See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Læskedrikke
Beschreibung: Indkøbsfællesskabet IFIRS udbyder læskedrikke, herunder øl og cider, på vegne af IFIRS’ medlemsskoler, i alt 34.Rammeaftalen forventes at træde i kraft den 01.04.2026 og løber indtil den 31.03.2028, hvorefter Ordregiver kan forlænge rammeaftalen i 2 x 12 måneder. Rammeaftalens maksimale løbetid er således 4 år. For delaftale 2 gælder det, at rammeaftalen kan forlænges efter aftale med Kontrakthaver jf. aftalens §3 – Aftalens periode.Den samlede indkøbsmængde forventes for en 4-årig periode at udgøre i alt kr. 37.200.000. Heraf forventes for delaftale 1 kr. 34.200.000 og for delaftale 2 kr. 3.000.000. Fordeling af den forventede indkøbsmængde på delaftalerne kan indbyrdes forskydes. Den forventede omsætning på rammeaftalen er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet/forbrug og forventede aktivitets-/forbrugsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Den forventede omsætning er således ikke bindende for Ordregiver. Tilsvarende gælder for mængder angivet i tilbudslisten.Den maksimale indkøbsværdi for en 4-årig periode udgør i alt kr. 55.000.000 samlet for begge delaftaler.Udbuddet gennemføres som et varelisteudbud.Til brug for vurdering af de kvalitative underkriterier af de indkomne tilbud, skal Tilbudsgiver levere vareprøver. Efter tilbudsfristens udløb vil Tilbudsgiver få tilsendt en liste med hvilke produkter, der skal smagstestes og dermed skal fremsendes vareprøver på.For nærmere beskrivelse af de udbudte produkter og produktgrupper, herunder de krav produkterne skal opfylde, henvises til Bilag 3 – Tilbudslisten og Bilag 5 - Kravspecifikation samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål.Levering af de anførte produkter vil ske på grundlag af rammeaftalen, der er vedlagt som Bilag 2 - Udkast til aftale samt Bilag 4 – Leveringsadresser og udstyr. Rammeaftalen og Bilag 5 - Kravspecifikation fastlægger de forpligtelser og rettigheder, der vil være gældende mellem parterne i forbindelse med opfyldelsen af rammeaftalen.
Interne Kennung: 91222
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Indkøbsfællesskabet IFIRS udbyder læskedrikke, herunder øl og cider, på vegne af IFIRS’ medlemsskoler, i alt 34.Rammeaftalen forventes at træde i kraft den 01.04.2026 og løber indtil den 31.03.2028, hvorefter Ordregiver kan forlænge rammeaftalen i 2 x 12 måneder. Rammeaftalens maksimale løbetid er således 4 år. For delaftale 2 gælder det, at rammeaftalen kan forlænges efter aftale med Kontrakthaver jf. aftalens §3 – Aftalens periode.Den samlede indkøbsmængde forventes for en 4-årig periode at udgøre i alt kr. 37.200.000. Heraf forventes for delaftale 1 kr. 34.200.000 og for delaftale 2 kr. 3.000.000. Fordeling af den forventede indkøbsmængde på delaftalerne kan indbyrdes forskydes. Den forventede omsætning på rammeaftalen er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet/forbrug og forventede aktivitets-/forbrugsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Den forventede omsætning er således ikke bindende for Ordregiver. Tilsvarende gælder for mængder angivet i tilbudslisten.Den maksimale indkøbsværdi for en 4-årig periode udgør i alt kr. 55.000.000 samlet for begge delaftaler.Udbuddet gennemføres som et varelisteudbud.Til brug for vurdering af de kvalitative underkriterier af de indkomne tilbud, skal Tilbudsgiver levere vareprøver. Efter tilbudsfristens udløb vil Tilbudsgiver få tilsendt en liste med hvilke produkter, der skal smagstestes og dermed skal fremsendes vareprøver på.For nærmere beskrivelse af de udbudte produkter og produktgrupper, herunder de krav produkterne skal opfylde, henvises til Bilag 3 – Tilbudslisten og Bilag 5 - Kravspecifikation samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål.Levering af de anførte produkter vil ske på grundlag af rammeaftalen, der er vedlagt som Bilag 2 - Udkast til aftale samt Bilag 4 – Leveringsadresser og udstyr. Rammeaftalen og Bilag 5 - Kravspecifikation fastlægger de forpligtelser og rettigheder, der vil være gældende mellem parterne i forbindelse med opfyldelsen af rammeaftalen.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15982000 Erfrischungsgetränke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse, 15980000 Alkoholfreie Getränke, 15981000 Mineralwasser
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - læskedrikke
Interne Kennung: 91222-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - læskedrikke
Interne Kennung: 91222-2