846190-2025 - Ergebnis
Dänemark – Leerung von Klärgruben oder Faulbecken – Udbud af tømningsordning for bundfældningstanke
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af tømningsordning for bundfældningstanke
BeschreibungOpgaven omfatter tømning af septiktanke, trix-tanke og andre bundfældningstanke (i det følgende benævnt bundfældningstanke) i Hjørring Kommune, der er omfattet af Hjørring Kommunes tømningsregulativ. I henhold til gældende regulativ skal alle bundfældningstanke ved helårshuse tømmes én gang pr. år. Tanke ved sommerhuse skal som minimum tømmes hvert andet år. Sommerhuse, der benyttes til helårshus, skal dog tømmes en gang om året. Visse bundfældningstanke tømmes flere gange årligt efter grundejerens ønske og behov. Tømningen skal udføres i perioden 1. marts til 15. november. Den ordinære tømning skal være afsluttet den 15. oktober. Opfølgningsrunder skal være afsluttet den 15. november. Der udføres ikke tømninger i uge 30. Der skal påregnes ca 6.200 tømninger om året.
Vorherige Bekanntmachung633715-2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90460000 Leerung von Klärgruben oder Faulbecken
5. Los
LosLOT-0001
TitelTømningsordning for bundfældningstanke
BeschreibungOpgaven omfatter tømning af septiktanke, trix-tanke og andre bundfældningstanke (i det følgende benævnt bundfældningstanke) i Hjørring Kommune, der er omfattet af Hjørring Kommunes tømningsregulativ. I henhold til gældende regulativ skal alle bundfældningstanke ved helårshuse tømmes én gang pr. år. Tanke ved sommerhuse skal som minimum tømmes hvert andet år. Sommerhuse, der benyttes til helårshus, skal dog tømmes en gang om året. Visse bundfældningstanke tømmes flere gange årligt efter grundejerens ønske og behov. Tømningen skal udføres i perioden 1. marts til 15. november. Den ordinære tømning skal være afsluttet den 15. oktober. Opfølgningsrunder skal være afsluttet den 15. november. Der udføres ikke tømninger i uge 30.
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på forængelse af kontrakten på samme vilkår a 2 gange 1 år.