2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende levering af tankkort til diesel og benzin mv. i Danmark
Beschreibung: Dette udbud angår tildeling af en rammeaftale vedrørende levering af tankkort til brug for Forsvarets og Beredskabsstyrelsens tankning af bl.a. diesel og benzin samt køb af kør-videre-produkter i Danmark (herefter ’Aftalen’). Tankkortene skal anvendes til betaling af diesel og benzin på leverandørens netværk af tankstationer i Danmark. Betalingskortløsningen skal bestå af en to-kort løsning, hvor der først kan tankes og betales for diesel og benzin på leverandørens netværk af tankstationer, når brugerne både har anvendt tankkortet og deres personlige medarbejderkort. Udover diesel, benzin og AdBlue eller tilsvarende skal det være muligt at købe vask af køretøjer i vaskehaller i Danmark samt ”kør videre produkter”, herunder olie, sprinklervæske, vinduesviskere, AdBlue eller tilsvarende i dunke, isfjerner. Tankkortene skal desuden kunne anvendes på Forsvarets og Beredskabsstyrelsens tankanlæg i Danmark på de eksisterende kortlæsere via RFID chip. Diesel og benzin, der tankes på Forsvarets og Beredskabsstyrelsens tankanlæg er ikke en del af denne rammeaftale. Ved opstart af Aftalen skal leverandøren kunne levere ca. 10.000 tankkort. FMI vil løbende bestille nye tankkort gennem aftalens løbetid, forventeligt vil der blive bestilt 1.500-2.000 nye tankkort om året. Aftalen omfatter desuden følgende services fra leverandøren: - Vedligeholdelse af information og drift af tankkort, - Daglig fremsendelse af informationer om tankkort og transaktioner i XML-fil til FMI’s server, og - Betaling af forbrug med brændstofskort skal opsamles og ske i en integreret løsning, hvor der sendes én faktura til FMI pr. måned. Det forventede årlige træk på rammeaftalen vurderes at være 1.400.000 liter diesel og 50.000 liter benzin tanket i Danmark. Antallet af vask pr. år forventes at være ca. 10.000. Leverandøren må dog i aftalens løbetid forvente, at forbruget af diesel og benzin vil være i nedadgående retning, såfremt Forsvarets køretøjsflåde i større grad omlægges til eldrevne køretøjer på grund af politiske målsætninger om emissionsreduktion.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Indlevering af ESPD: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. ESPD og udelukkelsesgrunde: Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Støttende enheder: Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09132000 Benzin, 09132100 Bleifreies Benzin, 09134100 Dieselöl, 09134220 Dieselkraftstoff (EN 590), 09211100 Motorenöle, 30163000 Kundenkreditkarten, 30163100 Tankstellenkreditkarten, 50112300 Wagenwäsche und ähnliche Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000