See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Energidatabase
Beschreibung: Levering og drift af et standardsoftware til lagring af energimærker, rapportering af energidata og administration af energiprojekter for Bygningsstyrelsens ejendomme.
Vorherige Bekanntmachung: 206051-2025
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har til hensigt at udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere, der ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund, og som opfylder egnethedskravene, udvælges de 5 ansøgere, som ud fra hensynet til at skabe en optimal konkurrence vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Ordregiver forventer således at udvælge et felt af ansøgere, som demonstrerer erfaring med lignende opgave. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer med vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48610000 Datenbanksysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72210000 Programmierung von Softwarepaketen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se punkt 2.1 udbudsbekendtgørelsen.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan forlænge kontrakten to gange af 1-års varighed.