tydeligt samspil med det omkringliggende kvarter i NYE. NYE er en ny bydel i Aarhus Nord og de kommende boliger bliver således en del af en ny byudvik-ling under Aarhus Kommunens vedtagne planer, herunder ”Helhedsplan 2.0 for Nye”. Visionerne for den nye bydel, NYE, er blandt andet, at byen skal være et bæredygtigt byområde med god tilgængelighed for alle trafikarter. Området skal være mangfoldigt, spændende og leven-de. Derudover skal området have et varieret udbud af boliger. De deltagende virksomheder er frit stillet med hensyn til udformning af bebyggelsen samt disponeringen af de i udbudsmaterialet nævnte boliger, forudsat at kravene i byggeprogrammet samt det øvrige udbudsmateriale er opfyldt. Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende bekendtgørelser, cirkulærer og vejledninger mv. Totalentreprisen indeholder udarbejdelse af nærværende tilbud, udarbejdelse af dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt samt udbudsprojekt og udførelsesprojekt, samt udførelse/opførelse af det tilbudte. Totalentreprenøren er ansvarlig for projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B), samt bæredygtighedsledelse og certificerede rådgivere på brand og statik. De indeholdte rådgivningsydelser i totalentre-prisen udføres i overensstemmelse med YBL18 og med de ændringer og præciseringer, som frem-går af udbudsmaterialet. ABT 18 med Bygherres tilføjelser og fravigelser er gældende for totalentreprisen. Udbuddet gennemføres som en omvendt licitation, hvor prisen for opgaven er fastsat til at udgøre 99 mio. kr. inkl. moms. Totalentreprisesummen er fastsat ud fra et forventet muligt støtteberettiget areal på ca. 6.000 m², med fradrag af Bygherres faste byggeomkostninger. Der konkurreres derfor ikke på pris, men alene på kvalitetskriterier, jf. Udbudsbetingelsernes afsnit 7. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i det øvrige udbudsmateriale.
Vorherige Bekanntmachung: 177708-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. udbudslovens1 §§ 61-66. Denne udbuds-form indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en forhandlings- og tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og som opfylder Bygherres mindstekrav til egnethed, ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. Betingelserne for deltagelse i prækvalifikationsfasen er uddybet i udbudsbetingelsrnes afsnit 5. I den efterfølgende forhandlings- og tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Betingelserne for forhandlings- og tilbudsfasen er uddybet nedenfor i udbudsbetingelserne. Bygherre forventer at afholde individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne efter tilbudsfristens udløb. Bygherre forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud, og det er således ikke givet, at tilbudsgiverne vil få mulighed for at afgive yderligere tilbud. Såfremt Bygherre træffer tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud, kan Bygherre alene tildele kontrakten til en tilbudsgiver, som har afgivet et konditionsmæssigt tilbud. Efter tilbudsfristens udløb giver Bygherre hurtigst muligt tilbudsgiverne besked om, hvorvidt forhandlingsmøderne gennemføres og i givet fald hvornår. Bygherre forventer, at eventuelle forhandlingsmøder vil blive afholdt i overensstemmelse med udbudstidsplanen. Der kan – hvis der indledes forhandlinger – forhandles om alle aspekter af udbudsgrundlaget, herunder kontraktudkastet og de tekniske betingelser i øvrigt. Bygherre er således ikke på forhånd afskåret fra at ændre på udbudsmaterialet, idet Bygherre dog ikke inden for de udbudsretlige rammer kan ændre på udbuddets grundlæggende elementer. For god ordens skyld bemærkes det, at Bygherre er berettiget til at forhandle om alle tilbud, bortset fra de endelige tilbud. Bygherre er således berettiget til at indlede forhandlinger med tilbudsgivere, der har afgivet tilbud indeholdende forbehold, herunder forbehold over for grundlæggende elementer i udbudsmaterialet. Endvidere forbeholder Bygherre sig retten til at forhandle skriftligt med tilbudsgiverne, hvilket vil sige uden afholdelse af fysiske forhandlingsmøder. Såfremt Bygherre beslutter at afholde forhandlingsmøder, vil tilbudsgiverne modtage en dagsorden og andre praktiske oplysninger forud for mødet. Forhandlingsmøderne vil i givet fald blive afholdt parallelt med hver enkelt tilbudsgiver. På baggrund af forhandlingsmøderne vil Bygherre vurdere, om der skal ske ændringer i udbudsmaterialet, og om tilbudsgiverne skal afgive endnu et tilbud. Hvis Bygherre ønsker at ændre i udbudsmaterialet efter forhandlingsmøderne, vil sådanne ændringer blive meddelt samtlige tilbudsgivere. Formålet med gennemførelsen af forhandlinger er, at tilbudsgiverne får adgang til at optimere deres tilbud, og dermed også de tilbudte løsninger med tilhørende økonomi for totalentreprisen, der vil være Bygherres hovedfokus under forhandlingerne. Derudover er det formålet, at forståelsen for opgavens karakter, udfordringer og vilkår øges for begge parter i en god dialog. Herunder er formålet ligeledes at minimere uhensigtsmæssigheder og eventuelle uklarheder i udbudsmaterialet, herunder også ved, at Bygherre - f.eks. med afsæt i tilbudsgivernes angivelser i Udbudsbilag X - ændrer i udbudsmaterialet.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Boligkontoret Århus Afd. 82, NYE
Beschreibung: Der henvises til beskrivelsen i pkt. 2.1. Procedure.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45300000 Bauinstallationsarbeiten