2. Verfahren
Verfahren
Titel: Slamforbrændringsanlæg
Beschreibung: SK Spildevand A/S har igennem længere tid arbejdet med at finde egnede modtagere af PFAS-holdigt spildevandsslam. En løsning har vist sig at være meget udfordrende, da der ikke findes mange anlæg med den nødvendige teknologi til håndteringen. Derfor har SK Spildevand A/S besluttet at anlægge et lokalt slamforbrændingsanlæg på det eksisterende Slagelse Renseanlæg. Det er SK Spildevand A/S’ forventning, at opførelsen af et slamforbrændingsanlæg vil betyde et markant løft til natur og vandmiljø, hvorved der sker en væsentlig reduktion i udledning af PFAS, tungmetaller og andre miljøfremmede stoffer til natur og vandmiljø. I stedet forbrændes de miljøfarlige stoffer i slammet og det tilbageværende restprodukt forventes at kunne anvendes som jordforbedringsmiddel grundet indhold af fosfor og kulstof, der forbedrer landbrugsjorden og binder CO2. Kontrakten omfatter projektering, produktion, levering og installering af et slamforbrændingsanlæg inklusive tørring (leverancen). Der ønskes et slamforbrændingsanlæg med en årlig kapacitet på cirka 6.600 tons slam. Anlægget skal klassificeres som et énstrenget anlæg, men forberedes til konvertering til et tostrenget anlæg for at sikre fremtidig behandling af større mængder slam. Dette projekt – opførelse af et slamforbrændingsanlæg – omfatter blandt andet også kontrakter om henholdsvis etablering af en bygning og en slamfødelinje, som er udbudt i separate udbud med tilhørende totalentreprisekontrakter. SK Spildevand A/S har vurderet, at håndtering af grænseflader, ansvar og risici, inden for hvert udbud/hver kontrakt, er bedst placeret hos henholdsvis totalentreprenørerne/leverandøren. Yderligere opdeling af projektet/kontrakterne medfører øget risiko for SK Spildevand A/S, herunder øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor SK Spildevand A/S har vurderet det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet/kontrakterne yderligere.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42300000 Industrie- oder Laboratoriumsbrennöfen, Veraschungsöfen und Öfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42340000 Nicht für den Hausbrand bestimmte Öfen, 34951200 Schlammförderanlage, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Slamforbrændingsanlæg
Beschreibung: SK Spildevand A/S har igennem længere tid arbejdet med at finde egnede modtagere af PFAS-holdigt spildevandsslam. En løsning har vist sig at være meget udfordrende, da der ikke findes mange anlæg med den nødvendige teknologi til håndteringen. Derfor har SK Spildevand A/S besluttet at anlægge et lokalt slamforbrændingsanlæg på det eksisterende Slagelse Renseanlæg. Det er SK Spildevand A/S’ forventning, at opførelsen af et slamforbrændingsanlæg vil betyde et markant løft til natur og vandmiljø, hvorved der sker en væsentlig reduktion i udledning af PFAS, tungmetaller og andre miljøfremmede stoffer til natur og vandmiljø. I stedet forbrændes de miljøfarlige stoffer i slammet og det tilbageværende restprodukt vil kunne anvendes som jordforbedringsmiddel grundet indhold af fosfor og kulstof, der forbedrer landbrugsjorden og binder CO2. Kontrakten omfatter projektering, produktion, levering og installering af et slamforbrændingsanlæg inklusive tørring (leverancen). Der ønskes et slamforbrændingsanlæg med en årlig kapacitet på cirka 6.600 tons slam. Anlægget skal klassificeres som et énstrenget anlæg, men forberedes til konvertering til et tostrenget anlæg for at sikre fremtidig behandling af større mængder slam.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42341000 Gewerbliche Öfen, 42340000 Nicht für den Hausbrand bestimmte Öfen, 34951200 Schlammförderanlage, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen