848629-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af Ad Hoc Anlægsentreprise 2027-2031
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Ad Hoc Anlægsentreprise 2027-2031
Beschreibung: Dette udbud gælder for Københavns Lufthavne A/S’ (herefter Ordregiver/CPH) udbud af rammeaftale for ad-hoc arbejder. Rammeaftalen omfatter anlægsarbejder på CPH’s ejendom og anlæg i Kastrup og Roskilde af følgende art: reparation og renovering af belægningsarbejder og afløbsanlæg, nyanlæg af belægninger og afløbsanlæg, ledningsomlægninger, betonkonstruktioner i terræn, nedrivnings- og oprydningsarbejder, anlægsarbejder vedrørende banebelysningsanlæg og øvrige elektriske anlæg (herefter Rammeaftalens Fagområder). Inden for hvert kalenderår forudses følgende forskellige underkategorier af delarbejder: Mindre Delarbejder: Delarbejder, der kræves udført med et varsel på min. 2 uger, Delarbejder, der kræves udført med et varsel på min. 2 arbejdsdage. Mindre Delarbejder (Haste- og akutarbejder): Hastearbejder, der kræves udført med et varsel på mindre end 2 arbejdsdage, Akutarbejder inden for normal arbejdstid, der som følge af akut opståede forhold, skal kunne udføres med et varsel på 3 timer., Akutarbejder uden for normal arbejdstid, der som følge af akut opståede forhold skal kunne udføres med et varsel på 3 timer. Større Delarbejder: Større Delarbejder der kan kræves udført med et varsel på 2 - 5 måneder. Rammeaftalen omfatter komplekse arbejder i et højt reguleret lufthavnsmiljø, hvor der stilles særlige krav til både sikkerhed, logistik og koordinering med flyoperationer, samtidig med at arbejdet under Rammeaftalen forudsætter at entreprenøren får arealer stillet til sin rådighed, hvorfor CPH har vurderet, at det er afgørende, at udførelsen varetages af én hovedentreprenør frem for at opdele den udbudte entreprise i flere delkontrakter, idet dette sikrer at delarbejderne under Rammeaftalen kan realiseres indenfor de tids-, økonomiske samt projektmæssige rammer, der generelt er fastsat for entrepriser hos CPH og de projektspecifikke rammer som delarbejderne skal udføres under. Rammeaftalen strækker sig over 5 år startende 01.01.2027 med afslutning 31.12.2031. Rammeaftalen vil således have en varighed på 60 måneder. CPH er berettiget til at kræve at Rammeaftalen forlænges 3 gange af 12 måneders varighed, såfremt CPH giver entreprenøren meddelelse herom senest 12 måneder inden udløb af Rammeaftalen. Rammeaftalen tildeles til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud ved anvendelse af tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. Der er elektronisk og offentlig adgang til det samlede udbudsmateriale via udbudsplatformen Byggeweb på www.rib-software.com med følgende byggeweb nr.: TN838059A
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Nærværende udbud vil blive gennemført efter proceduren ”udbud med forhandling” efter reglerne i Forsyningsvirksomhedsdirektivet (Direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014) artikel 47. Udbud med forhandling indebærer, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om prækvalifikation. Kun prækvalificerede tilbudsgivere har ret til at afgive tilbud. Ved ansøgning om prækvalifikationen skal ansøger aflevere et udfyldt ESPD (udfyldes og uploades via udbudsplatformen). ESPD tjener som et foreløbigt bevis på, at ansøger ikke er omfattet af de nedenfor anførte udelukkelsesgrunde, og at ansøger opfylder de nedenfor anførte krav til egnethed. Ved indsendelse af ESPD bekræftes: at underskriveren er bemyndiget til at afgive erklæringen, at oplysningerne i erklæringen er korrekte og at ansøger kan dokumentere oplysningerne hos de relevante myndigheder. For ansøgere, der afgiver ansøgning som konsortium og for ansøgere, der baserer sig på andre enheders økonomiske eller tekniske formåen, skal der afleveres udfyldt og underskrevet ESPD, for hver økonomisk aktør/støttende enhed. Ordregiver vil udelukke ansøgere, der er omfattet af: en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 134a, 135-136. Ordregiver vil endvidere udelukke ansøgere fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af: den frivillige udelukkelsesgrund jf. Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1- Tilsidesættelse af gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område, den frivillige udelukkelsesgrund jf. Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 - Erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, den frivillige udelukkelsesgrund jf. Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 3 - Tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at virksomheden har indgået en aftale med andre virksomheder med henblik på konkurrencefordrejning, den frivillige udelukkelsesgrund jf. Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 4 - Væsentlig misligholdelse af en offentlig kontrakt, og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion og den frivillige udelukkelsesgrund jf. Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 5 - Uretmæssigt forsøgt at påvirke ordregiverens beslutningsproces. En ansøger, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet bliver omfattet af en af udelukkelsesgrundende i §§ 134a, 135 samt 136 og § 137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 4 og 5 vil blive udelukket fra udbuddet, medmindre den pågældende inden for en af Ordregiver fastsat rimelig frist fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf. udbudslovens § 138. Ordregiver vil endvidere udelukke ansøgere og tilbudsgivere, der er eller bliver omfattet artikel 5k i Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, om forbud mod at tildele offentlige kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til bl.a. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland. Der stilles følgende minimumskrav til ansøgers økonomisk og finansielle formåen: gennemsnitligt nettoomsætningskrav på minimum DKK. 1,5 mia. ekskl. moms i de 3 senest afsluttede regnskabsår, gennemsnitlig egenkapital på minimum DKK 50 mio. ekskl. moms i hvert af de 3 senest afsluttede regnskabsår og gennemsnitlig soliditetsgrad* på min. 20 pct. i de tre senest afsluttede regnskabsår. * Ansøgers soliditetsgrad beregnes som egenkapitalen divideret med de samlede aktiver multipliceret med 100. (Egenkapital / Samlede aktiver x 100). For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravene. For ansøgere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers økonomiske formåen gælder, at ansøgeren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravene. Der stilles følgende minimumskrav til ansøgers tekniske og faglige formåen: At ansøger har 6 referencer inden for de sidste 5 år, der dokumenterer, at ansøger har udført anlægsopgaver sammenlignelige med de af den udbudte Rammeaftale omfattede Fagområder (gengivet nedenfor) hvor omfattende igangværende drift har skullet sikres, og hvor anlægssummen har været på minimum 20 mio. DKK, ekskl. moms. Der skal minimum være en reference, der dokumenterer erfaring indenfor hvert af de omfattede Fagområder. En reference må gerne dokumentere erfaring med flere fagområder. : reparation og renovering af belægningsarbejder afløbsanlæg, nyanlæg af belægninger og afløbsanlæg, ledningsomlægninger, betonkonstruktioner i terræn, nedrivnings- og oprydningsarbejder og anlægsarbejder på infrastrukturprojekter med elektriske anlæg For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravet. For ansøgere der baserer sig på andre økonomiske aktørers tekniske og faglige formåen gælder, at ansøgeren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravet. Udbud gennemføres som udbud med forhandling med forventelig en forhandlingsrunde. Ordregiver forbeholder sig ret til at afholde yderligere forhandlingsrunder. Ordregiver forbeholder sig ret til at at foretage tildeling på baggrund af indledende tilbud. Ordregiver kan under udbuds-/forhandlingsforløbet begrænse antallet af tilbageværende tilbudsgivere ved anvendelse af tildelingskriteriet. Medmindre CPH vælger at tildele kontrakten direkte efter evaluering af de først afgivne tilbud, vil tilbudsgivere, der rettidigt har afgivet et egnet tilbud, blive inviteret til et første forhandlingsmøde hos CPH.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ad Hoc Anlægsentreprisen 2027-2031
Beschreibung: Følgende bemærkes vedrørende værdiansættelsen: Den anslåede værdi jf. pkt. 2.1.3 er angivet som DKK 1.200.000.000. Denne værdi er opgjort på baggrund af historiske data for projekter, der i omfang minder om Mindre Delarbejder, som de er defineret i Rammeaftalen, og en forventning af værdien af kommende Større og Mindre Delarbejder for hele Rammeaftalens løbetid. Det årlige indkøb på Rammeaftalen vil variere. For mindre Delarbejder forventes spændet at være mellem DKK 80.000.000 - 150.000.000 årligt. Der er større usikkerhed forbundet med opgørelsen af værdien af Større Delarbejder, der bliver realiseret, hvorfor den maksimale værdi er sat højere. Den maksimale værdi af Rammeaftalen jf. pkt. 5.1.5. er DKK 3.000.000.000. Værdien er fastsat på baggrund af ordregivers maksimale skøn af værdien af både Større og Mindre Delarbejder. Begge værdier er opgjort på baggrund af hele Rammeaftalens mulige løbetid. dvs. maksimalt 8 år. Der ligger ikke her i noget tilsagn til entreprenøren om værdien og den tidsmæssige placering af de kommende delarbejder. Nærværende entreprise omfatter anlægsarbejder på CPH’s ejendom og anlæg i Kastrup og Roskilde af følgende art: reparation og renovering af belægninger og afløbsanlæg, nyanlæg af belægninger og afløbsanlæg, ledningsomlægninger, betonkonstruktioner i terræn, nedrivnings- og opbrydningsarbejder og anlægsarbejder vedrørende banelysanlæg og øvrige elektriske anlæg. Andelen af anlægsarbejder på CPH’s ejendom i Kastrup forventes at udgøre ca. 95%, mens andelen af anlægsarbejder i Roskilde forventes at udgøre ca. 5%. Mængden af arbejderne er ikke fastlagt på forhånd, men varierer efter CPH’s til enhver tid aktuelle behov. Dele af opgaverne under Rammeaftalen er placeret på airside i lufthavnen og indenfor CSRA området, hvilket betyder, at der ifm. udførelsen af bygge- og anlægsopgaver stilles krav om overholdelse af de gældende regler af sikkerheds- og driftsmæssig karakter, opnåelse af politigodkendelse af entreprenørens medarbejdere mv. Kravene er beskrevet i udbudsmaterialet, bl.a. i de til entreprisekontrakten vedlagte regelsæt og paradigmer. Da der er tale om en lufthavn i drift, skal omfattende igangværende drift af lufthavnen sikres samtidig med udførelsen af arbejderne. Der skal påregnes at deltage i omfattende koordinering ifm. hermed. For en uddybende beskrivelse af Rammeaftalen henvises til udbudsmaterialet, herunder også SB.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: CPH er berettiget til at kræve at Rammeaftalen forlænges 3 gange af 12 måneders varighed.