2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rengøring og Vinduespolering 2026
Beschreibung: Aftalen omfatter daglig intern rengøring og periodisk vinduespolering på 74 forskellige lokaliteter såsom grundskoler, specialskoler, SFOer (skolefritidsordninger), dagtilbud, specialinstitutioner, bosteder, administrationsbygninger, biblioteker, kulturhuse, idræts- og svømmehaller, offentlige toiletter med videre. I nogle tilfælde, er der to eller flere lokaliteter, der er fysisk sammenhængende eller markeret på samme adresse. Alle lokaliteter omfattet af aftalen fremgår af Skema 3, Tilbudslisten og af Bilag 3, Lokaledata.Den udbudte kontrakt indeholder i bilag 4-6 sociale forpligtelser, herunder i bilag 5 vilkår om, at Leverandøren ved opfyldelse af Aftalen skal sikre beskæftigelse af ”personer under oplæring”. Kravet er indsat for at opfylde kommunens forpligtelse efter udbudslovens § 176, stk. 2, samt bekendtgørelse nr. 1079 af 29. juni 2022 om krav om anvendelse af personer under oplæring i offentlige kontrakter udstedt i medfør af udbudslovens § 176, stk. 4, og skal forstås i overensstemmelse hermed. Kommunen gør opmærksom på, at kravet efter kommunens opfattelse kan opfyldes ved at anvende eksempelvis nye medarbejdere, der indgår i et oplæringsforløb, herunder eksempelvis i form af sidemandsoplæring, grundig instruktion i anvendelse af rengøringskemi og -metoder samt ergonomi. Allerød Kommune udbyder og indgår aftalen på egne vegne, og på vegne af eventuelle selvejende institutioner, som Allerød Kommune har eller i aftaleperioden får driftsoverenskomster med. Aftalen kan således anvendes af både Allerød Kommune (herunder også de lokaliteter, som ikke er selvstændige juridiske enheder, men en del af Allerød Kommune) samt de eventuelle selvejende institutioner, som Allerød Kommune har aftale med.I dette udbudsmateriale anvendes betegnelsen "Allerød Kommune" som en samlet betegnelse for de ordregivende myndigheder, som kan købe ind på aftalen. Tilbud skal indeholde priser på samtlige de ydelser, der er anført i Skema 3, Tilbudslisten og herunder også alle optionerne og refusionsbeløb.
Interne Kennung: 272060603
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: UdbudsprocedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.Udbudsbetingelserne (dette dokument) fastsætter vilkårene for afgivelse af tilbud.Udbudsformen betyder, at processen - i hovedtræk - indeholder følgende aktiviteter:Tilbud afgivet i Mercell og som er afgivet inden for tilbudsfristen indgår i tilbudsevalueringen.Allerød Kommune vurderer indledningsvis, om den enkelte Tilbudsgiver er egnet, se afsnit 2.3 neden for.Dernæst evaluerer Allerød Kommune tilbuddene efter tildelingskriteriet pris, se afsnit 3 neden for.Den Tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil blive anmodet om at fremsende dokumentation for de forhold, som denne har oplyst i ESPDet, se afsnit 2.5 neden for.Efter fremsendelse af den krævede dokumentation, og denne er godkendt af Allerød Kommune, træffer Allerød Kommune endelig tildelingsbeslutning og underretter samtidigt alle Tilbudsgiverne herom, se afsnit 3.2 neden for.Nærværende udbudsbetingelser fastsætter vilkårene for gennemførelse af udbudsproceduren. Herunder beskrives blandt andet udbudsprocessens frister inklusive frist for afgivelse af tilbud, formkravene til tilbuddets indhold, forhold vedrørende mindstekrav og forbehold, kriteriet for tildeling af kontrakten med videre. Det er vigtigt, at tilbudsgiverne sætter sig grundigt ind i udbudsbetingelserne inden udarbejdelsen af tilbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911300 Fensterreinigung
5. Los
Los: LOT-0000