856236-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Ingenieurbüros – Teknisk rådgivning til Silkeborg Varme
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teknisk rådgivning til Silkeborg Varme
Beschreibung: Silkeborg Varme (en del af Silkeborg Forsyning) søger en teknik rådgivning til at bistå med teknisk rådgivning til den videre gennemførelse af fjernvarmeprojektet ”Silkeborg Varme Syd”. Projektet Silkeborg syd udspringer af Varmeatlas 2022, der kortlagde potentielle fjernvarmeområder i Silkeborg Kommune. Varmeatlasset angiver, hvilke områder der kan konverteres til fjernvarme inden udgangen af 2028. Fjernvarmekonverteringen i Silkeborg Syd (Virklund, Sejs-Svejbæk, Salten og Them) er den største udvidelse af Silkeborg Varmes forsyningsområde til dato og vil øge varmegrundlaget med ca. 15%. Projektet udgør et centralt bidrag til kommunens Klimaplan 2045 og Varmeplan 2021-2030, som har til formål at udfase olie og naturgas inden 2030 og opnå klimaneutralitet i 2045. Fjernvarmeledningsprojektet som består af ca. 86 km distributionsnet samt ca. 12 km transmissionsledning som skal etableres på ca. 2,5 år, hvilket bl.a. svarer til, at der skal laves ca. 20 stikledninger i hver eneste arbejdsuge. I hovedtræk består opgaven af følgende delopgaver: 1. Rådgivning under udførelse af projekt vedr. fjernvarmeledninger (projekteret via hidtidige rådgiver) 2. Rådgivning under projektering og udførelse af projekt vedr. pumpestationer I øvrigt henvises til det øvrige udbudsmateriale, herunder projekt- og ydelsesbeskrivelsen.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Teknisk rådgivning til Silkeborg Syd