2. Verfahren
Verfahren
Titel: Viborg Varme - EnergiHub (EHUB)
Beschreibung: Viborg Varmes EnergiHub i Foulum er en ny energicentral. Projektet omfatter etablering af en fuldt operationel energicentral med varmepumpeanlæg, bestående af flere varmepumpesystemer, der udnytter overskudsvarmen fra Energinets jævnstrømsstation og Apples datacenter ved Foulum, øst for Viborg. Overskudsvarmen håndteres op til fjernvarmetemperatur med henblik på anvendelse i Viborg Varmes fjernvarmenet ud til forbrugerne. Projektet omfatter ligeledes etablering af procesopkoblings installationer i eksisterende varmecentral på Randersvej (RAVP). Procesanlægget, entreprise E01, etableres i 2 faser, hvor 1. fase - fase 1A - er en del af denne udbudspakke. E01 - Fase 1B afventer udbygningstakten i overskudsvarmen og dermed investeringsbeslutning. Øvrige entrepriser gennemføres over en samlet etape således, at eksempelvis bygge- og anlæg, fjernvarmerør og til dels tankanlæg ér etableret og dermed forberedt for fase 1A+1B varme mængder. Procesentreprisen udlægges i fase 1A til 12 MW varmeproduktion (ca. 10MW køl). En evt. fase 1B forventes at øge denne energimængde til 24 MW varme (ca. 19 MW køl). Bygningen etableres i moduler således, at der på sigt mod øst kan udbygges for yderligere faser og dermed større overskudsvarmemængder. Dette fordrer, at Procesentreprisen i anlægsetablering indtænker mulighed for senere yderligere udbygning, ud over nævnte fase 1A & fase 1B. Energicentralen skal etableres i en række entrepriser, som fordres at kunne samarbejde om et optimalt anlæg til Viborg Varme. Projektet er opsplittet i 5 delprojekter: E01 - Procestekniske anlæg E02 - Bygge- og anlægstekniske anlæg E03 - Fjernvarmetransmissionsledninger E04 - Akkumuleringstank og buffertanke E05 - Fjernvarmerørpakke Der henvises desuden til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en uddybende beskrivelse af opgaven.
Vorherige Bekanntmachung: 438187-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbuds- og forhandlingsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbuds- og forhandlingsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af tilbuddene kan alle tilbudsgiverne inviteres til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne kan opfordres til at afgive et revideret tilbud. Bygherre forventer at afholde individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne efter tilbudsfristens udløb. Bygherre forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud, og det er således ikke givet, at tilbudsgiverne vil få mulighed for at afgive yderligere tilbud. Såfremt Bygherre træffer tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud, kan Bygherre alene tildele kontrakten til en tilbudsgiver, som har afgivet et konditionsmæssigt tilbud. Efter tilbudsfristens udløb giver Bygherre hurtigst muligt tilbudsgiverne besked om, hvorvidt forhandlingsmøderne gennemføres og i givet fald hvornår. Bygherre forventer, at eventuelle forhandlingsmøder vil blive afholdt i overensstemmelse med udbudstidsplanen. Der kan – hvis der indledes forhandlinger – forhandles om alle aspekter af udbudsgrundlaget, herunder kontraktudkastet og de tekniske betingelser i øvrigt. Bygherre er således ikke på forhånd afskåret fra at ændre på udbudsmaterialet, idet Bygherre dog ikke inden for de udbudsretlige rammer kan ændre på udbuddets grundlæggende elementer. For god ordens skyld bemærkes det, at Bygherre er berettiget til at forhandle om alle tilbud, bortset fra de endelige tilbud. Bygherre er således berettiget til at indlede forhandlinger med tilbudsgivere, der har afgivet tilbud indeholdende forbehold, herunder forbehold over for grundlæggende elementer i udbudsmaterialet. Såfremt Bygherre beslutter at afholde forhandlingsmøder, vil tilbudsgiverne modtage en dagsorden den og andre praktiske oplysninger forud for mødet. Forhandlingsmøderne vil i givet fald blive afholdt parallelt med hver enkelt tilbudsgiver. På baggrund af forhandlingsmøderne vil Bygherre vurdere, om der skal ske ændringer i udbudsmaterialet, og om tilbudsgiverne skal afgive endnu et tilbud. Hvis Bygherre ønsker at ændre i udbudsmaterialet efter forhandlingsmøderne, vil sådanne ændringer blive meddelt samtlige tilbudsgivere. Samtidig hermed vil Bygherre fastsætte en endelig frist for tilbudsgivernes afgivelse af reviderede tilbud. Bygherre forbeholder sig at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Endvidere forbeholder Bygherre sig retten til at forhandle skriftligt med tilbudsgiverne, hvilket vil sige uden afholdelse af fysiske forhandlingsmøder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42533000 Teile von Wärmepumpen, 42511110 Wärmepumpen, 71550000 Schmiedearbeiten, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen, 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie, 65400000 Andere Energieversorgungsquellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: E01 - Procestekniske anlæg (funktionsudbud)
Beschreibung: Nærværende entreprise E01 udbydes i funktionsudbud, som en totalentreprise. Varmepumpanlægget med tilhørende rør, hjælpefunktioner, el- og styreanlæg, transformere mv. til fuldt driftsklar anlæg skal varetage varmeproduktionen som selvstændigt grundlast produktionsenhed. Afgangstemperaturen og ydelsen fra varmepumpeanlægget skal kunne reguleres for opnåelse af optimal drift i det samlede fjernvarmesystem. Alle entrepriser skal designes med henblik på høj kvalitet, høj effektivitet, lang levetid, service venlighed og for E01`s vedkommende stabil drift og mange driftstimer om året. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet, der indeholder en uddybende redegørelse for opgavens omfang.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42533000 Teile von Wärmepumpen, 42511110 Wärmepumpen, 71550000 Schmiedearbeiten, 45251250 Bau von Fernheizzentralen, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen, 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie, 65400000 Andere Energieversorgungsquellen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optioner indgår i tilbuddet og den samlede tilbudssum. Der henvises i den forbindelse til udbudsbetingelsernes pkt. 5.10.1.