See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af Præhospital Patientjournal
Beschreibung: Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af en Løsning for Præhospital Patientjournal (PPJ-løsning) til de danske regioners præhospitale område, dvs. AMK-vagtcentralerne, de præhospitale beredskaber samt på hospitaler. Forventningen er, at det præhospitale område over de kommende år i endnu højere grad bliver en integreret del af samarbejdet med hospitaler, kommuner og praksissektor, hvor det præhospitale område målrettet skal bidrage til at forebygge indlæggelser og understøtte et sammenhængende patientforløb. PPJ-løsningen skal kunne indgå i det samlede patientforløb, hvilket stiller krav til PPJ-løsningens tilpasningsevne og fleksibilitet. Den overordnede vision er at anskaffe én fælles og sikker it-understøttelse af regionernes præhospitale indsats: - Der indgår i det samlede patientforløb på tværs af alle sundhedsvæsenets aktører. - Som er let at udvide og vedligeholde på tværs af de fem regioner i Danmark. - Som understøtter det præhospitale områdes arbejdsprocesser nu og i fremtiden. - Der tilsikrer at det præhospitale område kan følge med i udviklingen, regionalt såvel som nationalt. Med dette udgangspunkt og med henblik på at sikre regionerne en god, sikker og relevant forretningsunderstøttelse på det præhospitale område, er det overordnede forretningsmæssige mål for udbuddet at få en PPJ-løsning som understøtter de forretningsbehov, som også i dag er it-understøttet i den nuværende PPJ-løsning. Derudover ønsker regionerne at få en PPJ-løsning, som på nogle punkter kan understøtte flere præhospitale arbejdsgange end i dag. Regionerne forventer at få en ”næste-generations PPJ” og udnytte de fordele, der er i de eksisterende løsninger, der findes på markedet. Som et led i at følge med i udviklingen regionalt og nationalt er det vigtigt, at PPJ-løsningen kan skabe grobund for udvikling og forbedring af den præhospitale indsats ved at give mulighed for at opsamle og anvende data i forsknings- og kvalitetsøjemed. PPJ-løsningen skal leve op til kravene til journalføring, jf. Journalføringsbekendtgørelsen, og understøtte de basale arbejdsgange omkring journalføring, kommunikation og patientsikkerhed på det præhospitale område. PPJ-løsningen skal levere følgende overordnede funktionalitet til understøttelse af arbejdsgangene i det Præhospitale Patientforløb: • Modtagelse af Præhospital Opgave fra AMK-Vagtcentral og oprettelse af en Præhospital Patientjournal • Forberedende aktiviteter i Beredskabet • Patientidentifikation • Undersøgelse og sundhedsfaglig vurdering af patient • Behandling af patient • Transport af patient til modtageenhed • Overlevering eller afslutning af patient • Understøttelse af Større Hændelser PPJ-løsningen skal understøtte danske forhold, herunder ift. relevant national og EU-lovgivning og skal løbende kunne udvikles i et samarbejde mellem Leverandøren og Kunden. Anskaffelsen er et standardsystem med behov for konfiguration og videreudvikling i begrænset omfang og Kunden forventer derfor at få en tidssvarende løsning, hvor der blot skal laves konfigurationer til Kundens behov som beskrevet i kontrakten med bilag. PPJ-løsningen skal i udgangspunktet driftes af Region Nordjylland med adgang til løsningen for alle regioner. Region Nordjylland Digitalisering og IT varetager systemforvaltningen på vegne af alle regionerne. PPJ-løsningen forvaltes i regi af RSI’s forretningsmodel under Styregruppen for Systemforvaltning. Udbuddet omfatter følgende hovedydelser (kontraktens hovedelementer): A. Etablering og tilpasning af standardløsning til journalføring og hertil relaterede opgaver på det præhospitale område Leverandøren leverer og forestår tilpasning af standardløsningen og snitflader samt integration til udvalgte af regionernes øvrige it-systemer. Leverandøren stiller de nødvendige licenser for anvendelse af Løsningen til rådighed for Kunden, og Leverandøren beskriver den nødvendige hardwarekonfiguration. Kunden etablerer miljøer, hvori Leverandøren installerer og klargør Løsningen. Leverandøren gennemfører afprøvning og implementering for succesfuld ibrugtagning af Løsningen. Leverandøren gennemfører desuden aftalte uddannelsesmoduler ifm. etableringen. B. Support og vedligeholdelse Leverandøren skal levere løbende driftssupport, support og vedligeholdelse af Løsningen. Vedligeholdelsen omfatter bl.a. løbende, forebyggende og afhjælpende vedligeholdelse, i form af levering af nye Versioner, Releases og patches samt fejlrettelser. Leverandøren skal stille en dansktalende brugersupport og en dansktalende driftssupport til rådighed. Support og vedligeholdelse understøtter opfyldelse af de aftalte servicemål for PPJ-løsningen. C. Videreudvikling Leverandøren skal foretage videreudvikling af Løsningen, herunder i forhold til funktionalitet, brugerflader mv., således at Løsningen til enhver tid har en standard, der er tidssvarende. Det forventes, at Leverandøren har en løbende opdateret roadmap for videreudviklingen af Løsningen, der understøtter en tidssvarende standard. Kunden ønsker at blive involveret i forbindelse med den leverandørdrevne videreudvikling, og kan desuden have egne behov for kundeinitieret videreudvikling. D. Ad hoc bistand Leverandøren skal på Kundens anmodning levere ad hoc bistand i form af timebaseret bistand til rådgivning og kundespecifik tilpasning konsulentydelser, inden for kategorierne Udviklingskonsulent, Projektleder, Implementeringskonsulent og Applikationsspecialist. E. Optioner Leverandøren skal kunne levere optioner, som beskrevet i Bilag 1A Kravspecifikation og prissat i Bilag 8 Priser.
Interne Kennung: 1-16-4-108-23
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72300000 Datendienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option – Krav nr. 1A-192 Dannelse af arkiveringsversion, Option – Krav nr. 1A-193 Integration til FMK Online og Option – Krav nr. 1A-194 Valg mellem roller, jf. nærmere om de enkelte Optioner i Bilag 1A.