2. Verfahren
Verfahren
Titel: ALBOA Rammeaftaleudbud for Totalrådgivning på ustøttede renoveringssager
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for ALBOAs Rammeaftaleudbud for Totalrådgivning på ustøttede renoveringssager. Bygherren ønsker med dette udbud at indgå rammeaftaler og efterfølgende konkrete rådgiverkontrakter med en rådgiver (totalrådgiver), som skal stå for den nærmere planlægning, projektering, udbud og gennemførelse af de nødvendige tiltag/renoveringer for afdelingerne. Udbuddet af rammeaftalen gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med §§ 61-66 i Udbudsloven. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele opgaven på baggrund af det indledende tilbud. Rammeaftalen udbydes som flere parallelle rammeaftaler. Tildeling af en konkret opgave (en rådgiverkontrakt) under Rammeaftalen sker primært ved direkte tildeling efter en rotationsmodel eller sekundært efter fornyet konkurrence i miniudbud mellem deltagerne i Rammeaftalen. Rammeaftalen er ikke eksklusiv, og Bygherren er således ikke forpligtet til at aftage ydelser under Rammeaftalen, men kan i Rammeaftalens løbetid anvende andre rådgivere.
Interne Kennung: ALBOA Rammeaftaleudbud for Totalrådgivning på ustøttede renoveringssager
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftaleudbud for totalrådgivning på ustøttede renoveringssager
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for ALBOAs udbud af totalrådgivning i rammeaftale vedrørende ustøttede renoveringssager af mindre omfang. Bygherren ønsker med dette udbud at indgå rammeaftaler og efterfølgende konkrete rådgiverkontrakter med en totalrådgiver, som skal stå for den nærmere planlægning, projektering, udbud og gennemførelse af de nødvendige tiltag/renoveringer på afdelingerne.
Interne Kennung: Rammeaftaleudbud for totalrådgivning på ustøttede renoveringssager