2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af kontrakt vedrørende ESJ-system til voksensocialområdet i Aalborg Kommune
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter kontrakt vedrørende support, vedligeholdelse, videreudvikling og drift af sagsstyringssystem til IT-understøttelse af det sociale område til Voksensocialområdet i Aalborg Kommune. Voksensocialafdelingen (VSA) i Aalborg Kommune ønsker at anskaffe og implementere en digital løsning (SaaS), der understøtter VSA’s kerneopgave og sikrer effektiv dokumentation og samarbejde mellem myndighed, Leverandører og borgere. Løsningen skal bidrage til en recovery-orienteret praksis og lette arbejdet for medarbejdere i VSA. Løsningen skal omfatte brugsret for de relevante brugere i Aalborg Kommune. Den samlede løsning skal være klar til drift pr. 01.01.2027. Aalborg Kommune ønsker at indgå kontrakt med én IT-leverandør om en samlet leverance. Kontrakten skal omfatte en standardløsning med mindst muligt behov for udvikling frem imod driftsstart. Leverancen skal omfatte alle ydelser, der er nødvendige for ibrugtagning og drift af løsningen
Vorherige Bekanntmachung: 112672-2025
Interne Kennung: 430186
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver anvender udbudsproceduren udbud med forhandling med hjemmel i udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra a. Udbuddet gennemføres i flere faser. Prækvalifikationsfasen er beskrevet i Udbudsbetingelsernes afsnit 4. Ansøger skal i forbindelse med ansøgning om prækvalifikation anvende det Fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Blandt de ansøgere som er konditionsmæssige, vil Ordregiver udvælge tre Ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Udvælgelsen af egnede Ansøgere vil ske på baggrund af en helhedsvurdering af, hvilke Ansøgere der har de mest relevante referencer. Følgende forhold vægtes positivt: • I hvor høj grad referencerne omhandler en lignende eller tilsvarende levering, i forhold til udbuddets genstand, herunder om der er tale om et selvstændigt ESJ. • I hvor høj grad at referencen synes at understøtte de samlede arbejdsgange på voksenso-cialområdet. Forstået som sammenhængende sagsbehandling og workflows mellem myndighed og leverandør-/udførerleddet på voksensocialområdet, samt i hvor stort et omfang løsningen omfatter hele voksensocialområdet. • Kompleksiteten af referencerne målt på antallet af brugere ved referencekunden, således at referencer med et højt antal brugere vægter højere end referencer med et mindre antal brugere. Ordregiver identificerer 500 brugere eller mere som værende et højt antal brugere. Ovenstående forhold tillægges ligeligt værdi. De virksomheder, som prækvalificeres, opfordres til at deltage i tilbuds- og forhandlingsfasen. Tilbuds- og forhandlingsfasen er nærmere beskrevet i Udbudsbetingelsernes afsnit 5. Ordregiver forventer at gennemføre forhandlingsprocessen som et kortvarigt forløb i perioden d. 16.06.2025 - 20.06.2025 på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og dermed ikke foretage forhandlinger, hvorfor Tilbudsgiver opfordres til at sørge for, at det indledende tilbud opfylder kravene i udbudsmaterialet. Yderligere forbeholder Ordregiver sig retten til at foretage flere forhandlingsrunder end kun 1, såfremt dette findes hensigtsmæssigt. Efter afslutningen af forhandlingerne opfordrer Ordregiver ved opfordringsskrivelse tilbudsgiverne til at afgive endeligt tilbud. Kontrakten tildeles tilbudsgiveren, der tilbyder det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende obligatoriske optioner: Option nr. 1 vedr. forlængelse af kontraktperioden: Option nr. 2 vedr. Exit Option nr. 3: Opbevaring og kiggeadgang til data Option Bilag 5 Tilknyttede ydelser. Derudover indeholder udbuddet en frivillig option (option nr. 4 Håndtering af Økonomi).