See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Boligselskabet Viborg - Renovering af afd. 6 Ringparken
Beschreibung: Ordregiver indgik i 2021 hovedentreprisekontrakt omfattende renovering af afd. 6 Ringparken med en samlet forventet værdi på ca. 179 mio. kr. ekskl. moms. I efteråret 2025 blev hovedentreprisekontrakten ophævet og ordregiver har til hensigt at færdiggøre projektet ved indgåelse af ca. 16 fagentreprisekontrakter med en samlet anslået værdi af ca. kr. 25.000.000 ekskl. moms. De enkelte fagentreprisekontrakter har alle en værdi under kr. 7.441.800 ekskl. moms. Samtlige arbejder forventes afsluttet og projektet afleveret i juli/august 2026. Ordregiver forventer primo januar 2026 at indgå kontrakter vedrørende følgende fagentrepriser: · Nedbrydningsarbejder · Murerarbejder · Tømrerarbejder · Blikkenslagerarbejder · Bygningsstålsarbejder · Ventilationsarbejder · VVS-arbejder · El-arbejder · Malerarbejder · Gasbeton
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Nedbrydningsarbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.1 – Nedbrydning. Herunder: · Tilrigning af byggeplads · Opgangstrapper blok 6 · Afrensning og fjernelse af brystninger · Udvendige bygningsdele · Elastiske fuger
Los: LOT-0003
Titel: Murerarbejder
Beschreibung: Dele af restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.6 – Murerarbejde. Herunder: · A.6.2 – Facademur · A.6.8 – Lukning af huller i eksis. facade · A.6.9 – Sålbænke · A.6.10 – Rep. Ved eksis. repos · A.6.15 – Pudsrep indvendig · A.6.16 – Lukning af huller i eksis. dæk · A.6.17 – Slidlag til gulvvarme · A.6.18 – Gulvklinker i bad · A.6.19 – Gulvklinker i opgange · A.6.20 – Gulvklinker i vaskerum · A.6.21 – Vægfliser i vådrum · A.6.22 – Vægfliser i køkken · A.6.23 – Arbejder for fællesrum i kælder
Los: LOT-0004
Titel: Tømrerarbejder
Beschreibung: Dele af restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.7 – Tømrerarbejde. Herunder: · A.7.1. Tilpasning af eksis. tag · A.7.6. Tag over indgangspartier · A.7.8. Let ydervæg – underlag for zink · A.7.9. Let ydervæg - underlag for puds på plade · A.7.10. Let ydervæg i kældernicher · A.7.12. Altaner · A.7.15. Døre ved altaner/terrasser (montage) · A.7.16. Vinduer og døre (montage) · A.7.17. Sålbænke mv. · A.7.18. Alupartier · A.7.19. Låsesystem · A.7.20. Halvtag ved indgange · A.7.22. Lysninger og bundplader (montage) · A.7.23. Lysning i eksis. vådrum · A.7.24. Lysninger i kælder (montage) · A.7.25. Postkasser og skilte · A.7.29. Let dæk over trapperum · A.7.30. Let dæk i trapperum · A.7.31. Træbeton under repos · A.7.32. Naturlig ventilation af elevatorskakt · A.7.33. Isolering under dæk i kælder · A.7.34. Loft i fællesrum i kælder · A.7.35. Undergulve · A.7.36. Klikgulv · A.7.37. Gipsvægge · A.7.38. Kanalinddækninger · A.7.39. Tilpasning i eksis. skabe mv. · A.7.40. Nedhængte gipslofter · A.7.41. Indvendige døre · A.7.42. Indvendige skyde døre · A.7.43. Entredøre · A.7.44. Kælderdøre · A.7.45. Udskiftning af eksis. dørbundstykke · A.7.46. Inspektions lemme · A.7.50. Glasvægge · A.7.51. Brandisolering af stålbjælker · A.7.53. Reetablering efter eksis. forsatsvægge · A.7.54. Arbejder for fælleslokale i kælder · A.7.55. Flytning af eksis. skur · A.7.56. Tilpasning af eksis. skur · A.7.57. Udbudskontrolplan, tømrer
Los: LOT-0005
Titel: Blikkenslagerarbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.8 – Blikkenslagerarbejde. Herunder: · A.8.1 – Tagrender · A.8.2 – Nedløb · A.8.3 – Zinkbeklædning · A.8.4 – Zinkinddækninger · A.8.5 – Zink på halvtage
Los: LOT-0006
Titel: Bygningsstålsarbejder
Beschreibung: Dele af restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.4 – Betonelementarbejde, A.9 – Bygningsstål og A.16 – Belægningsarbejder . Herunder: · A.4.02. Betontrapper og -reposer (kun værn på øverste etage) · A.9.01. Stålværn ved udv. kældertrapper · A.9.02. Stålværn ved franske altaner · A.9.03.2. Stålbjælker under repos/trapper · A.9.03.6. Bærende stål ved nyt halvtag ved indgange · A.6.12. Ståltrapper med betontrin · A.6.14. U-profiler til kældertrapper · A.16.15. Håndlister
Los: LOT-0008
Titel: Ventilationsarbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.11 – Ventilationsarbejder. Herunder: · A.11.00. Byggepladsarbejder · A.11.01. Demontering · A.11.02.1. Centralaggregater · A.11.02.2. Let renoverede boliger · A.11.02.3. Totalrenoverede boliger · A.11.03. Ventilation, billard/velfærd · A.11.04. Ventilation, vaske-, tørre og rullerum · A.11.05.1. Kondensisolering · A.11.05.2. Brandisolering · A.11.05.3. Termisk isolering
Los: LOT-0009
Titel: VVS-arbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.12 – VVS arbejder. Herunder: · A.12.00. Byggepladsarbejder · A.12.02.1. Sanitet, lejligheder · A.12.02.2. Afløb, let renoverede lejligheder · A.12.02.3. Afløb, total renoverede lejligheder · A.12.02.4. Sanitet og afløb, billardrum · A.12.02.5. Afløb, kældre · A.12.02.6. Komplet nye afløbsinstallationer · A.12.02.7. Tilslutning af exist. afløbsinstallationer · A.12.02.8. Tilslutning af afløb i vaskerier · A.12.02.9. Afløb, teknikrum (11 stk.) · A.12.02.10. Afløb, ventilation (16 stk.) · A.12.03.01. Ny brugsvandsinstallation i total ren. lejl. · A.12.03.02. Fordelings- og stikledninger til overliggende let ren. lejl. · A.12.03.03. Udskiftning af stigstrenge · A.12.03.04. Tilslutning af stigstrenge · A.12.03.05. Koldtvandsmåler og ventiler · A.12.03.06. Billardrum · A.12.03.07. Nye hovedledninger · A.12.03.08. Udskiftning af exist. hovedledninger · A.12.03.09. Nye fordelings- og stikledninger · A.12.03.10. Hovedledn. i teknikrum · A.12.03.11. Veksler og beholderarrangement (11 stk.) · A.12.04.1. Komplet varmeanlæg · A.12.04.2. Fordelings og stikledninger · A.12.04.3. Varmemålere · A.12.04.4. Billardrum · A.12.04.5. Omlægning af exist. hovedledning til vendt retur · A.12.04.6. Sænkning af exist. vendt retur · A.12.04.7. Udskiftning af fordelings- og stikledninger · A.12.04.8. Hovedledninger i teknikrum (11 stk.) · A.12.04.9. Fjv. tilslutnings- og veksleranlæg (11 stk.) · A.12.04.10. Forsyningsledn. og blandesløjfe til ventilation (16 stk.) · A.12.04.11. Demontering og genmontering af exist. radiatorer · A.12.05.1. Brugsvand, alle lejligheder · A.12.05.2. Brugsvand, tot. ren. lejligheder · A.12.05.3. Brugsvand, kælder · A.12.05.4. Varme, tot. ren. lejligheder · A.12.05.5. Varme, loft · A.12.05.6. Varme, kælder
Los: LOT-0010
Titel: El-arbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.13 – El-arbejder. Herunder: · A.13.01 Demontering · A.13.02.02 Hovedledninger Letrenoveret boliger · A.13.03.01 Totalrenoveret bolig Gruppetavle, 3 rækker, 54 stk · A.13.03.02 Totalrenoveret bolig Gruppetavle, 3 rækker, 8 stk · A.13.03.03 Letrenoveret boliger Gruppetavle, 3 rækker, 171 stk · A.13.03.04 Ombygning / tilføjelser til fællestavler placeret i blok 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 · A.13.03.05 Ombygning / tilføjelser til fællestavler placeret i blok 7 · A.13.04.01 Jording / Potentialeudligning Totalrenoveret boliger · A.13.04.02 Jording / Potentialeudligning Letrenoveret boliger · A.13.05.01 Boring af huller for føringsveje · A.13.05.02 Gitterbakker · A.13.05.03 Kabelstige · A.13.05.04 Rør til og i terræn · A.13.05.05 Tomrørsinstallation · A.13.05.06 Lyd-, røg, vand og brandtætninger · A.13.06.01 Udskiftning af ledninger og stofledninger i letrenoveret boliger og opgange · A.13.06.02 Udskiftning af kontakter i letrenoveret boliger og opgange · A.13.06.04 Etablering af belysning i entre · A.13.06.05 Etablering af tomrørsinstallationer forberedt for adk · A.13.06.07 Demontering og genmontering af hvidevare, belysning og lamper · A.13.07.01 Lysinstallationer totalrenoveret boliger · A.13.07.02 Lysinstallationer totalrenoveret opgange · A.13.07.03 Lysinstallationer til kælder · A.13.07.04 Lysinstallationer på tagetagen · A.13.07.05 Lysinstallationer terræn · A.13.07.06 Lysinstallationer til belysning udvendigt på bygninger · A.13.08.01 Armatur nr.1 · A.13.08.02 Armatur nr.2 · A.13.08.03 Armatur nr.3 · A.13.08.04 Armatur nr.4 · A.13.08.05 Armatur nr.5 · A.13.08.06 Armatur nr.6 · A.13.08.07 Armatur nr.7 · A.13.08.08 Armatur nr.8 · A.13.08.09 Armatur nr.9 · A.13.09.01 Etablering af 230/400V installationer for stikkontakter og 400V udtag · A.13.09.02 Etablering af 230/400V installationer til elevator · A.13.09.03 Etablering af 230V installationer for nøgleafbryder til fjernvarmemåling · A.13.09.04 Etablering og tilslutning af 230V installationer og udstyr for røgventilation · A.13.09.05 Tilslutning af hvidevarer og vaskemaskine/tørretumbler · A.13.09.06 Tilslutning af pumper, fjernvarmemålere og gulvvarmestyringer · A.13.09.07 Levering og montering af røgalarm. · A.13.10.01 Antenne og netværksinstallationer i totalrenoveret · A.13.10.02 Netværksinstallationer kælder og tagetage · A.13.12.01 Byggepladsarbejder
Los: LOT-0012
Titel: Malerarbejder
Beschreibung: Restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.15 – Malerarbejder. Herunder: · A.15.1 Indvendige vægge · A.15.2 Nye gipsvægge · A.15.3 Vægge i vådrum · A.15.4 Vægge i total renoverede opgange · A.15.5 Vægge i øvrige opgange · A.15.6 Nye trappe og reposelementer · A.15.7 Stipuleret mængde i kælder - Delpris 2 - Delpris 3 · A.15.8 Lofter i boliger · A.15.9 Nyt træværk · A.15.12 Radiatorrør og stik · A.15.16 Malerarbejder ved fællesrum i kælder. · A.15.17 Div. malerrep. · A.15.19 Udfyldning af fuger · A.15.20 Grovrengøring inden mangelgennemgang · A.15.21 Rengøring af bygning før aflevering · A.15.22 Udbudskontrolplan, maler
Los: LOT-0015
Titel: Gasbeton
Beschreibung: Dele af restarbejder vedr. fagbeskrivelsens pkt. A.6 – Murerarbejde. Herunder: · A.6.7 Porebeton (inkl. trappevæg i blok 7) – kun montage