2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om advokatbistand til indgåelse af kontrakter, kontraktfortolkning mv. under udviklingsbistanden
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører levering af juridiske tjenesteydelser i forbindelse med advokatbistand til indgåelse af kontrakter, kontraktfortolkning mv. under udviklingsbistanden. Leverandøren skal hovedsageligt bistå med forberedelse og gennemførelse af EU-udbud, men rammeaftalen omfatter alle juridiske tjenesteydelser inden for indkøb og udbud. Ydelserne under rammeaftalen er opdelt efter Standardudbud, Øvrige udbud og Ad hoc bistand. Udbud på udviklingsbistandens område er, som udgangspunkt, omfattet af de midler, der prioriteres og uddeles i henhold til finanslovens §6.3. Der er tale om et omskiftligt område, påvirket af det politiske landskab i Danmark og rammerne i de lande, der modtager udviklingsbistand. Der sker ligeledes en kontinuerlig tilpasning af aktiviteterne efter principperne i Doing Development Differently for at opnå flest og bedst mulige resultater. Der er derfor et behov for, at udbuddene inkl. kontrakterne tilrettelægges adaptivt, således de med respekt for udbudsreglerne, kan tilpasses ny kontekst og efterspørgsel, hvis der opstår behov for dette. Det er forventningen, at der primært vil være tale om udbud af tjenesteydelser, hvoraf langt hovedparten vil være udbud af konsulentydelser. Leverandøren skal kunne gennemføre udbud og bistå med øvrige juridiske opgaver på såvel engelsk som fransk. Der vil alene blive indgået rammeaftale med én leverandør, og rammeaftalen er ikke opdelt i delkontrakter. Rammeaftalen er eksklusiv for så vidt angår Standardudbud.
Vorherige Bekanntmachung: 503681-2021
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Proceduren for konkurrenceudsættelsen minder om gennemførelsen af et offentligt udbud. Alle interesserede tilbudsgivere, der opfylder minimumskravene til egnethed, kan afgive et tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79111000 Rechtsberatung
5. Los
Los: LOT-0000