847081-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – Udbud af rammeaftale om levering af forsikringsmæglerydelser til By & Havn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om levering af forsikringsmæglerydelser til By & Havn
BeschreibungRammeaftalen omfatter forsikringsydelser, herunder løbende rådgivning, administration og sagsbehandling af By & Havns forsikringer, varetagelse af forsikringsudbud og entrepriseforsikringsudbud og hjemtagelse af entrepriseforsikringer, som uddybet nedenfor: a. Løbende rådgivning • Yde rådgivning og sparring til By & Havn efter behov, herunder også rådgivning omkring By & Havns forsikringspolitik og revideringer af denne. • Levere information om forsikringsmarkedet og væsentlige udviklinger heri. • Udarbejde analyse af By & Havns aktiver og aktiviteter til formål for udarbejdelse af forsikringsplan. Forsikringsplan skal anvise beskyttelse af By & Havns aktiver på en hensigtsmæssig måde og anvise forsikring mod uønskede risici ved By & Havns aktiviteter. b. Løbende administration Omfatter den daglige sagsbehandling af By & Havns forsikringer, eventuel skadesbehandling og rådgivning knyttet hertil. Herunder, men ikke begrænset til, følgende: • Sagsbehandling, rådgivning og bistand ved skadessager, herunder evt. skadesanmeldelse via forsikringsmægleren eller forsikringsselskabet og løbende opfølgning hos det involverede forsikringsselskab (daglig administration). • Kontrol af policer og præmier og øvrig daglig administration. • Mødeafholdelse og rapportering efter behov, fx omkring verserende sager, forsikringsoversigt, mødereferat etc. • Agere forsikringsmægler og rådgiver for By & Havn i overensstemmelse med gældende branchenormer for god skik for forsikringsmæglere og varetage de dertil relaterede opgaver. c. Forsikringsmæglerens ydelser i forbindelse med forsikringsudbud/hjemtagelse af forsikringer til løbende drift: • Udarbejde risikovurdering i samarbejde med By & Havn. • Varetage og forhandle forlængelse af By & Havns forsikringer i de år, hvor der ikke køres udbud (løbende optimering). • Arbejdet sker i samarbejde mellem forsikringsmægleren og By & Havn, hvor forsikringsmægler er ansvarlig for at udarbejde udbudsmateriale, bl.a. på baggrund af information indhentet fra By & Havn. • Mødeaktivitet relateret til udbuddet, herunder også evt. ingeniørbesigtigelse, udarbejdelse af rapporter o.l. • Udarbejde EU-udbudsmateriale til forsikringsselskaber samt administrere EU-udbud (i det omfang EU-udbud er nødvendigt). • Udarbejde rapport indeholdende tilbudsevaluering og anbefaling om valg af forsikringsleverandør. • Iværksætte dækning hos det/de valgte forsikringsselskaber samt evt. opsige bestående policer. • Øvrige ydelser vedr. afholdelse af forsikringsudbud. d. Forsikringsmæglerens ydelser i forbindelse med udbud af entrepriseforsikringer: • Bidrage til at udarbejde retningslinjer for tegning af entrepriseforsikringer. • Mødeaktivitet med By & Havn relateret til entrepriseudbuddet, hvis påkrævet. Mødeaktiviteten tjener det formål at få afdækket risici ved anlægsprojektet og hvilke dæk-ninger, der skal iværksættes. • Assistere projektledere fra By & Havn med udarbejdelse af entreprisebegæringsskemaer og øvrige skemaer relateret til indhentelse af entrepriseforsikring. o Udarbejde EU-udbudsmateriale til forsikringsselskaber samt administrere EU-udbud (i det omfang EU-udbud er nødvendigt). • Udarbejde rapport indeholdende tilbudsevaluering og anbefaling om valg af forsikringsleverandør. • Iværksætte dækning hos det/de valgte forsikringsselskaber. • Øvrige ydelser vedr. afholdelse af entrepriseforsikringsudbud. For en nærmere beskrivelse af rammeaftalen og den udbudte opgave henviser By & Havn til det samlede udbudsmateriale angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 2.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter §§ 61-66 i udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), da rammeaftalen på grund af dennes særlige omstændigheder ikke kan tildeles uden forudgående forhandling, jf. § 61, stk. 1 (c). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som By & Havn udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. By & Havn vil prækvalificere 3 ansøgere. By & Havn kan alene prækvalificere og tildele rammeaftalen til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Ved udbuddet finder udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-136 og § 137, stk. 1, nr. 2 og 6 anvendelse. By & Havn forventer at holde én forhandlingsrunde på baggrund af de indledende tilbud, men forbeholder sig ret til i) at tildele rammeaftalen på baggrund af de indledende tilbud, og ii) at gennemføre flere forhandlingsrunder. Antallet af tilbudsgivere vil ikke blive reduceret under forhandlingerne (shortlisting anvendes altså ikke ved dette udbud). Den udbudte rammeaftale vil blive tildelt til det økonomisk mest fordelagtige tilbud baseret på tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”. By & Havn har valgt at udbyde én samlet rammeaftale som indgås med én forsikringsmægler, i stedet for at opdele rammeaftalen i delaftaler og/eller indgå rammeaftalen med flere forsikringsmæglere, da det er By & Havns vurdering, at der er en sammenhæng mellem de udbudte ydelser, der gør det mest hensigtsmæssigt at indgå én rammeaftale med én forsikringsmægler. Derudover vurderer By & Havn også, at dette vil skabe stordriftsfordele og minimere de administrative omkostninger. By & Havn skal i medfør af udbudslovens § 151, stk. 1, indhente endelig dokumentation for de oplysninger, der er angivet i ESPD’et fra den tilbudsgiver, som By & Havn har til hensigt at tildele rammeaftalen, inden tildelingen foretages. I henhold til udbudslovens § 151, stk. 2 er By & Havn berettiget til at kræve, at endelig dokumentation for oplysningerne i ESPD’et fremlægges af samtlige ansøgere/tilbudsgivere, hvis dette er nødvendigt for at sikre rettidig gennemførelse af proceduren. Ved dette udbud forventer By & Havn at anmode om endelig dokumentation for oplysningerne i ESPD’et fra samtlige udvalgte ansøgere i forbindelse med opfordringen til at afgive indledende tilbud. By & Havn vil anmode om endelig dokumentationen inden for en passende tidsfrist. Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde, vil By & Havn indhente følgende dokumentation: Virksomheder, der er etableret i Danmark, kan anvende en serviceattest fra Erhvervsstyrelsen som dokumentation for, at de ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. Det gælder også, hvis virksomheden har udenlandske ledelsesmedlemmer. Virksomheder, der ikke er etableret i Danmark, kan fremlægge følgende dokumentation for, at virksomheden ikke er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde (i prioriteret rækkefølge): • Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokumenter udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed samt certifikater udstedt af de kompetente myn-digheder • Erklæringer under ed • Erklæringer på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig eller administrativ myndighed, for en notar eller for en kompetent faglig organisation i det land, hvor virksomheden er etableret. Dokumentationen må ikke være udstedt tidligere end 6 måneder før tilbudsfristen. Som dokumentation for, at tilbudsgiver opfylder krav til egnethed, vil tilbudsgiver blive bedt om at fremlægge: • Årsregnskab eller tilsvarende dokumentation med angivelse af tilbudsgivers bruttofor-tjeneste, egenkapital og soliditetsgrad i det ved ansøgningsfristen senest afsluttede og reviderede årsregnskab. Hvis der ikke kræves aflæggelse af årsregnskaber iht. loven i det land, hvor tilbudsgiver er etableret, eller hvis tilbudsgivers årsregnskab ikke indeholder de påkrævede oplysninger, vil By & Havn acceptere en erklæring fra tilbudsgivers eksterne revisor som tilsvarende dokumentation. • Kontaktoplysninger til kontaktperson(er) hos de kunder, som tilbudsgiver har oplyst som referencer i ansøgningen, hvis disse oplysninger ikke allerede fremgår af referencen. Tilbudsgiver er ikke forpligtet til at fremlægge dokumentation for oplysninger, som By & Havn selv kan indhente via adgang til en national database. Tilbudsgiver bedes dog i så fald oplyse, hvor denne dokumentation kan findes. Består tilbudsgiver af en sammenslutning af virksomheder skal dokumentation i forhold til både udelukkelsesgrunde og egnethed fremlægges for hver af virksomhederne i sammenslutningen. Baserer tilbudsgiver sig på en eller flere andre enheders økonomiske og finansielle og/eller tekniske og faglige formåen skal dokumentation for udelukkelsesgrunde samt relevant dokumentation for egnethed tillige vedlægges for støttevirksomheden eller støttevirksomhederne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen træder i kraft ved begge Parters underskrift og ophører automatisk 2 år efter ikrafttrædelsen, medmindre By & Havn senest 1 måned før udløb af Rammeaftalen meddeler Forsikringsmægleren, at By & Havn ønsker at forlænge Rammeaftalens løbetid med 2 år.