2. Verfahren
Verfahren
Titel: PRZEPROWADZENIE USŁUGI BADAWCZEJ TYPU FORESIGHT PN. „ŚWIĘTOKRZYSKI RYNEK PRACY W ROKU 2035 – SCENARIUSZE ROZWOJU”
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest usługa badawcza obejmująca: 1) opracowanie raportu metodologicznego, 2) organizację, koordynację i przeprowadzenie badania typu foresight, którego końcowym rezultatem będzie stworzenie (w formie raportu końcowego) czterech scenariuszy dotyczących rozwoju świętokrzyskiego rynku pracy w perspektywie roku 2035, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na umiejętności, tj.: a) scenariusz aspiracyjny (optymistyczny), opisujący m.in. warunki konieczne do uzyskania równowagi pomiędzy popytem a podażą oraz inne czynniki konieczne do uzyskania konkurencyjności regionalnej gospodarki i dobrej kondycji rynku pracy; b) scenariusz ryzyka/zagrożeń (pesymistyczny), w którym opisana zostanie kondycja regionalnego rynku pracy i gospodarki w warunkach spełnienia się głównych zagrożeń rozwojowych; c) scenariusz umiarkowany w dwóch wariantach, w których opisana zostanie sytuacja na rynku pracy w warunkach ekstrapolacji obecnych, wybranych tendencji i trendów. Każdy scenariusz będzie zawierał opis rozwoju sytuacji wraz z oceną prawdopodobieństwa jego wystąpienia oraz opis implikacji odrębnie dla każdego z czterech scenariuszy. W scenariuszach należy uwzględnić ewolucję regionalnego rynku pracy pod wpływem czynników endogenicznych i egzogenicznych, oddziałujących na poszczególne aspekty życia społeczno-gospodarczego regionu. Wykonawca powinien zidentyfikować i zbadać istotność poszczególnych czynników i ocenić siłę ich wpływu na rynek pracy. 2. Cele badawcze: 1) Celem głównym badania jest opracowanie scenariuszy rozwoju świętokrzyskiego rynku pracy i jego otoczenia w perspektywie roku 2035 wskazanych w ust. 1 pkt 2 lit. a-c, które umożliwią lepsze przygotowanie regionu na wyzwania wynikające z niepewności i złożoności procesów społeczno-gospodarczych. 2) Cele szczegółowe: a) Ukazanie zróżnicowanych możliwych opcji przyszłości rynku pracy poprzez opracowanie spójnych, kontrastowych scenariuszy rozwojowych odzwierciedlających zróżnicowane warianty zmian w otoczeniu globalnym, krajowym i regionalnym. b) Identyfikacja i systematyzacja czynników kształtujących przyszłość rynku pracy z wykorzystaniem metod analizy trendów, STEEPVL, czynników niepewnych, sygnałów słabych oraz dzikich kart. c) Wyodrębnienie kluczowych niepewności krytycznych, które w największym stopniu determinują możliwe kierunki rozwoju rynku pracy w regionie, a następnie wykorzystanie ich jako podstawy konstrukcji scenariuszy. d) Analiza interakcji między czynnikami sprawczymi (społecznymi, technologicznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi, politycznymi, prawnymi i kulturowymi) oraz ich skumulowanego wpływu na zatrudnienie, kompetencje i struktury zawodowe. e) Prognozowanie potencjalnych potrzeb kompetencyjnych i edukacyjnych w różnych wariantach przyszłości oraz wskazanie umiejętności krytycznych dla rozwoju regionalnego rynku pracy. f) Formułowanie rekomendacji strategicznych dla kluczowych interesariuszy (instytucji publicznych, samorządu, organizacji edukacyjnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych) w zakresie działań zwiększających odporność i konkurencyjność regionu wobec zidentyfikowanych wyzwań. g) Budowa platformy dialogu i współpracy między interesariuszami rynku pracy, umożliwiającej wspólne definiowanie wyzwań, wymianę wiedzy i tworzenie skoordynowanych odpowiedzi na możliwe przyszłości. h) Konstrukcja systemu monitorowania i wczesnego ostrzegania, opartego na zestawie wskaźników i sygnałów, które pozwolą identyfikować tendencje wskazujące na materializowanie się określonych scenariuszy. Wyszczególnione powyżej cele badania mogą na etapie opracowywania narzędzi badawczych zostać zmodyfikowane lub/i uzupełnione, o ile będzie to uzasadnione potrzebą zapewnienia jakości usługi badawczej. 3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (OPZ) został zawarty w Załączniku nr 1 do SWZ. 4. Termin wykonania zamówienia: do 31.05.2026 r. 5. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, o którym mowa w art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp". 6. Do czynności podejmowanych przez Zamawiającego i Wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego stosuje się przepisy ustawy Pzp dotyczące zamówień o wartości równej lub wyższej niż kwoty określone w obwieszczeniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wydanym na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy Pzp. 7. Wykonawca zobowiązany jest do złożenia wraz z ofertą oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp (tj. Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia – JEDZ). 8. Integralną część SWZ stanowią Załączniki nr 1-12 do SWZ, z którymi Wykonawca powinien się zapoznać.
Interne Kennung: OKA-II.271.38.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Zamówienie jest współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Umowy o objęcie projektu wsparciem z Planu Rozwojowego dotyczącą realizacji projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” NUMER UMOWY KPO/22/LLL/U/0016 z późn. zm. Usługa stanowi realizację Zadania 1, podzadania 1.1 w ramach projektu; przedsięwzięcie 1a086. 2. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy: 1) spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: d) zdolności technicznej lub zawodowej - w zakresie posiadanego doświadczenia umożliwiającego realizację zamówienia na odpowiednim poziomie jakości: - w zakresie dysponowania osobami zdolnymi do realizacji zamówienia umożliwiającymi realizację przedmiotu zamówienia na odpowiednim poziomie jakości. Szczegółowe informacje dotyczące spełniania warunków udziału w postępowaniu zostały wskazane w SWZ.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79315000 Sozialforschung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest usługa badawcza obejmująca: 1) opracowanie raportu metodologicznego, 2) organizację, koordynację i przeprowadzenie badania typu foresight, którego końcowym rezultatem będzie stworzenie (w formie raportu końcowego) czterech scenariuszy dotyczących rozwoju świętokrzyskiego rynku pracy w perspektywie roku 2035, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na umiejętności, tj.: a) scenariusz aspiracyjny (optymistyczny), opisujący m.in. warunki konieczne do uzyskania równowagi pomiędzy popytem a podażą oraz inne czynniki konieczne do uzyskania konkurencyjności regionalnej gospodarki i dobrej kondycji rynku pracy; b) scenariusz ryzyka/zagrożeń (pesymistyczny), w którym opisana zostanie kondycja regionalnego rynku pracy i gospodarki w warunkach spełnienia się głównych zagrożeń rozwojowych; c) scenariusz umiarkowany w dwóch wariantach, w których opisana zostanie sytuacja na rynku pracy w warunkach ekstrapolacji obecnych, wybranych tendencji i trendów. Każdy scenariusz będzie zawierał opis rozwoju sytuacji wraz z oceną prawdopodobieństwa jego wystąpienia oraz opis implikacji odrębnie dla każdego z czterech scenariuszy. W scenariuszach należy uwzględnić ewolucję regionalnego rynku pracy pod wpływem czynników endogenicznych i egzogenicznych, oddziałujących na poszczególne aspekty życia społeczno-gospodarczego regionu. Wykonawca powinien zidentyfikować i zbadać istotność poszczególnych czynników i ocenić siłę ich wpływu na rynek pracy. 2. Cele badawcze: 1) Celem głównym badania jest opracowanie scenariuszy rozwoju świętokrzyskiego rynku pracy i jego otoczenia w perspektywie roku 2035 wskazanych w ust. 1 pkt 2 lit. a-c, które umożliwią lepsze przygotowanie regionu na wyzwania wynikające z niepewności i złożoności procesów społeczno-gospodarczych. 2) Cele szczegółowe: a) Ukazanie zróżnicowanych możliwych opcji przyszłości rynku pracy poprzez opracowanie spójnych, kontrastowych scenariuszy rozwojowych odzwierciedlających zróżnicowane warianty zmian w otoczeniu globalnym, krajowym i regionalnym. b) Identyfikacja i systematyzacja czynników kształtujących przyszłość rynku pracy z wykorzystaniem metod analizy trendów, STEEPVL, czynników niepewnych, sygnałów słabych oraz dzikich kart. c) Wyodrębnienie kluczowych niepewności krytycznych, które w największym stopniu determinują możliwe kierunki rozwoju rynku pracy w regionie, a następnie wykorzystanie ich jako podstawy konstrukcji scenariuszy. d) Analiza interakcji między czynnikami sprawczymi (społecznymi, technologicznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi, politycznymi, prawnymi i kulturowymi) oraz ich skumulowanego wpływu na zatrudnienie, kompetencje i struktury zawodowe. e) Prognozowanie potencjalnych potrzeb kompetencyjnych i edukacyjnych w różnych wariantach przyszłości oraz wskazanie umiejętności krytycznych dla rozwoju regionalnego rynku pracy. f) Formułowanie rekomendacji strategicznych dla kluczowych interesariuszy (instytucji publicznych, samorządu, organizacji edukacyjnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych) w zakresie działań zwiększających odporność i konkurencyjność regionu wobec zidentyfikowanych wyzwań. g) Budowa platformy dialogu i współpracy między interesariuszami rynku pracy, umożliwiającej wspólne definiowanie wyzwań, wymianę wiedzy i tworzenie skoordynowanych odpowiedzi na możliwe przyszłości. h) Konstrukcja systemu monitorowania i wczesnego ostrzegania, opartego na zestawie wskaźników i sygnałów, które pozwolą identyfikować tendencje wskazujące na materializowanie się określonych scenariuszy. Wyszczególnione powyżej cele badania mogą na etapie opracowywania narzędzi badawczych zostać zmodyfikowane lub/i uzupełnione, o ile będzie to uzasadnione potrzebą zapewnienia jakości usługi badawczej. 3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (OPZ) został zawarty w Załączniku nr 1 do SWZ. 4. Kod Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): 79315000-5 - Usługi badań społecznych 5. TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA Termin wykonania zamówienia: do 31.05.2026 r.