See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Samarbejds-, købs- og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af alment byggeri på Byggefelt 28 i Bellakvarter
Beschreibung: Bellakvarter P/S ("Udvikleren") ønsker at opføre alment byggeri med et etageareal på i alt ca. 7.533 m2 på en del af matr.nr. 146bp, Eksercerpladsen, København (Byggefelt 28), beliggende Gertrude Steins Vej 1, 2300 København S ("Ejendommen"). Opførelsen sker som led i realiseringen af lokalplan nr. 644 Kvarteret ved Bella Center Nord, som indeholder krav om etablering af alment byggeri. fsb, afdeling under stiftelse ("Boligorganisationen"), ønsker at erhverve Ejendommen. Ejendommen skal bygges sammen med Udviklerens ejendom på nabobyggefeltet (matr.nr. 146pb, Eksercerpladsen, København), således at Ejendommen og naboejendommen udefra fremstår som en samlet ejendom. Ejendommen indgår derudover i et større område, der udvikles af Udvikleren. Ejendommen er en del af et større byggeforetagende, som skal samordnes tæt med det øvrige byggeri, blandt andet i forhold til fællesarealer, parkering og skrald, og det samlede byggeri i området nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og Boligorganisationen. Ejendommen og Udviklerens ejendom på nabobyggefeltet deler fælles gårdrum, hvilket håndteres via et gårdlaug. Det fælles gårdrum skal bl.a. håndtere fælles affaldsnedkast og brandredning. På grund af byggeriets særlige beskaffenhed, herunder at der er tale om byggeri, der skal samordnes tæt med naboejendommen, etablering af kælder og fællesarealer mv., er det nødvendigt at anvende den delegerede bygherremodel i overensstemmelse med almenboliglovens § 116. Parterne er derfor enige om, at sammenhængen imellem projekterne indebærer, at en tæt koordinering er helt afgørende. Parterne ønsker derfor samtidig at indgå følgende indbyrdes afhængige aftaler om Boligorganisationens anskaffelse af Ejendommen fra Udvikleren: En samarbejdsaftale om opførelse af byggeriet, en købsaftale, hvorved Boligorganisationen erhverver Ejendommen og de for opførelsen af Boligorganisationens byggeri nødvendige byggeretter, samt en totalentrepriseaftale, som forpligter Udvikleren til som styringsentreprenør at opføre Boligorganisationens almene byggeri.
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se beskrivelsen i afsnit 2.1 i nærværende bekendtgørelse.