2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende "NATO 2PL21235 - Restore Tank Tops, NEPS"
Beschreibung: Projektet vedrører renovering af tanktoppe på 30 NEPS ”storage tanks” på tankområderne Skrydstrup, Karup, Vandel og Guldager. Mere konkret omfatter projektet udskiftning af eksi-sterende tanktop-forseglinger, inklusiv fjernelse af jorddække, nødvendig betonreparation og udskiftning af tekniske installationer inkl. lynbeskyttelse på tanktoppene. Projektet omfatter alene udvendige arbejder på tanke der allerede er i brug. Indvendig tankrenovering er ikke omfattet. Det overordnede formål med projektet er at forlænge konstruktionernes levetid, at sikre opretholdelse af en effektiv lynbeskyttelse samt at imødegå risiko for forurening af oplagret brændstof. Kontrakten udbydes som én samlet kontrakt. Ejendomsstyrelsen udbyder ikke kontrakten i særskilte delkontrakter, da Ejendomsstyrelsen ønsker, at alle arbejderne henhørende til de enkelte tankområder samles i én kontrakt, der forestås af én totalentreprenør. Herved sikres det blandt andet, at det samlede ansvar for udførelse af kontrakten samles hos én kontraktpart. Derudover opnås visse synergier, herunder bedre mulighed for at (tids)styre og koordinere arbejderne på de fire tankområder, hvilket vurderes at medføre, at de fire tankområder belastes af byggeriet i kortest mulig tid.
Interne Kennung: WZ 2024/008462
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet afholdes som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56. Tilbudsgivernes omkostninger i forbindelse med udbudsforretningen er Ejendomsstyrelsen uvedkommende, herunder også hvis Ejendomsstyrelsen måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen uden tildeling af kontrakt. Udbuddet gennemføres digitalt via internetportalen iBinder. Dette medfører, at aflevering af tilbud skal foregå via iBinder. Alle tekniske spørgsmål vedrørende anvendelse af iBinder og upload af tilbud skal rettes til iBinder support, som kan kontaktes på telefonnummer +45 89 88 78 30 eller support@ibinder.dk.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45216200 Bauarbeiten für Militärgebäude und -einrichtungen, 45262300 Betonarbeiten, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000